Jedynie prawda jest ciekawa

Polacy najbardziej prounijni i antymuzułmańscy

03.06.2015

Europejczycy znowu zaczynają wierzyć w Unię Europejską - wynika z sondażu amerykańskiego Pew Research Center. Z dużych narodów UE najwięcej tej wiary mają... Polacy.

Waszyngtoński Pew Research Center przeprowadził badanie w sześciu największych krajach UE: w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, we Włoszech i w Polsce. Główna konkluzja - ich mieszkańcy zaczynają lepiej myśleć o Unii.

Pozytywne zdanie ma o niej 61 proc. ankietowanych w sześciu państwach. 46 proc. uważa, że członkostwo w UE wzmacnia gospodarkę ich kraju, a 28 proc. - że sytuacja gospodarcza ich kraju jest dobra. Nie są to oczywiście znakomite wyniki, ale w 2013 roku wymienione wyżej trzy wskaźniki eurooptymizmu były o 10-15 punktów procentowych niższe (m.in. ze względu na widmo bankructwa Grecji i kryzysu euro). Teraz wracają do poziomu z 2012 roku.

Najlepsze zdanie o Unii Europejskiej mają Polacy - aż 72 proc. ocenia ją pozytywnie (dla porównania: myśli tak 64 proc. Włochów, 63 proc. Hiszpanów, 58 proc. Niemców, 53 proc. Francuzów i 51 proc. Brytyjczyków). Wszystko wskazuje również na to, że Wielka Brytania nie opuści Unii.

Gdyby referendum, które obiecał premier David Cameron, odbyło się na przełomie kwietnia i maja, kiedy Pew przeprowadził ankietę, za pozostaniem byłoby 55 proc. Brytyjczyków, za wyjściem – zaledwie 36 proc. Dwa lata temu było ich jeszcze 46 proc., czyli było mniej więcej tyle samo przeciwników co zwolenników „Brexit”.

Najbardziej entuzjastyczne względem europejskiej integracji jest młode pokolenie. W grupie wiekowej 18--29 lat aż 80 proc. Polaków ma pozytywne zdanie o Unii (a także dwie trzecie młodych Francuzów, Włochów, Niemców, Brytyjczyków i Hiszpanów).

Drastyczne rozbieżności pojawiają się, gdy pada pytanie: "Czy gospodarka twego kraju ma się dobrze?". Odpowiedzi tak udziela 75 proc. Niemców i tylko 12 proc. Włochów, 14 proc. Francuzów i 18 proc. Hiszpanów.

Polacy są mniej więcej w środku między tymi dwoma biegunami - 38 proc. mówi tak. Ale za to jesteśmy największymi pesymistami - tylko 16 proc. Polaków wierzy, że sytuacja gospodarcza w kraju poprawi się w ciągu najbliższego roku (podobną wiarę deklaruje 23 proc. Włochów, 38 proc. Hiszpanów i 25 proc. Niemców).

Tylko Polacy i Niemcy są mocno przekonani, że integracja europejska wzmocniła gospodarki ich krajów (odpowiednio 53 i 59 proc. takich opinii). Podobnego zdania jest 49 proc. Brytyjczyków, 43 proc. Hiszpanów, 31 proc. Francuzów i tylko 11 proc. Włochów.

Pew badał również stosunek do mniejszości religijnych i etnicznych. Aż 61 proc. Włochów i 56 proc. Polaków ma negatywne zdanie o muzułmanach, a tylko jedna piąta Niemców, Brytyjczyków i Francuzów.  

Ankieterzy Pew odpytali łącznie 6 tys. osób - po tysiąc w każdym kraju. Błąd statystyczny mieści się w granicach 3-4 proc.

Ryb, lefigaro.fr, wyborcza.pl

Fot. [europarl.europa.eu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook