Jedynie prawda jest ciekawa

Polacy nie akceptują romansów?

24.04.2014

W 40 krajach świata zbadano opinie na temat moralności. Jak na pytania o sprawy moralnie niedopuszczalne odpowiadali Polacy?


Ankietowani byli pytani o to, czy dane zachowanie jest dla nich: moralnie akceptowalne,  nie do zaakceptowania, czy też nie jest kwestią moralności.  Aborcja, romanse pozamałżeńskie, hazard, rozwody, aborcja i antykoncepcja  - to niektóre z dziedzin, o które pytano mieszkańców z 40 krajów świata. Badanie przeprowadził niezależny amerykański ośrodek  Pew Research Center. Obywatele wszystkich krajów uznali, iż aborcja jest moralnie niedopuszczalna. Co więcej, większość z badanych stwierdziła także, że niemoralne są stosunki homoseksualne. 

Obywatele w 26. krajach stwierdzili, że aborcja jest moralnie naganna. Do krajów o najniższej tolerancji aborcji należą: Filipiny (aż 93 proc. społeczeństwa uznało, że jest ona niedopuszczalna), a następnie Ghana, Indonezja, Uganda i Salwador. Niestety, tylko  47 proc. Polaków uważa, że zabicie dziecka poczętego jest niedopuszczalne moralnie! 13 proc. akceptuje aborcję, a kolejne 13 proc. twierdzi, że aborcja nie jest kwestią moralną.


W Polsce, podobnie jak w większości państw, najrzadziej akceptowane są romanse pozamałżeńskie (71 proc. negatywnych opinii). Dalej aborcja - 47 proc. i homoseksualizm - 44 proc. Kolejne miejsca na liście zachowań nie do przyjęcia pod względem moralnym zajmują w naszym kraju: hazard (33 proc.), seks przedmałżeński i rozwód (po 22 proc.), antykoncepcja i spożywanie alkoholu (po 17 proc.).

Uśrednione wyniki ze wszystkich krajów pokazują, że najmniejszą akceptacją społeczną cieszą się romanse pozamałżeńskie (nie akceptuje ich 78 proc. respondentów). Odpowiedzi udzieliło w sumie ponad 40 tys. osób.


AP/chnnews.pl
[Foto: freeimages.com]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook