Jedynie prawda jest ciekawa

Nędza wśród dzieci przybiera na sile

29.07.2014

W Polsce rośnie procent dzieci, które przychodzą na świat w skrajnej biedzie. Ministerstwo Pracy publikuje kolejne raporty, prezydent Komorowski jeździ po Polsce promując politykę pro-rodzinną, a rzeczywistość pokazuje, że rodzina – w tym dzieci cierpią coraz większe katusze.

Ministerstwo Pracy i Polityki społecznej opublikowało dane z których wynika, że prawie 36 proc. dzieci w Polsce rodzi się skrajnej biedzie. Jak podaje dziennik „Rzeczpospolita” - to rodziny w których dochód na osobę na przekracza 539 zł.

„Rz” otrzymała zestawieniem w którym resort pracy wyliczył, iż na 372 tys. dzieci urodzonych w ubiegłym roku, aż 133,2 tys. otrzymało dodatek specjalny w wysokości 1 tys. złotych. Oznacza to, że dzieci spełniały specjalne wymogi do otrzymania tych pieniędzy – bardzo niskie dochody.

Dziennik podkreśla, że sytuacja materialna rodzin poprawiała się nieustannie od 2005 roku. Nawet w 2012 roku, procent dzieci rodzących się w skrajnej biedzie wynosił 34,4 proc. Opublikowane właśnie dane obrazują polską rzeczywistość – jest coraz gorzej.

Dziennik podkreśla, że wsparcie dla rodzin wielodzietnych i borykających się z problemami finansowymi jest niewspółmierne z europejską średnią. Problem również widać w różnicach pomocy państwa – osoby starsze otrzymują dużo większą pomoc niż dzieci.

Rzeczpospolita, lz

[fot: sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook