Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nowe aspekty problemów narkotykowych

31.05.2013

Z Europejskiego Raportu Narkotykowego za rok 2013, opisującego najnowszą sytuację w zakresie walki z narkotykami wynika, że Europejczycy coraz rzadziej sięgają po heroinę, coraz częściej za to po amfetaminę.

Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) opublikowało Europejski Raport Narkotykowy 2013, opisujący najnowszą sytuację w zakresie walki z narkotykami oraz zmiany zachodzące na narkotykowym rynku.

Podkreślono, że problem narkotykowy w Europie "podlega nieustannym zmianom", gdyż pojawiają się nowe zagrożenia, stanowiące wyzwanie dla prowadzonej obecnie polityki i obowiązującej praktyki.

W raporcie odnotowano korzystne zmiany dotyczące tradycyjnych narkotyków, takie jak mniejsza liczba osób po raz pierwszy sięgających po heroinę, mniejsze zainteresowanie narkotykami przyjmowanymi dożylnie oraz malejący poziom zażywania kokainy i narkotyków z konopi indyjskich w niektórych krajach.

EMCDDA wskazuje jednak, że te pozytywne tendencje są niwelowane przez problemy związane ze stosowaniem syntetycznych substancji odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych oferowanych zarówno na rynku narkotyków, jak i tak zwanych dopalaczy.

Zwrócono uwagę, że internet stwarza możliwość nawiązania nowych kontaktów w zakresie dostaw i zażywania narkotyków.

Dyrektor EMCDDA Wolfgang Goetz podkreślił, że nowa europejska strategia na lata 2013-2020 musi uwzględniać podlegający ciągłym zmianom problem narkotykowy, a także dynamiczny i szybko rozwijający się rynek narkotyków.

W raporcie poinformowano, że - jak się szacuje - 77 milionów dorosłych Europejczyków (w wieku od 15 do 64 lat) próbowało kiedyś narkotyków z konopi indyjskich. W ubiegłym roku było to około 20 milionów osób. Pomimo różnic widocznych w poszczególnych krajach, dane z przeprowadzonego niedawno badania ankietowego, dotyczącego konopi indyjskich, wskazują na stałą lub spadkową tendencję.

Istnieje jednak "duży i stosunkowo silny" rynek konopi indyjskich, a wytwarzane z nich produkty są coraz bardziej zróżnicowane. Najnowsze dane pokazują, że marihuana, niekiedy o bardzo silnym działaniu, jest używką coraz bardziej rozpowszechnioną w Europie, przy czym niemal wszystkie państwa członkowskie EMCDDA zgłaszają obecnie przypadki wykrycia u siebie upraw konopi indyjskich.

Według EMCDDA największe zagrożenie dla zdrowia publicznego dotyczy szacunkowej liczby 3 milionów Europejczyków (w wieku od 15 do 64 lat), którzy zażywają narkotyków z konopi indyjskich codziennie lub prawie codziennie. Konopie indyjskie wymienia się obecnie jako surowiec do produkcji narkotyków, po które najczęściej sięgają osoby po raz pierwszy.

W raporcie odnotowano, że są dowody na spadek popytu na heroinę. W całej Europie zmniejszyła się liczba osób zgłaszających się po raz pierwszy do leczenia z powodu problemów związanych z zażywaniem tego narkotyku. Spadek ten jest najbardziej widoczny w państwach Europy Zachodniej.

W minionej dekadzie ustaliła się pozycja kokainy jako najczęściej zażywanej w Europie nielegalnej substancji o działaniu pobudzającym, chociaż większość użytkowników tego narkotyku mieszka w niewielkiej liczbie państw Europy Zachodniej. Około 14,5 miliona Europejczyków (w wieku od 15 do 64 lat) próbowało kiedyś kokainy - w ubiegłym roku było to około 3,5 miliona osób. W raporcie EMCDDA wskazano, że "generalnie zażywanie i podaż kokainy wykazują tendencję spadkową".

Jednak obserwowane ostatnio oznaki różnicowania się kokainowych szlaków prowadzących do Europy, w tym duże pojedyncze przejęcia tego narkotyku w portach w Bułgarii, Grecji, Rumunii i w państwach nadbałtyckich, budzą obawy, że kokaina będzie się rozpowszechniała na szerszą skalę.

W raporcie odnotowano, że substancje z grupy amfetamin oraz ecstasy wciąż są najczęściej zażywanymi w Europie syntetycznymi substancjami pobudzającymi, stanowiącymi w pewnym stopniu konkurencję dla kokainy. Szacuje się, że około 12,7 miliona Europejczyków (w wieku od 15 do 64 lat) próbowało kiedyś substancji z grupy amfetamin (termin ten dotyczy amfetaminy i metamfetaminy) - w ubiegłym roku było to około 2 milionów osób.

Wydaje się, że zażywanie metamfetaminy, w przeszłości niskie w Europie i ograniczające się głównie do takich państw jak Czechy i Słowacja, rośnie obecnie, przy czym stanowi już problem w Niemczech, Grecji, Turcji i na Cyprze - głosi raport.

źródło: PAP

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

raport

,

narkotyki

,

Europa

,

leczenie

Warto poczytać

 1. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 2. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 3. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 4. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

 5. jakfajniebyctatayoutube 11.01.2017

  Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

  "Jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - podają organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą".

 6. mid-17107051 10.01.2017

  Amerykańskie wojsko w Polsce. WIDEO

  Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve.

 7. szydelko 09.01.2017

  Kalendarium zmian reformy edukacji

  1 września 2017 r. wrócą 8-letnie szkoły podstawowe i rozpocznie się wygaszanie gimnazjów.

 8. mid-17107040 08.01.2017

  Już 55 ofiar wychłodzenia

  Ze statystyk wynika, że od 1 listopada 2016 r. w Polsce w wyniku wychłodzenia zmarło 55 osób.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook