Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

NATO w stanie "politycznej śpiączki"

22.05.2012

Zakończony w poniedziałek szczyt NATO w Chicago ponownie pokazał, że głównym problemem sojuszu jest niezdolność do wspólnych działań - napisał we wtorek dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Sojusz znajduje się w "politycznej śpiączce" - czytamy w komentarzu.

"Po czterech wojnach w minionych dwóch dekadach od upadku Związku Radzieckiego NATO bardziej niż kiedykolwiek przedtem nie wie, czym jest i czym chce być" - twierdzi komentator niemieckiej gazety.

Jak podkreśla, ani interwencja przeciwko serbskim agresorom w Bośni i w Kosowie, ani oswobodzenie Libii, ani też dziesięcioletnia wojna w Afganistanie nie scementowały sojuszu. "Bez swego wroga-założyciela Rosji, NATO jest sojuszem ulegającym stałej erozji. Takim, który "nie jest nawet w stanie porządnie zorganizować wyjścia spod Hindukuszu" - czytamy w "SZ".

Autor ubolewa nad tym, że nie istnieje wspólna, przekonywująca i długofalowa strategia wyjścia z Afganistanu. Nie chodzi o to, co jest najlepsze dla Afganistanu, lecz tylko o to, by każdy z członków NATO wycofał się z jak najmniejszymi stratami.

Jak przyznaje komentator, istnieją konkretne powody egoistycznego myślenia w sojuszu. "Narody są zmęczone wojną a polityka sięgania po siły zbrojne dla poprawy świata nie cieszy się, szczególnie od czasu interwencji w Libii, popularnością" - czytamy. Dodaje, że rządy zajęte są sytuacją na rynkach finansowych i nie mają czasu na zajmowanie się skomplikowaną sytuacją w Afganistanie.

"Wspólna jest w sojuszu jedynie tendencja do wypierania problemów ze świadomości" - stwierdza ironicznie komentator, dodając, że szczera dyskusja o stanie NATO mogłaby okazać się "początkiem jego końca". Członkowie sojuszu nie mogą porozumieć się co do tego, jak zdefiniować bezpieczeństwo, jakie są zagrożenia i jak na nie reagować.

W sprawie walki z terroryzmem, interwencji w wojny domowe i pojawiających się na horyzoncie  konfliktów o surowce istnieje w NATO "tyle zdań ilu jest członków". Sojusz stał się "wielonarodową organizacją dysponującą środkami wojskowymi, które są utrzymywane dlatego, że istnieją". "To nie jest sojusz" - podkreśla "SZ".

Zdaniem komentatora wszystkie próby nadania NATO nowej tożsamości spaliły na panewce. Wyjaśnia, że wielkie organizacje, takie jak NATO, które "utraciły cel i sens", nie umierają lecz pogrążają się w marazmie. A przecież istnieją - zdaniem "SZ" - powody, aby "zbudzić NATO do nowego życia". Na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej rośnie niebezpieczeństwo wojny i funkcjonujący sojusz mógłby odegrać tutaj swoją rolę.

"Jeżeli NATO chce jeszcze coś osiągnąć, to musi zyskać jasność co do swego aktualnego stanu. Wynikiem tej analizy może być wniosek, że sojusz nie jest sojuszem. To ryzyko jest jednak lepsze niż perspektywa pozostawania NATO nadal w stanie politycznej śpiączki" - czytamy w konkluzji.

PAP
[fot.PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. wnio5000 27.03.2017

  CBOS: 52 proc. Polaków za polityką prorodzinną państwa

  Jak podkreśla CBOS postrzeganie polityki państwa wobec rodziny zależy głównie od poglądów politycznych.

 2. pregnant-775036960720 26.03.2017

  Większość środków z 500+ wydano na bieżące potrzeby

  Większość otrzymanych środków beneficjenci programu wydali na bieżące potrzeby - oceniła prof. Monika Marcinkowska z Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego.

 3. ataki-stefek 25.03.2017

  Większość polskich firm obawia się cyberataków

  64 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC.

 4. brexit-stefczyk 24.03.2017

  UE zaniepokojona pozornym wzbogaceniem regionów po Brexicie

  "Jeżeli państwa członkowskie będą chciały utrzymać taki sam poziom finansowania, czyli 1 proc. dochodu narodowego brutto, to pieniędzy będzie mniej o 13 proc."

 5. board-16666441280 23.03.2017

  MEN: Samorządy przygotowane do reformy szkoły

  Podjęto blisko 98 proc. uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego.

 6. las1 21.03.2017

  GUS: Coraz więcej lasów w Polsce!

  Lasy w Polsce rosną na ponad 9 mln ha, czyli zajmują 31 proc. powierzchni kraju.

 7. 26911782094ea08d9aa62o 20.03.2017

  Awans Polski w rankingu najszczęśliwszych państw

  Polska w rankingu uplasowała się na 46. miejscu. W tegorocznym zestawieniu nasz kraj wyprzedził m.in.: Włochy, Japonię czy Portugalię.

 8. tractor-385681960720 19.03.2017

  Rolnicy biorą coraz więcej pożyczek na zakup ziemi

  - Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o obrocie gruntami spowodowała widoczny wzrost na rynku finansowania ziemi rolnej - wynika z raportu BZ WBK Leasing.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook