Jedynie prawda jest ciekawa

Polacy nie chcą euro!

30.04.2014

74 proc. Polaków jest przeciwko wprowadzeniu w Polsce europejskiej waluty. Czy polski rząd wprowadzi w Polsce euro wbrew woli obywateli?

"Obecnie 42 proc. Polaków zdecydowanie jest przeciwnych przyjęciu przez Polskę euro, a raczej przeciwnych jest 32 proc. Odsetek zwolenników przyjęcia euro także pozostał na niezmienionym poziomie w porównaniu do pomiaru marcowego. Obecnie jest ich łącznie 22 proc." - podano w komunikacie GFK Polonia. 

Zgodnie z kwietniowymi badaniami zdecydowanych zwolenników przyjęcia euro jest niemal 5 proc., 17 proc. respondentów raczej poparłoby wprowadzenie euro. Jedynie 4 proc. badanych nie ma w tej kwestii zdania.

Według instytutu żadna z podstawowych zmiennych społeczno-demograficznych nie wpływa istotnie na opinie dotyczące przyjęcia wspólnej waluty. "W większości grup wiekowych, wykształcenia, pozycji zawodowej, klasy wielkości miejscowości, dominuje odsetek przeciwników przyjęcia euro i wynosi od 70 do 80 proc. Jedynie wśród respondentów lepiej wykształconych (specjaliści, urzędnicy, studenci) oraz mieszkańców Warszawy odsetek przeciwników spada odpowiednio do 63 i 55 proc." - wyjaśniono.

Zgodnie z komunikatem wyraźne zróżnicowanie opinii na temat przyjęcia euro można zaobserwować wśród elektoratów dwóch największych ugrupowań. Przeciwnicy przyjęcia euro zdecydowanie liczniej występują wśród wyborców PiS (84 proc.) niż wśród wyborców PO (60 proc.).

Instytut poinformował, że badania przeprowadzono w dniach 3-6 kwietnia 2014 r. na podstawie reprezentatywnej imiennej próby Polaków w wieku powyżej 15 lat, wylosowanej z bazy PESEL. Wywiady zostały zrealizowane metodą wywiadów bezpośrednich w domach respondentów. W badaniu udział wzięło 1020 osób.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook