Jedynie prawda jest ciekawa

Polacy domagają się zmian w kodeksie wyborczym

08.12.2014

Największa liczba ankietowanych opowiedziała się za zainstalowaniem kamer w lokalach wyborczych i transmitowaniem liczenia głosów.

Większość Polaków popiera postulaty Prawa i Sprawiedliwości dotyczące zmian w obecnym prawie wyborczym - wynika z sondażu przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej".

W ubiegłym tygodniu koalicja PO-PSL w pierwszym czytaniu odrzuciła projekt PiS.

Według 53 proc. ankietowanych należy zmienić obecne prawo wyborcze - pokazuje badanie IBRiS. Takiej potrzeby nie widzi tylko 30 proc. Najwięcej osób opowiedziało się za zainstalowaniem kamer w lokalach wyborczych i transmitowania liczenia głosów. 20 proc. domaga się kadencyjności PKW, a 16 proc. możliwości oddania głosu przez internet. Co dziesiąty badany jest zdania, że należy przywrócić obowiązek podawania przyczyny uznania głosu za nieważny, usunięty w 2011 r. 6 proc. respondentów chciałoby przeźroczystych urn wyborczych, dodatkowej rubryki "nie głosuję na żadnego z powyższych" oraz uzupełnienia składu PKW politycznymi nominatami.

Julia Pitera z PO nazywa postulaty zmian w prawie wyborczym "histerią opozycji".  Według niej rządzący nie powinni wprowadzać nowelizacji kodeksu wyborczego tylko dlatego, że domaga się tego połowa społeczeństwa. "Ponad połowa Polaków uważa, że stan wojenny był dobry, a Wojciech Jaruzelski podjął właściwą decyzję. Czy to oznacza, że mamy zmienić ocenę tamtych zdarzeń? Kilkanaście procent ludzi uważa też, że Ziemia jest płaska. Czy mamy na poważnie rozpocząć debatę na ten temat?" - kpi Pitera w "Rzeczpospolitej". Twierdzi, że na zamontowanie kamer w lokalach wyborczych brakuje pieniędzy, a Polsce nie przystoi stosować metod, które mają problemy z demokracją. "Demokracja kosztuje. Znaleźliśmy się w takiej grupie krajów, bo przesunęliśmy się na Wschód - odpowiada poseł PiS Jarosław Sellin.

Po raz kolejny koalicja PO-PSL pokazuje, że ma w nosie wolę społeczeństwa, jeśli nie pokrywa się ona interesem rządzących.

br/"Rzeczpospolita"
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook