Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pogrzeb Jaruzelskiego podzielił Polaków

02.06.2014

Niemal 60 proc. Polaków uważa, że pogrzeb państwowy na Powązkach Wojciecha Jaruzelskiego to słuszna decyzja. Przeciwnego zdania jest niemal co trzeci z nas – wynika z badania IBRIS Homo Homini dla Rzeczpospolitej.

- Polacy są podzieleni. Przeciwnicy generała Wojciecha Jaruzelskiego wcale nie są marginesem – komentuje powyższe wyniki dr Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Najwięcej zwolenników oficjalnego pogrzebu Jaruzelskiego na Wojskowych Powązkach mieszka w średnich miastach - tam aż 71 proc. badanych popierało takie rozwiązanie a tylko 21 proc. z nich uważa, że była to decyzja niesłuszna.

Z kolei najmniej miłośników komunistycznego zbrodniarza mieszka na wsiach - tylko co drugi mieszkaniec wsi poparł państwowy pogrzeb Jaruzelskiego na Powązkach - przeciwnego zdania było 41 procent.

Mieszkańcy największych miast znaleźli się pomiędzy tymi grupami - 58% było za, a 38% przeciw "szopce" na Powązkach.

Najciekawiej wypada wiekowy podział zwolenników i przeciwników państwowego pogrzebu. Największe poparcie dla takiej uroczystości, sięgające 82 proc., było wśród osób najstarszych, powyżej 65. roku życia (co dziewiąty był przeciw) - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Nawet wśród najmłodszych, dojrzałych Polaków, taki sposób chowania Jaruzelskiego minimalnie bo minimalnie, ale miał więcej zwolenników niż przeciwników (46 do 45).

Co ciekawe, to w grupie 25 -34 lat było najwięcej przeciwników tej rangi pogrzebu - 54 proc. (przy 28 proc. zwolenników).

Jeśli chodzi o sympatie polityczne, to nie trudno zgadnąć, że najwięcej zwolenników (88%) pochówku autora stanu wojennego na Powązkach jest w SLD, następnie w PO (77%, przy 23% przeciw) i co już zaskakujące - aż 48% (44% - przeciw)zwolenników PiS.

- Spodziewałem się takich proporcji. Myślałem nawet, że zwolenników państwowego pochówku generała będzie więcej – mówi prof. Antoni Dudek, członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej, wskazując, że spór dotyczący działalności generała będzie trwał. - Dotyczyć będzie już nie tyle miejsca pochówku, ile samej postaci Jaruzelskiego i z czasem liczba jego przeciwników będzie rosła – uważa historyk.


Greg, Rzeczpospolita
[fot PAP/Tomasz Gzell]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Słowa kluczowe:

powązki

,

Dudek

,

Rzeczpospolita

,

Polacy

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook