Jedynie prawda jest ciekawa

Ok. 96 tys. dzieci bez opieki złożyło wniosek o azyl

08.07.2016

W 2015 r. wniosek o azyl w Unii Europejskiej złożyło prawie 96 tys. małoletnich bez opieki - wynika z opublikowanego w piątek corocznego raportu Europejskiego Biura Wsparcia ds. Azylu (EASO). To niemal czterokrotnie więcej niż w 2014 roku.

Największy wzrost liczby zgłoszeń odnotowano w Szwecji, Niemczech, na Węgrzech i w Austrii. "W tych krajach wpłynęło 70 proc. wszystkich wniosków o przyznanie azylu złożonych przez małoletnich bez opieki" - czytamy w raporcie.

Z dokumentu wynika, że ponad połowa z tych dzieci to Afgańczycy; kolejną najliczniejszą grupę stanowią Syryjczycy, a trzecią - Erytrejczycy.

Autorzy raportu podkreślają, że duży wzrost liczby osób wnoszących o ochronę międzynarodową, które "twierdzą, że są (...) małoletnie", sprawia coraz większe problemy w kwestii "prawidłowej oceny wieku wnioskodawców" oraz prowadzi do opóźnień w ustanawianiu opiekunów.

W sumie w 2015 r. "złożono blisko 1,4 mln wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej w Unii Europejskiej", co stanowi historyczny rekord od 2008 roku, gdy we Wspólnocie rozpoczęto prowadzenie statystyk w tej kwestii - czytamy w sprawozdaniu.

 

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook