Jedynie prawda jest ciekawa

Pociągiem drożej i dłużej niż autostradą?

03.07.2014

Coraz mocniej rośnie dysproporcja czasowa i finansowa w podróżach między samochodami, a komunikacją pociągową. Największym powodem takiego stanu rzeczy jest wzrost kilometrów oddanych do użytku autostrad.

Analitycy „Dziennika Gazety Prawnej” obliczyli, że wybierając podróż samochodem możemy przy wyznaczeniu odpowiedniej trasy zaoszczędzić nie tylko paliwo – ale jak podkreślają – sporo nerwów.

Dziennikarze posłużyli się obliczeniami, których dokonali z pomocą Google Maps oraz rozkładów jazdy PKP.

„Okazało się, że wbrew trendom unijnym w Polsce samochód pozwala dojechać prędzej nawet w przypadku najdłuższych połączeń (ponad 400 km), gdzie szybszy – teoretycznie – powinien być pociąg” - czytamy w DGP.

Wiele dobrego w kwestii podróży samochodowych zrobiło otwarcie ostatniego odcinka autostrady A1, dzięki której możemy z południa Polski za pomocą jednej trasy przemieścić się na północ.

„Z Warszawy do Trójmiasta potrzebujemy teraz – jadąc zgodnie z przepisami – niewiele ponad 3,5 godz” - czytamy.

Tymczasem pociągiem jedziemy ponad 4 godziny z zaznaczeniem, że musimy pojechać do stacji w Warszawie, oraz pamiętając, iż w samym Gdańsku również czeka nas dodatkowy transport do celu.

Dziennikarze zaznaczają również, że kilometrów drug przybywa o wiele więcej niż torów. Planowane są otwarcia kolejny tras szybkiego ruchu, w chwili gdy przewidywana ilość nowych torów mogącym sprostać wymaganiom kolei szybkobieżnej rośnie w tempie 30 km na 25 lat...

Czytaj cały raport i zobacz, w którą trasę wybrać się samochodem, a na której postawić na pociąg.

Dziennik Gazeta Prawna,lz

[fot: sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook