Jedynie prawda jest ciekawa

Niemcy wciąż wściekli za podsłuchy

26.08.2013

Ujawnienie kolejnych faktów związanych z działalnością amerykańskich służb specjalnych wciąż wywołuje oburzenie w Niemczech.

Z tajnych dokumentów udostępnionych przez Edwarda Snowdena hamburskiemu tygodnikowi „Der Spiegel” wynika, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) „dysponuje w ponad 80 ambasadach i konsulatach na całym świecie własnym programem podsłuchowym”. Między sobą pracownicy NSA nazywają go „Special Collection Service”.

Podsłuch prowadzą bez wiedzy lokalnych władz. „Spiegel” informuje, że do celów takiego „odpowiedniego podsłuchu” NSA wykorzystuje konsulaty USA we Frankfurcie nad Menem i we Wiedniu. W dokumentach udostępnionych hamburskiemu tygodnikowi jest zapis, że „bezwzględnie należy dochować tajemnicy istnienia stanowisk podsłuchowych”, gdyż ujawnienie informacji o nich może „wyrządzić poważną szkodę stosunkom z krajem goszczącym” placówkę dyplomatyczną.

Rzecznik klubu poselskiego Zielonych w Bundestagu Konstantin von Notz skomentował ujawnienie nowych faktów związanych z działalnością Agencji Bezpieczeństwa Narodowego domagając się wyjaśnienia, co dzieje się w konsulacie USA we Frankfurcie nad Menem.

- Jeśli najnowsze informacje okażą się prawdziwe, to nadają one skandalowi szpiegowskiemu NSA nowy wymiar, czego uporczywie wypiera się niemiecki rząd

- zaznaczył polityk, cytowany na łamach "Spiegla".

Minister sprawiedliwości w rządzie krajowym Hesji Joerg-Uwe Hahn (FDP) poinformował na twitterze po opublikowaniu przez „Spiegla” nowych informacji, że zwrócił się pisemnie do konsula generalnego USA o zajęcie stanowiska. Jak informuje magazyn, NSA nie tylko inwigilowała placówki UE, lecz także centralną siedzibę ONZ, pomimo zobowiązań zawartych w umowie o niepodejmowaniu żadnych nielegalnych akcji przeciwko oenzetowskim placówkom.

Z nowych ujawnionych przez „Spiegla” dokumentów wynika też, że NSA inwigilowała placówki dyplomatyczne UE w USA, także po przeprowadzce do nowej siedziby we wrześniu 2012. Steinbrueck domaga się zerwania negocjacji UE-USA

„Deutsche Welle“

[FOTO: 

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook