Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

NFOŚ bezzasadnie zabrał dotację Fundacji Lux Veritatis

15.02.2012

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska bezzasadnie pozbawił Fundację Lux Veritatis dotacji na odwierty geotermalne - zeznała w sądzie Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowa Fundacji, której prezesem jest o. Tadeusz Rydzyk. Ujawniła też majątek Fundacji.

Kochanowicz zeznawała w środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie jako przedstawiciel strony powodowej. Fundacja Lux Veritatis wytoczyła sprawę NFOŚ, kwestionując wypowiedzenie przez Fundusz umowy w sprawie ponad 27 mln zł dotacji na wykonanie odwiertu geotermalnego w Toruniu. Domaga się za to odszkodowania.

Pozwany Fundusz chce oddalenia powództwa i argumentuje, że Fundacja o. Rydzyka nie wywiązała się z nałożonych na nią po negocjacjach warunków i nie realizowała harmonogramu prac, które miały być przez NFOŚ dotowane. Proces toczy się dwa lata. 

Według Kochanowicz, która uczestniczyła w przygotowaniach do inwestycji geotermalnych i negocjacjach ws. dotacji od 2006 r., obie strony od początku były świadome, że harmonogram prac przyjęty przy podpisywaniu umowy Fundacji z NFOŚ (czerwiec 2007 r.) nie będzie możliwy do wykonania, bo w tamtym czasie nie był jeszcze wyłoniony wykonawca prac (stało się to później, po przeprowadzeniu przez Fundację konkursu). "NFOŚ nie zgłaszał wtedy żadnych zastrzeżeń" - podkreśliła.

Wiele czasu na środowej rozprawie zajęło ustalanie, jakiego zabezpieczenia majątkowego żądał NFOŚ od Lux Veritatis na przyznaną dotację. Pytana o majątek rzeczowy Fundacji Kochanowicz ujawniła, że w 2007 r. wynosił on około 38-40 mln zł, a obecnie - około 68 mln zł.

Zarazem zeznała, że gdy trwały rozmowy o zabezpieczeniu majątkowym, Warszawska Prowincja Redemptorystów zgadzała się wtedy na obciążenie hipoteki swych nieruchomości - gruntów w Toruniu, na których stoi wybudowana przez Fundację o. Rydzyka Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. "Grunt miał wartość ok. 3 mln zł, a budynki - ok. 40 mln zł, co przekroczyło wysokość dotacji i było dla NFOŚ wystarczającym zabezpieczeniem" - dodała.

Umowę na dofinansowanie prac przy odwiercie badawczo-poszukiwawczym w wysokości 27,3 mln zł NFOŚiGW wypowiedział w maju 2008 r. Jako powód wskazano liczne wątpliwości dotyczące prawidłowej realizacji umowy, m.in. dotyczące praw własności nieruchomości mających stanowić zabezpieczenie wypłaty dotacji. Chodziło o to, że na etapie negocjowania dotacji budynki szkoły nie były jeszcze ujawnione w księdze wieczystej na gruntach prowincji. Kochanowicz zapewniła, że dokonano w księgach odpowiednich zapisów, kiedy tylko Fundusz zwrócił na to uwagę.

Fundacja Lux Veritatis, pomimo cofnięcia dotacji, zdecydowała się na realizowanie przedsięwzięcia. Wykonano otwór badawczy, ale do eksploatacji złóż geotermalnych konieczne jest wykonanie drugiego otworu, do którego byłaby wtłaczana woda po oddaniu ciepła. Według Kochanowicz udało się w nim uzyskać bardzo dobre parametry, kilkakrotnie przekraczające minimalne normy.

Pytana, czemu w harmonogramie prac nie przewidziano, że w okresie lęgowym ptaków nie będą mogły być prowadzone hałaśliwe prace budowlane, Kochanowicz odparła, że to wykonawca powinien wskazać takie kwestie w swoim harmonogramie. "I wskazał, dlatego było przesunięcie niektórych prac o kwartał" - dodała.

W trakcie prac wiertniczych Fundacja ubiegała się o zgodę na przeprowadzenie zbiórki publicznej na geotermię, ale MSWiA wydało decyzję odmowną. Odwiert jednak rozpoczęto. Jak mówił ojciec Rydzyk na antenie radia Maryja, jego eksperci prawni twierdzą, że "sprawa jest do wygrania".

Proces będzie kontynuowany w maju.

PAP

[fot.radiomaryja.pl]

Warto poczytać

 1. 28.10.2016

  CBOS: Duda i Szydło liderami rankingu zaufania

  Prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i Paweł Kukiz są liderami rankingu zaufania badania CBOS przeprowadzonego w październiku.

 2. mid-16a25071 27.10.2016

  CBOS: Rząd z dobrą oceną 45 proc. badanych

  Gabinet Beaty Szydło popierają przede wszystkim osoby identyfikujące się z prawicą (67 proc.)

 3. warsawrankingSI 26.10.2016

  Coraz lepsza sytuacja dla biznesu w Polsce

  W rankingu Banku Światowego „Doing Business 2017” Polska awansowała z 25. na 24. miejsce.

 4. niemowlecbosaborcjaSI 25.10.2016

  CBOS: Większość Polaków za zachowaniem kompromisu aborcyjnego

  Prawie powszechnie uznawana jest dopuszczalność aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, a także jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

 5. mid-epa05600576 24.10.2016

  Uchodźcy masowo zakłamują swój wiek

  Co czwarty nieletni uchodźca w Wielkiej Brytanii nie jest nieletni.

 6. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 7. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 8. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook