Jedynie prawda jest ciekawa

Nasila się exodus do Europy

11.09.2015

Od stycznia do Europy przez Morze Śródziemne przybyło już ponad 432 tys. uchodźców i migrantów, a co najmniej 2748 osób poniosło śmierć w wyniku utonięcia - poinformowała w piątek Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).

Ponad 309 tys. ludzi dotarło do Grecji, a ok. 121 tys. do Włoch. Ponad 2100 uchodźców przybyło do Hiszpanii, a ok. 100 osób na Maltę - wymienia w dokumencie przekazanym dziennikarzom ta organizacja z siedzibą w Genewie.

Jak podkreślił rzecznik IOM Daniel Szabo, liczba migrantów i uchodźców, którzy do Europy dotarli drogą morską, w porównaniu z rokiem 2014 podwoiła się. Wówczas przez Morze Śródziemne przybyło na Stary Kontynent blisko 198 tys. ludzi.

Według Urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) w całym 2014 roku na Morzu Śródziemnym zginęło lub zaginęło 3,5 tys. ludzi. Oto sytuacja (na dzień dzisiejszy) w poszczególnych krajach:

NIEMCY

Do stolicy Bawarii, Monachium, dociera najwięcej imigrantów. Są następnie rozdzielani po niemieckich krajach związkowych, w zależności od tego, gdzie są wolne miejsca w ośrodkach dla uchodźców. Wczoraj było ich 7 tys. Przyjechali pociągiem z Wiednia. Policja federalna nie potrafi określić ilu ich jeszcze przyjedzie. Od ubiegłej soboty do Monachium przyjechało w sumie 39 tys. osób z Afryki i krajów Bliskiego Wschodu – więcej niż Bawaria przyjęła w całym roku 2014. W ten weekend, zapowiedział szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier do Niemiec dotrzeć ma kolejnych 40 tys. imigrantów.

AUSTRIA

Z powodu ogromnego napływu imigrantów austriacka kolej wstrzymała wczoraj tymczasowo połączenia kolejowe z Węgrami. Brak połączeń ma zostać podtrzymany do końca weekendu. W nocy z wczoraj na dziś ponad 10 tys. imigrantów przekroczyło granice z Węgrami w Nickelsdorfie. Autostrada A4 łącząca Wiedeń z Budapesztem została zamknięta przez policję, ponieważ imigranci podążają nią piechotą do stolicy Austrii. W nocy dotarło tam ok. 8000 osób. Dziś rano Austria zamknęła wszystkie przejścia graniczne z Węgrami.

DANIA

Po tym jak Dania zamknęła swoje granice, setki imigrantów wsiadły na promy do Szwecji. Połączenie kolejowe z Niemcami zostało wznowione, po kilkudniowym zawieszeniu, ale ruch pociągów jest zakłócony. Rząd w Kopenhadze zdecydowanie odrzucił propozycję szefa KE Jean’a-Claude’a Junckera, by przyjąć część 160 tys. imigrantów znajdujących się w Niemczech. „Nie widzę ku temu żadnego powodu” – powiedziała minister integracji Danii, Inger Støjberg. Ponieważ Dania uzyskała tzw. „opt-out” z traktatu z Lizbony w kwestii imigracji, UE nie ma możliwości zmusić Kopenhagi do przyjmowania imigrantów, a ci i tak wolą jechać do Szwecji.

WĘGRY

Od stycznia ponad 175 tys. imigrantów dotarło na Węgry. Większość pojechało dalej do Austrii, a następnie Niemiec. Rząd w Budapeszcie wysłał 3800 żołnierzy na granicę z Serbią i przyspieszył budowę 175 –kilometrowego muru granicznego. Od 15 września każdy imigrant, który nielegalnie przekroczy granice, zostanie aresztowany. I następnie deportowany.

MACEDONIA

Według UNHCR w przeciągu ostatnich 24 godzin na Macedonie dotarło ponad 7600 imigrantów z sąsiedniej Grecji. Wszyscy są w drodze do Niemiec i krajów nordyckich, przede wszystkim Szwecji. Według ONZ to dopiero początek, bo „miliony Syryjczyków mogą jeszcze wyruszyć w drogę do Europy”.

GRECJA

Na greckiej wyspie Lesbos sytuacja się nieco poprawiła. Greckie władze przewiozły bowiem ponad 29 tys. imigrantów promami na kontynent, m.in. do portu w Pireusie. W przeciągu ostatnich trzy dni na wyspę droga morską dotarło ponad 22 tys. osób z portu w Trypolisie. W sumie z Grecji wyruszyło od stycznia ponad 250 tys. osób w kierunku północnych krajów Europy.

TURCJA

Według tureckiego dziennika „Sabah” coraz więcej Syryjczyków znajdujących się w miejscowych obozach dla uchodźców chce jechać do Europy. Turcja przyjęła ponad 1,5 mln uchodźców z Iraku i Syrii. Turecka policja złapała dziś ok. 700 uchodźców, którzy uciekli z obozu i usiłowali przekroczyć granicę z Bułgarią.

Ryb, Sabah, tagesschau.de, PAP

Fot. [PAP/epa]

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook