Jedynie prawda jest ciekawa

Obchody rocznicy Powstania: Apel Poległych, Msza Święta i koncert

31.07.2015

Prezydent Bronisław Komorowski, prezydent elekt Andrzej Duda, premier Ewa Kopacz będą uczestniczyć w uroczystościach z okazji 71. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, które odbywać się będą w piątek i sobotę.

Widowisko muzyczne, zmagania małych piłkarzy, koncert i uroczysta sesja Rady Warszawy – tak będą wyglądały w piątek obchody 71. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Choć główne uroczystości odbędą się w sobotę 1 sierpnia, to już w piątek 31 lipca będzie można uczcić pamięć uczestników zrywu z 1944 roku.

W piątek rozpocznie się ósma edycja Międzynarodowego Turnieju Piłkarskiego o Puchar Pamięci Małego Powstańca. W zawodach udział weźmie dziesięć młodzieżowych drużyn - dzieciaki z Warszawy zmierzą się ze swoimi rówieśnikami z Niemiec, Ukrainy i Anglii.

Prezydent, prezydent elekt i szefowa rządu mają być obecni w piątek wieczorem podczas uroczystości na Placu Krasińskich. O godz.18 zostanie tam odprawiona uroczysta polowa msza św., a później odbędzie się apel poległych.

Z kolei o godz. 20 Stołeczna Estrada zaprasza na wielkie muzyczne widowisko, które jest hołdem dla bohaterów powstania. Będzie to poetycka opowieść o losach Polaków podczas II Wojny Światowej oprawiona muzyką z jednego ze słynnych seriali historycznych. Pomysłodawcą projektu jest Bartosz Chajdecki, polski kompozytor, twórca muzyki filmowej i teatralnej. Wstęp wolny.

W sobotę, w dniu 71. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów przy znajdującej się przy ul. Filtrowej tablicy upamiętniającej podpisanie przez dowódcę okręgu warszawskiego AK płk. Antoniego Chruściela "Montera" rozkazu rozpoczęcia powstańczego zrywu.

O godz. 17, w godzinę "W", uroczystość z udziałem przedstawicieli władz państwowych odbędzie się przed pomnikiem Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym) na wojskowych Powązkach. Na cmentarzu tym spoczywa ok. 4-4,5 tys. uczestników walk.

Uroczystość w tym miejscu stanowi od lat punkt kulminacyjny oficjalnych obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. To tradycja sięgająca już kilkudziesięciu lat. Warszawiacy zbierali się w tym miejscu nawet wtedy, gdy komunistyczne władze zabraniały obchodów związanych z powstaniem. W ostatnich latach uroczystości przy pomniku Gloria Victis zakłócane były gwizdami i buczeniem kierowanym pod adresem przedstawicieli najwyższych władz; działo się tak mimo apeli weteranów o godne uczczenie pamięci powstańców.

W sobotę przy pomniku Gloria Victis hołd bohaterom oddadzą kombatanci, warszawiacy i przedstawiciele władz państwowych. W tym roku w uroczystości mają wziąć udział prezydent elekt Andrzej Duda oraz premier Ewa Kopacz.

Prezydent Bronisław Komorowski wieczorem 1 sierpnia będzie obecny na uroczystości przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy znajdującym się na warszawskiej Woli, gdzie od godz. 19.30 zaplanowano modlitwę ekumeniczną, mszę św. i złożenie wieńców przy pomniku. Na cmentarzu tym spoczywają szczątki i prochy ponad 100 tys. cywilnych i wojskowych ofiar powstania.

W ramach obchodów rocznicowych wieczorem 1 sierpnia zaplanowano też wspólne śpiewanie powstańczych piosenek na pl. Piłsudskiego. Odnosząc się do tej akcji prezydent elekt Andrzej Duda na jednym z portali społecznościowych napisał: "W sobotę wieczorem na Pl. Piłsudskiego w Warszawie śpiewamy piosenki powstańcze. Liczę na Wasz liczny i głośny udział".

Akcja muzyczna "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" to inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego i samych mieszkańców Warszawy.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.

Ryb, PAP

Fot [PAP/Tomasz Gzell]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook