Jedynie prawda jest ciekawa

Pierwsza Dama równie aktywna jak prezydent

17.11.2015

Mija sto dni urzędowania prezydenta Andrzeja Dudy. Z tej okazji warto nie tylko przypomnieć działania prezydenta, ale także zwrócić uwagę na aktywność małżonki prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy.

Choć na co dzień Pierwsza Dama jest widoczna w mediach głównie podczas wizyt dyplomatycznych prezydenta zagranicą lub oficjalnych uroczystości, nie oznacza to, że nie pełni innych obowiązków.

Okazuje się, że małżonka prezydenta jest bardzo aktywna społecznie. Jedną z pierwszych aktywności Pierwszej Damy było powitanie wolontariuszy pracujących przy Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, którzy mieli okazję zwiedzić Pałac Prezydencki.

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła też Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Tomaszowie Mazowieckim. Tam spotkała się z małymi pacjentami, a także ich rodzicami i pracownikami placówki. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci z Autyzmem Iskierka.

Pierwsza Dama spotkała się także z prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja, Piotrem Pawłowskim, p, który przedstawił Małżonce Prezydenta RP aktualną sytuację osób z niepełnosprawnością w Polsce oraz wyzwania, które podejmuje Stowarzyszenie na rzecz pełnej integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

Agata Kornhauser-Duda uczestniczyła również w Gali Konkursu Lodołamacze na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie wręczyła nagrodę przedstawicielom Związku Harcerstwa za działalność gromad zuchowych i drużyn harcerskich Nieprzetarty Szlak skupiających dzieci i młodzież z niepełnosprawnością.

„Bardzo się cieszę, że wraz z niepełnosprawnymi kolegami, koleżankami tworzycie przestrzeń dla aktywności harcerskiej poprzez działalność drużyn i gromad Nieprzetartego Szlaku. Wasza bezinteresowność i to, że skupiacie uwagę na rzeczywistych potrzebach osób niepełnosprawnych, zasługują na najwyższe uznanie” — mówiła Pierwsza Dama.

W drodze Konkursu, który odbył się pod patronatem Pierwszej Damy, wyłoniono pracodawców wrażliwych społecznie, którzy tworzą w sposób godny do naśladowania miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnością i przełamują uprzedzenia związane z ich zatrudnianiem.

Pierwsza Dama, gratulując Laureatom X edycji Konkursu, powiedziała, że nagrody przyznano nie tylko za konkretne rozwiązania, ale też za poszerzanie wiedzy o tym, iż osoby z niepełnosprawnością mają swoje prawa oraz marzenia i powinny móc je realizować.

„To Państwa wrażliwa postawa i to, że stwarzacie dobry klimat dla pracy osób niepełnosprawnych sprawia, że przełamywane są bariery i dzięki temu wspólnie z osobami niepełnosprawnymi integrujemy się”– dodała Agata Kornhauser-Duda, kierując swe słowa do wszystkich uczestników konkursu.

Agata Kornhauser-Duda przywitała w Pałacu Prezydenckim uczniów. Zespołu Szkół w Rajbrocie. Ponadto Pierwsz Dama spotkała się z Aleksandrą Podhorodecką, Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej, aby porozmawiać o wyzwaniach w systemie nauczania Polaków w Wielkiej Brytanii w ramach Szkół Sobotnich. Aleksandra Podhorodecka podkreśliła znaczenie współpracy nauczycieli z rodzicami, wskazując, iż wspólne działania oparte na mowie w języku polskim, poszanowaniu narodowej tradycji i zwyczajów czy odwoływanie się do historii Polski najlepiej kształtują patriotyzm u dzieci.

Pani Podhorodecka wskazała, że aktywności Szkół Sobotnich realizowane z rodzicami, budują wspólnotę Polaków żyjących poza granicami Ojczyzny, dlatego Polska Macierz Szkolna chętnie wspiera takie inicjatywy. Pani Prezes przedstawiła Pierwszej Damie stan przygotowań nad podręcznikiem, który ma znacznie pomóc uczniom Szkół Sobotnich w przygotowaniach do „małej matury”.

Rozmowa Małżonki Prezydenta RP z Aleksandrą Podhorodecką była kontynuacją spotkania ze środowiskiem nauczycieli i organizacji zajmujących się edukacją Polaków w Wielkiej Brytanii, które odbyło się w Ognisku Polskim w Londynie we wrześniu br.

Polska Macierz Szkolnajest organizacją, która wspiera polską edukację na terenie Wielkiej Brytanii poprzez pomoc w zakładaniu i prowadzeniu Polskich Szkół Sobotnich. Przygotowuje również konferencje i szkolenia metodyczne dla nauczycieli, prowadzi warsztaty przygotowawcze do egzaminów dla młodzieży, a także organizuje różnorodne inicjatywy integrujące środowisko młodej Polonii w Wielkiej Brytanii.

Agata Kornhauser-Duda objęła Honorowym Patronatem wydarzenia, które w 2016 r. organizowane będą przez Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska i z tej okazji spotkała się Katarzyną Frank-Niemczycką, Prezes Stowarzyszenia. Katarzyna Frank-Niemczycka opowiedziała Pierwszej Damie o bieżącej aktywności Polskich Olimpijczyków Specjalnych i coraz większym zaangażowaniu Polaków w integrację społeczności lokalnych z osobami niepełnosprawnymi. Podkreśliła też rolę, jaką w codziennej aktywności osób niepełnosprawnych odgrywa sport.

Agata Kornhauser-Duda spotkała się również wychowankami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. Św. Tereski w Rabce-Zdroju. Dzieci oraz ich wychowawcy zwiedzili Pałac Prezydencki, a na spotkaniu skierowali do Pierwszej Damy zaproszenie do odwiedzenia Ośrodka w Rabce, który w tym roku obchodzi Jubileusz 20-lecia.

Pierwsza Dama gościła również w Pałacu Prezydenckim Evę Rubinstein, znaną fotografką, córkę Artura Rubinsteina –wielkiego polskiego patrioty i pianisty, popularyzatora polskiej muzyki. Eva Rubinstein, na co dzień mieszkająca w Nowym Jorku, przyjechała do Polski okazji XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Agata Kornhauser-Duda spotkała się też z Ewą Błaszczyk, Prezes Fundacji Akogo? w związku z objęciem z Honorowym Patronatem Pierwszej Damy nad Międzynarodową Konferencją Naukową „Najnowsze osiągnięcia w diagnostyce i leczeniu śpiączki”.

Ewa Błaszczyk przybliżyła Małżonce Prezydenta RP inicjatywę powołania w Polsce sieci klinik, by poprzez specjalne metody dać dorosłym pacjentom szanse na wybudzenie ze śpiączki. Doskonałe efekty pracy specjalistów z Kliniki Budzik i ponad dwudziestu wybudzonych małych pacjentów zainspirowało Prezes Fundacji Akogo? do zaangażowania na rzecz dorosłych osób potrzebujących specjalistycznej terapii, które z różnych przyczyn zapadają w śpiączkę.

Pierwsza Dama miała okazję również porozmawiać z  Markiem Krupińskim, Dyrektorem Generalnym UNICEF Polska, który przedstawił aktualne działania na rzecz dzieci. Małżonka Prezydenta RP podziękowała UNICEF Polska za zaangażowanie w pomoc dzieciom, które cierpią na skutek konfliktu na Ukrainie.

Ponadto Pierwsza Dama spotkała się z Markiem Michalakiem, Rzecznikiem Praw Dziecka, by porozmawiać o najważniejszych sprawach najmłodszych Obywateli RP. Podczas spotkania omówiono wyzwania, które należy realizować w szerokim porozumieniu, by zapewnić maluchom szczęśliwe dzieciństwo i dobre warunki do rozwoju. Spotkanie było okazją do rozmowy o konieczności szczególnej troski o dzieci w sytuacjach wyjątkowo dla nich trudnych i bolesnych, jakimi są m.in. rozwód rodziców czy zagrożenie umieszczenia w zastępczych formach opieki.

Podczas spotkania omówiono również kwestie związane z opieką stomatologiczną, profilaktyką zdrowotną czy wsparciem dzieci szczególnie uzdolnionych. Rzecznik Praw Dziecka wyraził wolę współpracy z Agatą Kornhauser-Dudą w inicjatywach podejmujących sprawy dzieci z poszanowaniem ich praw.

Agata Kornhauser-Duda rozmawiała także z Ewą Gorzelak, Prezes Fundacji Nasze Dzieci, która przedstawiła Pierwszej Damie inicjatywy realizowane na rzecz małych pacjentów Kliniki Onkologii „Instytutu – Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka”. Pani Prezes podkreśliła, że każda aktywność dzieci w szpitalu pozwala im choć na chwilę zapomnieć o chorobie i również działa na maluchy terapeutycznie, co wspiera proces ich leczenia.

Małżonka prezydenta spotkała się także z przedstawicielami Fundacji Szansa dla Niewidomych, aby porozmawiać o problemach osób z dysfunkcją wzroku. Wszystko w związku z objęciem Honorowego Patronatu nad XIII edycją Międzynarodowej Konferencji REHA FOR THE BLIND IN Poland, która w grudniu br. odbędzie się w Warszawie pod hasłem „Jak widzieć więcej – medycyna, technologia, rehabilitacja idą nam z pomocą”.

lap, wsumie.pl, ryb

Fot. [PAP/Jacek Turczyk]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook