Jedynie prawda jest ciekawa

Polacy mówią „nie” uchodźcom

25.03.2016

Badanie pokazuje, że połowa Polaków czuje się bezpiecznie, a większość nie chce w Polsce uchodźców.

Polacy w większości nie chcą przyjmowania uchodźców do naszego kraju. Aż 64 procent badanych uważa, że Polska powinna zamknąć granice przed uchodźcami – wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Centrum im. Adama Smitha. Szczegóły badania opisuje „Rzeczpospolita”.

 

Jak czytamy w gazecie jedna trzecia z 64 procent badanych wyraża swoją opinię „kategorycznie”, jak autorzy badania określali „oceny wyrażone natychmiast po pytaniu ankietera – w tym celu mierzyli czas reakcji badanych”. Zdecydowanie przeciwnych zamykaniu granic jest 8 proc. badanych. Sondaż przeprowadzono w lutym, czyli przed zamachami w Brukseli.

 

„Jesteśmy dość sentymentalni i – wbrew pozorom – empatyczni. Wśród deklarujących potrzebę zamknięcia granic ponad połowa badanych nie mówi tego z pełnym przekonaniem” – tłumaczy Anna Gołębicka, ekspert Centrum im. Adama Smitha.

 

Polacy pytani byli również o to, czy czują się bezpiecznie. Połowa respondentów mówiła, że tak, ale jedynie 32 procent było kategorycznych. Na przeciwnym biegunie jest 19 proc. osób, które zdecydowanie deklarują, że nie czują się bezpiecznie. Większe poczucie bezpieczeństwa mają mężczyźni oraz ludzie starsi.

 

Co ciekawe, sondaż pokazuje duże zróżnicowanie jeśli chodzi o wiek ankietowanych. Młodzi w niektórych kwestiach mają radykalniejsze opinie niż osoby powyżej czterdziestki. Młodzi czują się mniej bezpiecznie i są bardziej skłonni zamykać granice przez imigrantami.

 

„Z jednej strony młodsze osoby są mocno świadome siebie i świata. Widzą nasze narodowe wady i zalety na tle innych krajów i nie są tak mocno przekonane o otwartości i słowiańskiej gościnności Polaków. Są także bardziej radykalne w swych postawach. Z drugiej strony są bardziej dumne z bycia Polakami. Inne nasze badania pokazują, że młodzi Polacy hasło „Honor i ojczyzna" mają we krwi” – tłumaczy Michał Banach z firmy Neurohm Polska, która wraz z Panelem Badawczym Ariadna oraz ISBnews przeprowadziła sondaż.

Czy rząd posłucha Polaków?

 

TK,wPolityce.pl

[Fot. PAP/EPA]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook