Jedynie prawda jest ciekawa

Dorabianie na narkobiznesie

05.11.2012

"Handel narkotykami przestaje być zajęciem "zawodowych" przestępców, związanych ściśle z zorganizowanymi grupami przestępczymi. Coraz częściej angażują się w narkobiznes młodzi ludzie, którzy nie mieli dotąd problemów z prawem" - informuje "Rzczpospolita".

Handel narkotykami zaczyna być traktowany w Polsce jak każdy inny biznes, za który nie trzeba się wstydzić – informuje Rzeczpospolita. – Coraz więcej środowisk uważa, że to po prostu gałąź biznesu, taka sama jak np. sprowadzanie komputerów z zagranicy czy handel legalnymi towarami. Zajęcie jak każde inne – mówi dziennikarzom "Rz" śledczy z prokuratury apelacyjnej od lat zajmujący się ściganiem przemytników i dilerów.

To coraz popularniejszy sposób "dorabiania". Korzystają z niego studenci, uczniowie szkół średnich, handlowcy i wielu bezrobotnych. – Jedni decydują się na dilerkę, ponieważ nie mogą znaleźć pracy. Inni, kiedy spróbują łatwego zarobku, już nie mają ochoty na szukanie uczciwej posady – wyjaśnia gazecie stołeczny śledczy.

Handlem narkotykami parają się często ludzie wykształceni, znający języki, którzy raz czy dwa razy w miesiącu jeżdżą za granicę, np. do Ameryki Południowej czy częściej do Holandii i  przywożą stamtąd np. kokainę czy marihuanę. Na jednym takim wyjeździe mają 30–40 tys. zł zysku.
– Ktoś jedzie np. do Ameryki Południowej i chce, żeby podróż mu się zwróciła. Kupuje więc tam np. kokainę, chowa do bagażu, sądząc, że to da mu szybki i łatwy zarobek. Tak nie jest, później często wpadają – opowiada Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Jak podaje gazeta - kokaina jest przemycana głównie z Ameryki Południowej, a marihuana z Holandii.  W hurcie kilogram kokainy kosztuje ok. 120–140 tys. zł. Jednak do klienta trafia narkotyk z dodatkami, zmieszany, za który klient płaci ok. 150–200 zł za gram.

Statystyki mówią, że coraz więcej podejrzanych o przestępstwa narkotykowe to ludzie młodzi, do 18. roku życia. W ubiegłym roku spośród ponad 29 tys. podejrzanych (rok wcześniej 22,7 tys.) 4,4 tys. stanowili nieletni. Było ich o blisko tysiąc więcej niż w 2009 r. i o półtora tysiąca więcej niż w 2007 r. W zeszłym roku wśród podejrzanych było też 821 studentów.

Inna kategoria dilerów, których – jak twierdzą śledczy – ostatnio przybywa, to bezrobotni. – Stanowią już ponad 39 proc. podejrzanych – mówi „Rz" Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji.

Co sprawia, że w narkobiznes angażuje się coraz więcej zwyczajnych ludzi? - zastanawia się gazeta.  – Słyszymy publiczne głosy o konieczności depenalizacji, o tym, że w innych krajach odstępuje się od karania za posiadanie narkotyków. To wszystko wpływa na sposób postrzegania zjawiska przez społeczeństwo – mówi prof. Brunon Hołyst, kryminolog.

Z kolei dr Zbigniew Rau, były wiceminister spraw wewnętrznych, zauważa w rozmowie z autorem artykułu, że „nie stygmatyzuje się osób, które trudnią się handlem narkotykami, następuje przesuwanie granicy moralności". Jego zdaniem policja monitoruje środowiska przestępcze i skuteczniej wykrywa sprawy narkotykowe. – Jednak ze strony państwa brak jest kampanii antynarkotykowych czy nawet antyalkoholowych uświadamiających zagrożenia, chociaż są państwowe organizacje, które takie kampanie powinny prowadzić – zaznacza dr Rau.

Jak informuje dziennik, spraw narkotykowych każdego roku przybywa. W 2011 r. policja wszczęła ich niemal 23 tys., o blisko 10 proc. więcej niż w 2010 r. i 20 proc. więcej niż pięć lat temu. Pierwsze półrocze tego roku to już ponad 11 tys. wszczętych spraw.

Każde postępowanie ujawnia średnio kilka przestępstw narkotykowych. Łącznie w zeszłym roku policja stwierdziła ich 74,5 tys. Najwięcej dotyczyło nielegalnego posiadania narkotyków (ok. 20 tys.) oraz handlu nimi (18,4 tys.) - czytamy w "Rzeczpospolitej".

ansa/Rzeczpospolita

[fot.sxc.hu]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook