Jedynie prawda jest ciekawa

Niedożywione polskie dzieci

30.01.2013

Polska jest na piątym miejscu w Europie pod względem biedy dzieci. Jest tak źle, że ich zdrowie jest zagrożone, gdyż niedożywione.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego Polacy do 18 roku życia stanowią w naszym kraju 30 procent ogólnej liczby osób skrajnie biednych.

Pod względem ubóstwa Polska jest na 24.miejscu na 29 krajów europejskich. Gorzej jest już tylko w Rumunii i Bułgarii – pisze „Super Express”.

Co prawda nie ma jeszcze u nas dzieci umierających głodu, są jednak ostre przypadki niedożywienia. Specjaliści ostrzegają, że to także jest fatalne dla rozwoju młodych organizmów.

- Dziecko niedożywione jest osłabione, zmęczone, znerwicowane, gorzej się koncentruje na lekcjach. Grozi mu osłabienie odporności, krzywica, anemia, karłowatość, opóźnienie rozwoju umysłowego, obrzęki i owrzodzenia – tłumaczy „SE” dr Magdalena Białkowska z Instytutu Żywienia i Żywności.

Inny rozmówca dziennika, dr Jerzy Zaborowski, dyrektor Polskiego Czerwonego Krzyża mówi, że to „coś przerażającego. Coś, z czym nie można się pogodzić.

Dr Zaborowski mówi, że jego organizacja nie wysyła pomocy żywnościowej za granicę, bo pozostawia ją w kraju.

- W Polsce potrzeby są bardzo duże. To coś przerażającego, że nawet 700 tysięcy dzieci w europejskim kraju, gdzie nie ma wojny i klęsk żywiołowych, może być niedożywionych - mówi dr Zaborowski.

Slaw/ SE

[FOTO: sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook