Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Chiny i Indie nie pasują do "Oburzonych"

25.10.2011

– Chiny i Indie reprezentują prawdziwe 99 procent, o których mówią „oburzeni" (w przeciwieństwie do 1 proc. najbogatszych, którzy mają nieproporcjonalnie większe zarobki i wpływy) – pisze portal Forsal.pl przytaczając słowa Pankaja Mishry, publicysty Bloomberga.

- Od Tokio po Johannesburg i od Londynu po Meksyk demonstranci, deklarujący się jako 99 procent ludzkości, ale w większości należący do wyedukowanej klasy średniej w swoich krajach – wylegli na ulice, żeby wyrazić frustrację z powodu nierówności stworzonych przez globalny kapitalizm. To więcej niż interesujące, że żadne gesty solidarności nie przyszły ani z Indii ani z Chin, czyli dwóch najszybciej rozwijających się gospodarek świata – zauważa Mishra.

Nieliczni, którzy wyszli na ulice w metropoliach Chin i Indii, należą raczej do elity młodych reprezentantów swoich krajów, tego dobrze prosperującego 1 proc. Prawdziwe 99 proc. – rolnicy i robotnicy – nie protestuje przeciwko kapitalizmowi. - Wiara w kapitalizm jest tam wciąż młoda i świeża a trzeba dodać do tego jeszcze pełen zapał nowo-nawróconych - dodaje Mishra.

Zapytany przez Stefczyk.info o tę sprawę Marek Magierowski, publicysta „Rzeczpospolitej”, zaznacza, że wszystko zależy od definicji tego, czym jest bieda.

Czy biedą jest to, że nie mogę już mieć domu z basenem, najnowszego iPoda i dwóch aut w garażu? Czy może biedą jest to, że pracując non-stop ledwo starcza mi na utrzymanie i wykarmienie rodziny? Dlatego, odchodząc już nieco od ironii, jeśli przyjmiemy tę drugą opcję za bardziej oczywistą i bliższą definicji biedy to rzeczywiście można stwierdzić, że Chiny i Indie reprezentują prawdziwe 99 proc., o których mówią „oburzeni myśląc o sobie – mówi Magierowski.

Rozmówca Stefczyk.info wskazuje, że społeczeństwa zachodnie przez ostatnie dziesięciolecia przyzwyczaiły się do pewnego standardu życia i żądają jego zachowania. – Natomiast  mieszkańcy Chin i Indii dopiero swój dobrobyt budują i nie jest wykluczone, że za ileś lat również i one upomną się u swoich państw o zapewnienie im tego poziomu życia, jaki osiągnęły – uważa Magierowski.

RoJ
fot. sxc.hu

Warto poczytać

 1. mid-16a27145 28.10.2016

  CBOS: Duda i Szydło liderami rankingu zaufania

  Prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i Paweł Kukiz są liderami rankingu zaufania badania CBOS przeprowadzonego w październiku.

 2. mid-16a25071 27.10.2016

  CBOS: Rząd z dobrą oceną 45 proc. badanych

  Gabinet Beaty Szydło popierają przede wszystkim osoby identyfikujące się z prawicą (67 proc.)

 3. warsawrankingSI 26.10.2016

  Coraz lepsza sytuacja dla biznesu w Polsce

  W rankingu Banku Światowego „Doing Business 2017” Polska awansowała z 25. na 24. miejsce.

 4. niemowlecbosaborcjaSI 25.10.2016

  CBOS: Większość Polaków za zachowaniem kompromisu aborcyjnego

  Prawie powszechnie uznawana jest dopuszczalność aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, a także jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

 5. mid-epa05600576 24.10.2016

  Uchodźcy masowo zakłamują swój wiek

  Co czwarty nieletni uchodźca w Wielkiej Brytanii nie jest nieletni.

 6. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 7. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 8. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook