Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Niebezpieczne lotniska

24.05.2012

Raport NIK o stanie bezpieczeństwa na polskich lotniskach potwierdza zarzuty NSZZ "Solidarność" o katastrofalnym poziomie bezpieczeństwa.

Firmy nieprzygotowane do kontroli bezpieczeństwa, pracownicy bez szkoleń i certyfikatów, nieuprawnione osoby i pojazdy swobodnie poruszające się po strefach strzeżonych - tak wygląda stan bezpieczeństwa na polskich lotniskach niespełna miesiąc przed rozpoczęciem Euro 2012.

W kwietniu Krajowa Sekcja Pracowników Transportu Lotniczego i Obsługi Lotniskowej NSZZ Solidarność wysłała do ministra Sławomira Nowaka list otwarty w sprawie katastrofalnego poziomu bezpieczeństwa na lotniskach. Kilka dni temu związkowcy otrzymali odpowiedź resortu. - Z pisma podpisanego przez sekretarza stanu w resorcie transportu Tadeusza Jarmuziewicza, wynika, że poziom bezpieczeństwa w portach lotniczych nie budzi żadnych zastrzeżeń resortu. Niestety nasze zarzuty niemal w całości powtórzyła Najwyższa Izba Kontroli - zaznacza Robert Siarnowski przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Transportu Lotniczego i Obsługi Lotniskowej.

Raport NIK o stanie bezpieczeństwa w polskich portach lotniczych opublikowany 11 maja jest miażdżący. - Do zastrzeżonych stref polskich lotnisk mogą dostać się osoby i pojazdy bez wymaganych przepustek, nie poddane wcześniejszej kontroli bezpieczeństwa. Nieuprawnione osoby mogą też wejść do samolotów na płytach postojowych, bo służby ochrony strzegą ich z naruszeniem procedur. Wokół lotnisk wciąż występują problemy z usuwaniem przeszkód lotniczych - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronach NIK.

- To wynika z ogromnych niedoborów kadrowych na lotniskach. Czasami mam wrażenie, jakby wszyscy zapomnieli o tym, że organizujemy Euro, że powstają nowe terminale, bo pracowników nie przybywa. W większości portów lotniczych służby ochrony pracują w trybie lotnym. Według przepisów powinno być tak, że na każdym stanowisku kontroli pracuje trzech pracowników. Niestety w rzeczywistości jest ich tak mało, że muszą biegać między stanowiskami - komentuje Robert Siarnowski,

Kontrolerzy NIK wykazali również szereg nieprawidłowości w zakresie szkolenia pracowników dbających o bezpieczeństwo na lotniskach. - Nieterminowe przygotowywanie i prowadzenie szkoleń spowodowało, że na polskich lotniskach pracowało w różnych okresach 259 pracowników bez wymaganych kursów z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego. Byli wśród nich m.in. operatorzy kontroli bezpieczeństwa i osoby nadzorujące ich pracę - czytamy w komunikacie Izby.

W piśmie do ministra związkowcy jako jedną z przyczyn bałaganu w portach lotniczych wskazali zastępowanie doświadczonych firm, zajmujących się obsługą naziemną samolotów, nowymi podmiotami, bez odpowiedniej kadry i uprawnień. Resort w odpowiedzi na ten argument zaznaczył, że konkurencja firm obsługujących lotniska wpłynie na podniesienie standardów bezpieczeństwa. - Niestety ta konkurencja wygląda tak, że liczy się tylko i wyłącznie cena. W konsekwencji nowe firmy zatrudniają ludzi na umowach śmieciowych za bardzo niewielkie pieniądze. Dodatkowo ci pracownicy nie są kierowani na odpowiednie szkolenia, co wykazał raport NIK. Przecież jeżeli taki pracodawca zatrudnia pracownika na umowę zlecenie za 1500 zł, to nie wyśle go na szkolenie, które kosztuje kilka tysięcy - mówi Siarnowski.

UEFA szacuje, że na mistrzostwa Europy organizowane w Polsce drogą lotniczą wybierze się znacznie więcej kibiców, niż w poprzednich edycjach turnieju. Szacuje się, że liczba pasażerów lotniczych w Polsce może być w tym roku wyższa nawet o 0,5 mln. - Aż boję się pomyśleć, jak to będzie wyglądało. Władze ignorują nasze apele, kilka dni po miażdżącym raporcie NIK, minister Nowak ogłasza, że na lotniskach wszystko jest zapięte na ostatni guzik. Pozostaje chyba tylko modlić się, żeby nie doszło do tragedii - zaznacza szef lotniczej Solidarności.

AT
[fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. mother-and-daughter-2078075960720 26.05.2017

  GUS dzieli się danymi nt. polskich matek

  Polskie mamy w większości mają wyższe wykształcenie, na pierwsze dziecko decydują się przeciętnie w wieku 27 lat. Matki z rodzin wielodzietnych są na ogół aktywne zawodowo - wynika z danych GUS i Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus". W piątek obchodzimy Dzień Matki.

 2. protest-4646161280 25.05.2017

  CBOS: Młodzież bez zaangażowana w politykę

  Ponad połowa najmłodszych badanych (od 18 do 24 roku życia) deklaruje się jako niezaangażowani (52 proc.) w politykę.

 3. economy-2245121stef 24.05.2017

  W maju wyraźna poprawa nastrojów konsumenckich

  Obliczane przez GUS wskaźniki ufności konsumenckiej osiągnęły rekordowy poziom.

 4. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.05.2017

  Rekordowe oceny polskiej gospodarki

  Tak dobrych wyników oceny polskiej gospodarki jeszcze w historii nie było. Według najnowszego badania CBOS aż 42 procent Polaków dobrze ocenia sytuację gospodarczą w Polsce.Ocena ta wzrosła od początku roku aż o 11 proc.

 5. imigranci-fdshfbsdjhfbj 22.05.2017

  Miliony uchodźców w 2016 r.

  "Osoby te w końcu będą musiały szukać schronienia gdzie indziej, jeśli nie zostanie im ono zapewnione w ich własnym kraju"

 6. student-849822960720 20.05.2017

  Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni

  - Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.

 7. gielda-rfdersd 19.05.2017

  Spada liczba giełdowych dłużników

  Zadłużenie spółek notowanych na głównym rynku GPW wyniosło 27,3 mln zł.

 8. pieniadze-edswe 18.05.2017

  Długi alimentacyjne Polaków rosną

  Na koniec kwietnia wyniosły prawie 10,5 mld zł, a kwota ta przyrasta o ok. 100 mln zł miesięcznie.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook