Jedynie prawda jest ciekawa

Niemcy nie ufają Rosji

26.04.2016

Niemieckie społeczeństwo nie uważa Władimira Putina za wiarygodnego partnera.

Niemcy odrzucają Rosję pod rządami Putina jako wiarygodnego partnera i chcą utrzymać lub zaostrzyć sankcje wobec Rosji - wynika z nowego badania sondażowego przygotowanego przez Instytut Spraw Publicznych i Fundację Bertelsmanna, przeprowadzonego w Niemczech w marcu 2016 r. na temat niemieckich poglądów o polityce międzynarodowej Rosji i jej wpływ na bezpieczeństwo.

Trzy czwarte Niemców uznaje, że obecne relacje pomiędzy Rosją i Niemcami są złe. Większość Niemców (64%) podkreśla, że kraj pod rządami Wladimira Putin nie jest wiarygodnym partnerem międzynarodowym i negatywnie ocenia zaangażowanie militarne Rosji w Syrii. Ponad połowa (55%) twierdzi, że mocne powiązanie z rosyjskim sektorem energii nie jest dobre dla Niemiec.

Jednocześnie wyniki badania pokazują, że w wielu kwestiach dotyczących Rosji, Niemcy są podzieleni i istnieje grupa osób nastawionych pozytywnie do Rosji. Jedna czwarta (25%) Niemców popiera politykę Putina i interwencję militarną Rosji w Syrii (24%) a jedna trzecia uważa za korzystne powiązanie niemieckiej gospodarki z rosyjskim sektorem energii (34%). Jednak liczba osób, które konsekwentnie we wszystkich pytaniach odpowiadały na korzyść Rosji jest raczej niewielka i wynosi 8% wszystkich ankietowanych.

Wśród Niemców nie ma również konsensusu w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa w Europie. Podczas gdy ponad połowa Niemców (56%) nie czuje zagrożenia militarnego ze strony Rosji, takie obawy deklaruje 38% ankietowanych. Jest to jedną z przyczyn, dla której Niemcy nie chcieliby wysyłać niemieckiego wojska w obronie Polski i państw nadbałtyckich w razie agresji militarnej Rosji (57%). Grupa osób gotowych wysłać wojska wynosi 31%. Społeczeństwo niemieckie nie ma natomiast jednoznacznej opinii jeżeli chodzi o umieszczenie stałych baz NATO w tych krajach. Połowa (49%) jest przeciwna, ale niewiele mniej osób (40%) jest jednak gotowych poprzeć tę inicjatywę.

Niemcy różnie postrzegają sytuację wokół konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, większość (62%) skłania się jednak ku temu, by sankcje nałożone na Rosję zostały utrzymane lub wzmocnione. Tradycyjnie Niemcy wyrażają dosyć duże poparcie dla działań swojego rządu – największa (44%) grupa uważa, że Berlin prezentuje odpowiednie stanowisko wobec konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. 25% uważa, że rząd jest zbyt antyrosyjski, a 19% oskarża go o zbytnią prorosyjskość.

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę TNS EMNID na reprezentatywnej grupie Niemców w wieku powyżej czternastu lat w terminie od 4 do 12 marca 2016 roku metodą face to face.

Instytut Spraw Publicznych

Fot. [PAP/EPA]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook