Jedynie prawda jest ciekawa

OECD: Polska to kraj skrajności

20.10.2011

Polska według raportów OECD jest państwem o największym rozwarstwieniu płacowym w Unii Europejskiej. W Polsce jest 51 tys. bogaczy i – według raportu OECD – aż 9 mln biedaków.

Z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wynika, że przeciętne zarobki netto 10 proc. najsłabiej zarabiających są 14 razy mniejsze od średnich dochodów 10 proc. najlepiej opłacanych pracowników. Dla porównania, na Węgrzech czy w Niemczech, liczona w ten sam sposób różnica dochodów najlepiej i najsłabiej opłacanych pracowników jest dwukrotnie mniejsza, a w Czechach, na Słowacji oraz państwach skandynawskich jeszcze niższa.

Stanowi to rezultat tego, iż urządzający polską gospodarkę w ogóle nie uwzględnili takich kwestii. W rezultacie w polskim kapitalizmie zatriumfowała zasada, że „kto wygra, ten bierze wszystko” – komentuje dla Stefczyk.info przedstawione dane prof. Ryszard Bugaj, ekonomista.

Jak zaznacza, różnica ta będzie się jeszcze powiększała i grupy najlepiej zarabiające będą się jeszcze bardziej oddalać w górę od przyjętej na skali aktualnej średniej.

Trzeba podkreślić, że przy bardzo dużym napływie obcych inwestycji płace w dziale menadżerskim zwyżkowały. Gdzie indziej już tak nie było – zauważa prof. Bugaj. – Tym samym menedżerowie w Polsce mają pensje porównywalne z pensjami ich zachodnich kolegów, a przy tym mniejsze koszta utrzymania – podkreśla.

RoJ

[fot. sxc.hu]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook