Jedynie prawda jest ciekawa

Nie każdy rodzic dba o bezpieczeństwo dziecka

18.05.2014

88 proc. dzieci jest przewożonych w Polsce w fotelikach samochodowych lub przy użyciu innych zabezpieczeń - wynika z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W porównaniu do badań z 2008 r. poziom ich stosowania wzrósł o ok. 4 proc.

Badania przeprowadzono w październiku 2013 roku na próbie ponad 12,5 tys. samochodów, w których podróżowało blisko 600 dzieci w wieku do 12 lat. Obserwację przeprowadzono na terenie trzech województw - mazowieckiego, pomorskiego i lubelskiego na odcinkach dróg w miastach oraz na pozamiejskich odcinkach dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych.

Okazało się, że najczęściej w fotelikach podróżują najmłodsze dzieci, do 3. roku życia (92 proc. wszystkich wskazań w tej grupie), 85 proc. w wieku 3-7 lat i 87 proc. w grupie 7-12 lat.

Organizatorzy badania zaobserwowali, że Polacy częściej przewożą dzieci w fotelikach podczas podróży po drogach krajowych i w dużych miastach (ponad 90 proc. przypadków). Im niższa klasa drogi, tym niższy poziom stosowania fotelików. Na drogach powiatowych wynosi już tylko 75 proc.

KRBRD podkreśla, że urządzenia zabezpieczające dzieci są ogólnie częściej stosowane niż pasy, które zapina w Polsce ok. 80 proc. kierowców i pasażerów.

Badania stosowania urządzeń zabezpieczających dzieci przeprowadzili na zlecenie Krajowej Rady BRD, eksperci z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Krakowskiej oraz Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej.

W porównaniu do ostatnich tego typu badań, przeprowadzonych w 2008 r. poziom stosowania urządzeń zabezpieczających dzieci poprawił się o ok. 4 proc. Wpływ na to mają działania edukacyjne, takie jak kampania "Klub Pancernika Klika w Fotelikach" - uważa Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Kampania była organizowana przez Instytut Transportu Samochodowego, przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej oraz we współpracy z policją, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Celem programu "Klub Pancernika Klika w Fotelikach" było zainteresowanie najmłodszych sprawami bezpieczeństwa ruchu drogowego i przypomnienie rodzicom o konieczności przewożenia dzieci w autach w specjalnych fotelikach. Organizatorzy kampanii przygotowali m.in. liczne gry, dostępne na stronach internetowych oraz konkursy - w różnych mediach - zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Informacje o konkursach i nagrodach były zamieszczane na stronie - www.klubpancernika.pl.

Zgodnie z przepisami Kodeksu drogowego, dziecko do 12 lat, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku ochronnym lub na podstawce. Fotelik musi być dobrany odpowiednio do wagi i wzrostu dziecka oraz spełniać właściwe warunki techniczne.

Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook