Jedynie prawda jest ciekawa

OSW: Wzrasta liczba Ukraińców pracujących w Polsce

22.10.2015

"Rok 2015 przyniósł bardziej gwałtowny wzrost skali wyjazdów z Ukrainy do UE, głównie do Polski." - czytamy w raporcie Ośrodka Studiów Wschodnich.

Jeszcze w październiku bieżącego roku Ukraińcy w Polsce posiadali 52 tys. kart pobytu. Jeżeli idzie o migrację czasową i oświadczenia uprawniające do krótkotrwałej pracy, to do połowy 2015 roku wydano ich już ok. 400 tysięcy. To wzrost o ponad połowę w porównaniu z rokiem poprzednim, gdy takie oświadczenia otrzymało 372 tysiące obywateli Ukrainy.

Tak gwałtowny wzrost jest zauważalny tylko w Polsce. W Czechach i Włoszech, które były popularnym kierunkiem dla imigrantów z Ukrainy, liczba przybyłych utrzymuje się na niewiele wyższym poziomie niż w poprzednich latach.

"W 2014 roku Ukraińcy złożyli 14 tys. aplikacji o status uchodźcy (w 2013 roku – 1120). Wzrost ten należy jednak rozpatrywać w kontekście ogólnounijnym. Dla porównania w 2014 roku uciekinierzy z Syrii złożyli w UE 138 tys. wniosków o status uchodźcy, a obywatele Bałkanów Zachodnich 109 tys. Biorąc pod uwagę obecny kryzys migracyjny w Europie, w tym roku można się spodziewać, że jedynie obywatele Syrii złożą w UE ponad pół miliona wniosków o status uchodźcy." - pisze Marta Janoszewicz z OSW.

"Dane za 2014 rok i pierwszą połowę 2015 pokazują, że w przypadku Polski nastąpiła zmiana trendu w dynamice i strategiach migracyjnych obywateli Ukrainy. Migracja czasowa do Polski staje się coraz bardziej powszechnym sposobem radzenia sobie z biedą i niestabilnością na Ukrainie." - pisze ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.

mly/osw.waw.pl

[fot. PAP/EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook