Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Odebranie dzieci to ostateczność

23.04.2014

W przypadku rodzin dotkniętych patologią urzędnicy coraz częściej sięgają po radykalne rozwiązanie, jakim jest odebranie dzieci i umieszczenie ich w placówce opiekuńczej. O tym, że w wielu przypadkach jest to nadużycie i że można inaczej, pisze na portalu pch24.pl psycholog Bogna Białecka.

Funkcjonująca w Polsce ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zawiera nieprecyzyjne sformułowania, które mogą być wykorzystywane przez nadgorliwych urzędników. Jednym z takich pojęć jest „środowisko zagrożone przemocą”,  które stwarza możliwość wszczęcia postępowania sądowego na podstawie niesprawdzonych pomówień.  Instytucje państwowe są zobowiązane do działania również przez Deklarację Praw Dziecka, która każe im interweniować, gdy tylko pojawi się cień podejrzenia, że łamane są prawa dziecka. - Rezultatem jest przyjęte przez urzędników państwa założenie, że lepiej kilka razy się pomylić i odebrać dziecko zdrowej rodzinie, niż być zbyt zachowawczym i pozostawić je w rodzinie dysfunkcjonalnej, zagrażającej zdrowiu i życiu najmłodszych - zauważa Białecka.

Jej zdaniem odebranie dzieci jest najłatwiejszym wyjściem, które jednak nie rozwiązuje istoty problemu. - Okazuje się, że nawet mocno zaburzoną rodzinę można jednak uratować. Zapewnić dzieciom właściwą opiekę, a rodziców wyciągnąć z patologii. Propozycję taką oferuje powstały w Nowej Zelandii, a działający w tej chwili w wielu krajach program Family Congerences Group – Rada Poszerzonego Kręgu Rodzinnego - czytamy na pch24.pl.

Idea programu opiera się na założeniu, że najlepsze wsparcie stanowią rodzina i przyjaciele. - Niezależny koordynator FGC (nie jest on pracownikiem socjalnym, a osobą naprawdę niezależną!) rozmawia z rodziną, której dotyczy problem. Przedstawia ideę rodzinnej narady i prosi o wskazanie osób, które warto w to włączyć. Potem udaje się do wskazanych osób, prosząc o poszerzenie kręgu – kogo jeszcze warto zaprosić? (...) Kto zalicza się do poszerzonego kręgu rodzinnego? Ciotki, wujkowie, teściowie, babcie, kuzyni, ale też przyjaciele, czasem sąsiedzi, czasem nawet życzliwi ludzie z pracy, czy członkowie wspólnoty religijnej (z parafii czy duszpasterstwa) - tłumaczy Białecka.

Zadaniem poszerzonego kręgu rodzinnego jest opracowanie planu wyjścia z kryzysu, którego realizację sprawdza pracownik socjalny. Program Family Congerences Group sprawdza się dużo lepiej niż rozwiązania "systemowe" chociażby dlatego, że autorami planu są sami zainteresowani. - Np. rodzinie grozi zabranie dzieci wskutek biedy, ojciec nie może znaleźć pracy, ale jest praca w innym zawodzie – pada propozycja konkretnego kursu pozwalającego na przekwalifikowanie - wyjaśnia psycholog.

- Konkretne przykłady rodzin, którym udało się pomóc są imponujące. Dlatego jest to podejście godne polecenia. Daje szansę ludziom, którzy w dotychczasowym systemie są skazani na wykluczenie. Możemy nie tylko zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, ale także zapewnić je zachowując ich prawo do własnej mamy i taty - podsumowuje Bogna Białecka.


zz/pch24.pl

[Fot. freeimages.com]

Słowa kluczowe:

dzieci

,

program

,

patologie

,

pomoc

,

psychologia

Warto poczytać

 1. mother-and-daughter-2078075960720 26.05.2017

  GUS dzieli się danymi nt. polskich matek

  Polskie mamy w większości mają wyższe wykształcenie, na pierwsze dziecko decydują się przeciętnie w wieku 27 lat. Matki z rodzin wielodzietnych są na ogół aktywne zawodowo - wynika z danych GUS i Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus". W piątek obchodzimy Dzień Matki.

 2. protest-4646161280 25.05.2017

  CBOS: Młodzież bez zaangażowana w politykę

  Ponad połowa najmłodszych badanych (od 18 do 24 roku życia) deklaruje się jako niezaangażowani (52 proc.) w politykę.

 3. economy-2245121stef 24.05.2017

  W maju wyraźna poprawa nastrojów konsumenckich

  Obliczane przez GUS wskaźniki ufności konsumenckiej osiągnęły rekordowy poziom.

 4. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.05.2017

  Rekordowe oceny polskiej gospodarki

  Tak dobrych wyników oceny polskiej gospodarki jeszcze w historii nie było. Według najnowszego badania CBOS aż 42 procent Polaków dobrze ocenia sytuację gospodarczą w Polsce.Ocena ta wzrosła od początku roku aż o 11 proc.

 5. imigranci-fdshfbsdjhfbj 22.05.2017

  Miliony uchodźców w 2016 r.

  "Osoby te w końcu będą musiały szukać schronienia gdzie indziej, jeśli nie zostanie im ono zapewnione w ich własnym kraju"

 6. student-849822960720 20.05.2017

  Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni

  - Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.

 7. gielda-rfdersd 19.05.2017

  Spada liczba giełdowych dłużników

  Zadłużenie spółek notowanych na głównym rynku GPW wyniosło 27,3 mln zł.

 8. pieniadze-edswe 18.05.2017

  Długi alimentacyjne Polaków rosną

  Na koniec kwietnia wyniosły prawie 10,5 mld zł, a kwota ta przyrasta o ok. 100 mln zł miesięcznie.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook