Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nowe aspekty problemów narkotykowych

31.05.2013

Z Europejskiego Raportu Narkotykowego za rok 2013, opisującego najnowszą sytuację w zakresie walki z narkotykami wynika, że Europejczycy coraz rzadziej sięgają po heroinę, coraz częściej za to po amfetaminę.

Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) opublikowało Europejski Raport Narkotykowy 2013, opisujący najnowszą sytuację w zakresie walki z narkotykami oraz zmiany zachodzące na narkotykowym rynku.

Podkreślono, że problem narkotykowy w Europie "podlega nieustannym zmianom", gdyż pojawiają się nowe zagrożenia, stanowiące wyzwanie dla prowadzonej obecnie polityki i obowiązującej praktyki.

W raporcie odnotowano korzystne zmiany dotyczące tradycyjnych narkotyków, takie jak mniejsza liczba osób po raz pierwszy sięgających po heroinę, mniejsze zainteresowanie narkotykami przyjmowanymi dożylnie oraz malejący poziom zażywania kokainy i narkotyków z konopi indyjskich w niektórych krajach.

EMCDDA wskazuje jednak, że te pozytywne tendencje są niwelowane przez problemy związane ze stosowaniem syntetycznych substancji odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych oferowanych zarówno na rynku narkotyków, jak i tak zwanych dopalaczy.

Zwrócono uwagę, że internet stwarza możliwość nawiązania nowych kontaktów w zakresie dostaw i zażywania narkotyków.

Dyrektor EMCDDA Wolfgang Goetz podkreślił, że nowa europejska strategia na lata 2013-2020 musi uwzględniać podlegający ciągłym zmianom problem narkotykowy, a także dynamiczny i szybko rozwijający się rynek narkotyków.

W raporcie poinformowano, że - jak się szacuje - 77 milionów dorosłych Europejczyków (w wieku od 15 do 64 lat) próbowało kiedyś narkotyków z konopi indyjskich. W ubiegłym roku było to około 20 milionów osób. Pomimo różnic widocznych w poszczególnych krajach, dane z przeprowadzonego niedawno badania ankietowego, dotyczącego konopi indyjskich, wskazują na stałą lub spadkową tendencję.

Istnieje jednak "duży i stosunkowo silny" rynek konopi indyjskich, a wytwarzane z nich produkty są coraz bardziej zróżnicowane. Najnowsze dane pokazują, że marihuana, niekiedy o bardzo silnym działaniu, jest używką coraz bardziej rozpowszechnioną w Europie, przy czym niemal wszystkie państwa członkowskie EMCDDA zgłaszają obecnie przypadki wykrycia u siebie upraw konopi indyjskich.

Według EMCDDA największe zagrożenie dla zdrowia publicznego dotyczy szacunkowej liczby 3 milionów Europejczyków (w wieku od 15 do 64 lat), którzy zażywają narkotyków z konopi indyjskich codziennie lub prawie codziennie. Konopie indyjskie wymienia się obecnie jako surowiec do produkcji narkotyków, po które najczęściej sięgają osoby po raz pierwszy.

W raporcie odnotowano, że są dowody na spadek popytu na heroinę. W całej Europie zmniejszyła się liczba osób zgłaszających się po raz pierwszy do leczenia z powodu problemów związanych z zażywaniem tego narkotyku. Spadek ten jest najbardziej widoczny w państwach Europy Zachodniej.

W minionej dekadzie ustaliła się pozycja kokainy jako najczęściej zażywanej w Europie nielegalnej substancji o działaniu pobudzającym, chociaż większość użytkowników tego narkotyku mieszka w niewielkiej liczbie państw Europy Zachodniej. Około 14,5 miliona Europejczyków (w wieku od 15 do 64 lat) próbowało kiedyś kokainy - w ubiegłym roku było to około 3,5 miliona osób. W raporcie EMCDDA wskazano, że "generalnie zażywanie i podaż kokainy wykazują tendencję spadkową".

Jednak obserwowane ostatnio oznaki różnicowania się kokainowych szlaków prowadzących do Europy, w tym duże pojedyncze przejęcia tego narkotyku w portach w Bułgarii, Grecji, Rumunii i w państwach nadbałtyckich, budzą obawy, że kokaina będzie się rozpowszechniała na szerszą skalę.

W raporcie odnotowano, że substancje z grupy amfetamin oraz ecstasy wciąż są najczęściej zażywanymi w Europie syntetycznymi substancjami pobudzającymi, stanowiącymi w pewnym stopniu konkurencję dla kokainy. Szacuje się, że około 12,7 miliona Europejczyków (w wieku od 15 do 64 lat) próbowało kiedyś substancji z grupy amfetamin (termin ten dotyczy amfetaminy i metamfetaminy) - w ubiegłym roku było to około 2 milionów osób.

Wydaje się, że zażywanie metamfetaminy, w przeszłości niskie w Europie i ograniczające się głównie do takich państw jak Czechy i Słowacja, rośnie obecnie, przy czym stanowi już problem w Niemczech, Grecji, Turcji i na Cyprze - głosi raport.

źródło: PAP

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

raport

,

narkotyki

,

Europa

,

leczenie

Warto poczytać

 1. imigranci-fdshfbsdjhfbj 22.05.2017

  Miliony uchodźców w 2016 r.

  "Osoby te w końcu będą musiały szukać schronienia gdzie indziej, jeśli nie zostanie im ono zapewnione w ich własnym kraju"

 2. student-849822960720 20.05.2017

  Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni

  - Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.

 3. gielda-rfdersd 19.05.2017

  Spada liczba giełdowych dłużników

  Zadłużenie spółek notowanych na głównym rynku GPW wyniosło 27,3 mln zł.

 4. pieniadze-edswe 18.05.2017

  Długi alimentacyjne Polaków rosną

  Na koniec kwietnia wyniosły prawie 10,5 mld zł, a kwota ta przyrasta o ok. 100 mln zł miesięcznie.

 5. IMK4ERW1704MG4021 17.05.2017

  Polacy zadowoleni z 500+

  Większość rodaków uważa, że program pomógł rodzinom.

 6. MK9bt17059013IMG5251t59189a4bm800xd1b32dc7 16.05.2017

  Coraz lepsze wyniki polskiej gospodarki

  PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie w pierwszym kwartale 2017 r. o 4,0 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku - poinformował we wtorek w tzw. szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.

 7. weapon-424772stef 15.05.2017

  Im więcej przemocy w szkole, tym słabsze wyniki w nauce mają uczniowie - raport PISA

  W Polsce istnieje większe zagrożenie przemocą w szkole niż w innych krajach OECD.

 8. child-355176960720 14.05.2017

  Większość Białorusinów popiera urlop ojcowski

  66 proc. Białorusinów popiera ideę wprowadzenia urlopu ojcowskiego dla opieki nad dzieckiem - poinformował zastępca ministra pracy i opieki społecznej Alaksandr Rumak. Sondaż przeprowadził Białoruski Uniwersytet Państwowy (BGU).

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook