Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polacy niezadowoleni z opieki zdrowotnej

24.11.2011

Jedynie 12 proc. Polaków jest zadowolonych z systemu opieki zdrowotnej; 74 proc. uważa, że jest on niewłaściwie zarządzany - wynika z badania "Global Health Survey 2011", które przeprowadzono w 28 krajach na świecie.

Z badania wynika, że chociaż poziom zadowolenia Polaków z systemu opieki zdrowotnej wzrósł od 2004 r. z 7 do 12 proc. w roku bieżącym, to wśród zbadanych 16 krajów europejskich jest to trzeci najniższy wynik. Mniej obywateli zadowolonych z opieki zdrowotnej w swoim kraju jest jedynie na Ukrainie (9 proc.) i w Rumunii (6 proc.).

74 proc. Polaków uważa, że systemem ochrony zdrowia w naszym kraju jest niewłaściwie zarządzany; to jeden z wyższych wyników w tym badaniu w skali całego świata. Bardziej krytycznie oceniają system ochrony zdrowia w swoim kraju tylko obywatele Kolumbii (95 proc.), Słowenii (87 proc.), Niemiec (84 proc.), Grecji i Chin (po 79 proc.). Najmniej krytyczni pod tym względem są mieszkańcy Finlandii i Węgier (po 37 proc.).

Jako drugie źródło problemów w systemie ochrony zdrowia Polacy wskazali niedostateczne finansowanie służby zdrowia (24 proc.)

Większość Polaków (74 proc.) opowiada się za finansowaniem opieki zdrowotnej z pieniędzy publicznych. Najbardziej skłonni do finansowania opieki zdrowotnej ze środków prywatnych w Europie są Niemcy (44 proc.).

Jednocześnie tylko 12 proc. Polaków ma pewność, że wysokiej jakości usługi z zakresu opieki zdrowotnej będą dostępne w Polsce wtedy, gdy będą ich potrzebowali. Jak podano, jest to najniższy odsetek w państwach europejskich. Ponadto jedynie 14 proc. Polaków uważa, że usługi medyczne są oferowane tym, którzy naprawdę tego potrzebują.

27 proc. Polaków twierdzi, że rozwój medycyny i produktów farmaceutycznych pozwoli w przyszłości rozwiązać wszystkie problemy zdrowotne, w obliczu których stoi dzisiaj Polska.

Działania rządu w kwestii ochrony zdrowia popiera 18 proc. Polaków (wzrost o 12 pkt proc. od 2004 r.).

Zdrowie nie jest w Polsce priorytetem

Obecnie zdrowie nie jest postrzegane jako wartość priorytetowa w polskim społeczeństwie - uważa dr Dariusz Białas z wrocławskiej Akademii Medycznej. W czwartek we Wrocławiu odbyła się konferencja naukowa "Zdrowie w ujęciu interdyscyplinarnym i jego praktyczne aplikacje".

W sympozjum wzięło udział kilkudziesięciu naukowców z Polski oraz przedstawiciele Uniwersytetu im. Masaryka w Brnie. Uczestnicy konferencji zorganizowanej przez wrocławską Akademię Medyczną rozmawiali m.in. o wpływie stresu, nawyków żywieniowych czy stylu życia na zdrowie.

W rozmowie z PAP dr Białas podkreślił, że problematyki świadomości zdrowotnej nie należy rozpatrywać w oderwaniu od obyczajowości i kultury danego społeczeństwa. W Polsce znajdujemy się w dość przełomowym momencie jeśli chodzi o kulturę i świadomości społeczeństwa. Związane jest to z odejściem od starego systemu. Gwałtownymi zmianami, stabilizacją i ponownymi zmianami. Nie sądzę, żeby w tej chwili zdrowie było postrzegane w Polsce jako wartość priorytetowa, tak jak zaleca to Światowa Organizacja Zdrowia - mówił Białas.

Naukowiec zwrócił uwagę, że w Polsce obce jest postrzeganie zdrowia w kategoriach pozytywnych. Podchodzimy do zdrowia w kategoriach negatywnych, jako nie chorowanie. Myślimy o zdrowiu w kategoriach lęku przed chorobą, który może być bodźcem do zmiany, ale nie jest wartością - mówił Białas.

Jego zdaniem, ważniejsze jest spojrzenie na ideę zdrowia jako wartości, która jest dążeniem do szczęścia. Niestety ta idea w Polsce jest zupełnie niepopularna - tłumaczył naukowiec.

PAP

[fot.PAP/Paweł Supernak]
Słowa kluczowe:

Polacy

,

opieka zdrowotna

Warto poczytać

 1. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 2. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 3. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 4. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 5. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

 6. jakfajniebyctatayoutube 11.01.2017

  Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

  "Jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - podają organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą".

 7. mid-17107051 10.01.2017

  Amerykańskie wojsko w Polsce. WIDEO

  Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve.

 8. szydelko 09.01.2017

  Kalendarium zmian reformy edukacji

  1 września 2017 r. wrócą 8-letnie szkoły podstawowe i rozpocznie się wygaszanie gimnazjów.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook