Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ofiary podsłuchów to zwykli użytkownicy internetu

26.10.2013

Przechwytywaniem danych teleinformatycznych zainteresowane są nie tylko państwo i sektor biznesu; zwykły użytkownik internetu może stać się ofiarą podsłuchu za sprawą złośliwego oprogramowania - przestrzega prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń Mirosław Maj.

- Z przypadków, o których słyszymy, wynika, że najczęściej zainteresowane przechwytywaniem i analizowaniem danych teleinformatycznych są dwa podmioty: państwo i biznes. W przypadku państwa mówimy często o szpiegostwie, w przypadku biznesu jest to szpiegostwo przemysłowe - powiedział. Dodał, że niekiedy te dwa obszary się przenikają.

- Struktury państwowe uczestniczą w szpiegostwie przemysłowym po to, by wspomóc państwowy biznes konkurujący z biznesem innego państwa – wyjaśnił ekspert.

Podkreślił, że wykradany jest dostęp do informacji kluczowych, by uzyskać przewagę polityczną czy gospodarczą: projekty, zapisy umów, techniki działania biznesowego. "To, co dla jednej instytucji jest tajemnicą, jednocześnie staje się ciekawe dla konkurencji".

Maj zastrzegł, że przedmiotem kradzieży są też dane obywateli.

- Coraz częstsze są przypadki kradzieży takich danych i sprzedaży na czarnym rynku lub szantażu ich ujawnieniem. Przedmiotem kradzieży są także dane dostępowe do systemów bankowości elektronicznej, czy dotyczące kart kredytowych - podkreślił.

- Może być tak, że gdy prowadzimy transakcję w bankowości elektronicznej ze swego komputera, jest on już na pełnym podsłuchu włamywacza, który wcześniej dostał się na nasz komputer i zainstalował na nim konia trojańskiego. Włamywacz przechwytuje każdy ruch użytkownika komputera, skanuje klawiaturę - staje się poniekąd alter ego właściciela komputera - widzi i może robić to samo, co on - podkreślił Maj.

Ekspert zaznaczył, że w przypadku, gdy użytkownik traci kontrolę nad swoim komputerem, bank nie jest w stanie stwierdzić, czy transakcja została wykonana przez kogoś nieuprawnionego. Podkreślił, że przed kradzieżą danych można się ustrzec, stosując podstawowe zasady bezpieczeństwa: mieć zainstalowany zaktualizowany program antywirusowy, a także aktualny system operacyjny. Przestrzegł też przed nierozsądnymi zachowaniami w sieci.

- Statystyki pokazują, że w przypadku ściągnięcia filmu przed jego premierą kinową, szansa, że nasz komputer zostanie zainfekowany jest większa niż 50 proc. W ten sposób przestępcy wabią swoje ofiary. Nie można na koniec dnia siąść do tego samego komputera i korzystając z samej przeglądarki zrobić przelew bankowy - to zupełny brak rozsądku - ocenił.

Maj podkreślił, że zagrożenia związane m.in. z bankowością elektroniczną przenoszą się do telefonów komórkowych.

- Dzisiaj telefon komórkowy nie jest telefonem, ale komputerem. Najczęściej jest cały czas podłączony do internetu. Coraz więcej złośliwego oprogramowania powstaje na systemy operacyjne do telefonów komórkowych w szczególności na system Android - zaznaczył. 

PAP

[FOTO: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. niemowlecbosaborcjaSI 25.10.2016

  CBOS: Większość Polaków za zachowaniem kompromisu aborcyjnego

  Prawie powszechnie uznawana jest dopuszczalność aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, a także jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

 2. mid-epa05600576 24.10.2016

  Uchodźcy masowo zakłamują swój wiek

  Co czwarty nieletni uchodźca w Wielkiej Brytanii nie jest nieletni.

 3. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 4. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 5. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 6. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 7. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

 8. industry-406905960720 19.10.2016

  NIK: Nieprawidłowa ochrona ważnych obiektów

  Obiekty kluczowe dla funkcjonowania i bezpieczeństwa państwa i obywateli nie są dostatecznie chronione - wynika z kontroli NIK.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook