Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Odebranie dzieci to ostateczność

23.04.2014

W przypadku rodzin dotkniętych patologią urzędnicy coraz częściej sięgają po radykalne rozwiązanie, jakim jest odebranie dzieci i umieszczenie ich w placówce opiekuńczej. O tym, że w wielu przypadkach jest to nadużycie i że można inaczej, pisze na portalu pch24.pl psycholog Bogna Białecka.

Funkcjonująca w Polsce ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zawiera nieprecyzyjne sformułowania, które mogą być wykorzystywane przez nadgorliwych urzędników. Jednym z takich pojęć jest „środowisko zagrożone przemocą”,  które stwarza możliwość wszczęcia postępowania sądowego na podstawie niesprawdzonych pomówień.  Instytucje państwowe są zobowiązane do działania również przez Deklarację Praw Dziecka, która każe im interweniować, gdy tylko pojawi się cień podejrzenia, że łamane są prawa dziecka. - Rezultatem jest przyjęte przez urzędników państwa założenie, że lepiej kilka razy się pomylić i odebrać dziecko zdrowej rodzinie, niż być zbyt zachowawczym i pozostawić je w rodzinie dysfunkcjonalnej, zagrażającej zdrowiu i życiu najmłodszych - zauważa Białecka.

Jej zdaniem odebranie dzieci jest najłatwiejszym wyjściem, które jednak nie rozwiązuje istoty problemu. - Okazuje się, że nawet mocno zaburzoną rodzinę można jednak uratować. Zapewnić dzieciom właściwą opiekę, a rodziców wyciągnąć z patologii. Propozycję taką oferuje powstały w Nowej Zelandii, a działający w tej chwili w wielu krajach program Family Congerences Group – Rada Poszerzonego Kręgu Rodzinnego - czytamy na pch24.pl.

Idea programu opiera się na założeniu, że najlepsze wsparcie stanowią rodzina i przyjaciele. - Niezależny koordynator FGC (nie jest on pracownikiem socjalnym, a osobą naprawdę niezależną!) rozmawia z rodziną, której dotyczy problem. Przedstawia ideę rodzinnej narady i prosi o wskazanie osób, które warto w to włączyć. Potem udaje się do wskazanych osób, prosząc o poszerzenie kręgu – kogo jeszcze warto zaprosić? (...) Kto zalicza się do poszerzonego kręgu rodzinnego? Ciotki, wujkowie, teściowie, babcie, kuzyni, ale też przyjaciele, czasem sąsiedzi, czasem nawet życzliwi ludzie z pracy, czy członkowie wspólnoty religijnej (z parafii czy duszpasterstwa) - tłumaczy Białecka.

Zadaniem poszerzonego kręgu rodzinnego jest opracowanie planu wyjścia z kryzysu, którego realizację sprawdza pracownik socjalny. Program Family Congerences Group sprawdza się dużo lepiej niż rozwiązania "systemowe" chociażby dlatego, że autorami planu są sami zainteresowani. - Np. rodzinie grozi zabranie dzieci wskutek biedy, ojciec nie może znaleźć pracy, ale jest praca w innym zawodzie – pada propozycja konkretnego kursu pozwalającego na przekwalifikowanie - wyjaśnia psycholog.

- Konkretne przykłady rodzin, którym udało się pomóc są imponujące. Dlatego jest to podejście godne polecenia. Daje szansę ludziom, którzy w dotychczasowym systemie są skazani na wykluczenie. Możemy nie tylko zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, ale także zapewnić je zachowując ich prawo do własnej mamy i taty - podsumowuje Bogna Białecka.


zz/pch24.pl

[Fot. freeimages.com]

Słowa kluczowe:

dzieci

,

program

,

patologie

,

pomoc

,

psychologia

Warto poczytać

 1. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 2. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 3. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 4. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 5. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

 6. industry-406905960720 19.10.2016

  NIK: Nieprawidłowa ochrona ważnych obiektów

  Obiekty kluczowe dla funkcjonowania i bezpieczeństwa państwa i obywateli nie są dostatecznie chronione - wynika z kontroli NIK.

 7. money-14540131920 18.10.2016

  GUS: wzrost wynagrodzeń we wrześniu

  Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 4.217,96 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,9 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

 8. transportniepelnoSI 17.10.2016

  NIK o niepełnosprawnych w komunikacji miejskiej

  "Brak lub niepełne dostosowanie komunikacji miejskiej do potrzeb osób niepełnosprawnych stanowi dla nich barierę w swobodnym przemieszczaniu się w granicach miasta" - twierdzi NIK w swoim najnowszym raporcie.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook