Jedynie prawda jest ciekawa

Ksenofobiczny jak Niemiec

25.12.2012

W niemieckim społeczeństwie stopniowo narasta niechęć do "obcych". Dotyczy to głównie muzułmanów. Jednak wśród nielubianych ludzi są także Żydzi.

Gdy na początku lat 60. prężnie rozwijające się Niemcy Zachodnie otworzyły swój chłonny w tamtym czasie rynek pracy dla taniej siły roboczej z Turcji nikt nie zastanawiał się jakie to przyniesie ze sobą skutki społeczne. W 1962 r. w RFN mieszkało niespełna siedem tysięcy Turków. Dziś ta liczba przekroczyła najprawdopodobniej trzy miliony, w tym siedemset tysięcy ma obywatelstwo niemieckie.

Zanim na terytorium Niemiec zamieszkali przedstawiciele świata islamu 90 procent Niemców utożsamiało się z chrześcijaństwem. Dziś jest to niespełna 60 procent. Aż jedna trzecie Niemców nie wyznaje żadnej religii.

Napływ muzułmanów spowodował zaostrzenie relacji międzyludzkich w społeczeństwie niemieckim. Ono nie jest tak tolerancyjne wobec innych, jak może się to wydawać. Jedynie 34 procent Niemców z zachodnich landów, a 26 procent ze wschodnich pozytywnie odbiera muzułmanów.

O silnych napięciach w społeczeństwie niemieckim świadczy fala protestów po słynnym stwierdzeniu byłego prezydenta RFN - Christiana Wulffa, że „Islam jest integralną częścią Niemiec”. Opór nawet napotkało złagodzenie tego zdania przez obecnego prezydenta, protestanta i działacza opozycji w NRD Joachima Gaucka, który powiedział, że „nie islam, a muzułmanie są integralną częścią niemieckiego społeczeństwa”.

Aż dwie trzecie Niemców sprzeciwia się budowie meczetów.

Co ciekawe brak tolerancji Niemców nie dotyczy tylko Turków, albo szerzej – muzułmanów, np. z powodu braku ich szacunku dla wartości wyznawanych przez gospodarzy, nieznajomości języka niemieckiego czy uzależnienia od pomocy socjalnej, słynnego programu Hartz IV.

Wśród Niemców utrzymuje się zaskakująco wysoki odsetek niechęci wobec Żydów. Ostatnie badania wykazały, że aż 50 procent Niemców nie chciałoby mieć za sąsiada osoby pochodzenia żydowskiego.

Slaw/ Deutsche Welle

[FOTO: sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook