Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polacy nie uczestniczą w życiu publicznym

07.11.2012

Polacy rzadko uczestniczą w życiu publicznym; tylko 25 proc. w ostatnim roku poszukiwało informacji o decyzjach podejmowanych przez władze lokalne. Dotyczy to szczególnie osób zagrożonych wykluczeniem - wynika z badań przeprowadzonych w ramach projektu "Decydujmy Razem".

Badania pokazały, że problem braku zaangażowania w życie publiczne mocniej dotyczy osób zagrożonych wykluczeniem - mówił podczas środowej konferencji prasowej Daniel Prędkopowicz z fundacji Fundusz Współpracy (jest ona jednym z siedmiu partnerów projektu). Chodzi szczególnie o osoby z niskim wykształceniem, starsze, a także niepełnosprawne.

Z badań wynika, że w ostatnim roku 11,5 proc. osób słabo wykształconych próbowało zdobyć informacje o tym, co się dzieje w gminie. To ponad dwukrotnie mniej niż wśród osób lepiej wykształconych (27,4 proc.). Polacy powyżej 65. roku życia także rzadziej szukają takich informacji (10,5 proc.).

Dr Anna Krajewska z Instytutu Spraw Publicznych, która w ramach projektu zajmuje się monitorowaniem prawa, przypomniała, że są przepisy, których celem jest zwiększenie zaangażowania w życie publiczne. Jak mówiła, od kwietnia 2012 r. obowiązuje ustawa o języku migowym, a osoby niesłyszące decydują, jak komunikować się z urzędnikami, np. używając języka migowego, komunikatora internetowego czy sms-ów.

Kolejnym z rozwiązań jest możliwość głosowania korespondencyjnego dla osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności po nowelizacji kodeksu wyborczego z maja 2011 r. Krajewska zwróciła jednak uwagę, że w wyborach parlamentarnych na jesieni 2011 r. z tej możliwości skorzystało zaledwie 819 osób niepełnosprawnych - prawdopodobnie z powodu braku powszechnej wiedzy o takim rozwiązaniu.

Oceniła, że wypracowane do tej pory rozwiązania prawno-instytucjonalne mają charakter wyrywkowy i są nadal niewystarczające.

Krajewska zwróciła uwagę, że budując system wspierania obywateli w zaangażowaniu w życie publiczne trzeba pamiętać o zróżnicowanych potrzebach osób zagrożonych wykluczeniem. Wyjaśniła, że np. osoby z niższym wykształceniem wolą bezpośrednie zebrania z władzami, zaś osoby niepełnosprawne fizycznie - oczekują wymiany informacji w internecie. Podkreśliła ogromną rolę edukacji i szkoleń zarówno dla obywateli, jak i urzędników na temat możliwości udziału w życiu publicznym.

Pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. równego traktowania Karolina Malczyk-Rokicińska poinformowała, że w Warszawie jedną z form dialogu z mieszkańcami są konsultacje społeczne, z których korzysta coraz więcej osób. Działają także komisje dialogu społecznego, w ramach których urzędnicy prowadzą dialog z organizacjami pozarządowymi.

Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski przypomniał, że w Polsce jest ok. 4 mln osób niepełnosprawnych. Jak przekonywał, istnieje wiele przepisów dotyczących wparcia osób niepełnosprawnych, jednak powinna powstać odrębna "ustawa o niepełnosprawnych Polakach". Wyraził ponadto nadzieję na stworzenie wieloletniej strategii dla osób niepełnosprawnych oraz szybkie wdrożenie Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Prezydent Bronisław Komorowski ratyfikował ją we wrześniu br., zawiera przepisy zakazujące dyskryminowania niepełnosprawnych, a także nakazujące: tworzenie warunków do korzystania przez nich z praw na równi z innymi osobami oraz wprowadzenie rozwiązań specjalnie do nich adresowanych. 

Pawłowski podkreślił, że konieczna jest także zmiana mentalności większości osób niepełnosprawnych z postawy biernej na większą otwartość i aktywność.

"Decydujmy razem" to pilotażowy projekt, którego celem jest wypracowanie i przetestowanie modeli partycypacji oraz ich upowszechnianie, opracowanie ogólnopolskiego systemu wspierania partycypacji, stworzenie narzędzi jej oceny. Projekt realizowany jest od 2010 roku (do 2014 r.) w 108 gminach i powiatach z terenu całej Polski. Partnerami są grupa organizacji pozarządowych oraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. W ramach projektu ok. 300 jednostek samorządu terytorialnego weźmie udział w seminariach, warsztatach i wizytach studyjnych - w edukacji na temat tworzenia polityk publicznych w sposób partycypacyjny

PAP/run

fot. G. Stachacz

Słowa kluczowe:

społeczeństwo

Warto poczytać

 1. niemowlecbosaborcjaSI 25.10.2016

  CBOS: Większość Polaków za zachowaniem kompromisu aborcyjnego

  Prawie powszechnie uznawana jest dopuszczalność aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, a także jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

 2. mid-epa05600576 24.10.2016

  Uchodźcy masowo zakłamują swój wiek

  Co czwarty nieletni uchodźca w Wielkiej Brytanii nie jest nieletni.

 3. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 4. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 5. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 6. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 7. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

 8. industry-406905960720 19.10.2016

  NIK: Nieprawidłowa ochrona ważnych obiektów

  Obiekty kluczowe dla funkcjonowania i bezpieczeństwa państwa i obywateli nie są dostatecznie chronione - wynika z kontroli NIK.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook