Jedynie prawda jest ciekawa

Najbogatszy człowiek świata ma 76 mld dolarów

04.03.2014

Magazyn „Forbes” kolejny raz opublikował listę najbogatszych ludzi świata. W tym roku nastąpiła zmiana na pozycji lidera, oraz pojawiło się w liście pięciu Polaków – czyli o jednego więcej, niż w ubiegłym roku.

Na szczycie listy uplasował się właściciel Microsoftu Bill Gates, który w ciągu ostatnich 20 lat, znajdował się na pierwszej pozycji aż 15 razy! Jego majątek, który w obecnej chwili szacuje się na 76 mld dolarów, zyskał bardzo w ciągu roku dzięki skoku cen akcji kierowanego przez Gatesa koncernu.

Na drugim miejscu uplasował się meksykanin Carlos Slim Helu z dorobkiem 72 mld dolarów. Jest jedynym miliarderem z pierwszej 10-tki, którego majątek w ciągu ostatniego roku uległ pomniejszeniu. Jest jedynym miliarderem z pierwszej dziesiątki rankingu najbogatszych ludzi świata 2014, którego stan posiadania w ciągu roku uległ zmniejszeniu. Cena akcji jego firmy wydobywczej Minera Frisco spadła o połowę w związku z zanurkowaniem cen złota i miedzi. Jego główne inwestycje opierają się jednak na branży telekomunikacyjnej.

Trzecią pozycję zajmuje hiszpański właściciel koncernu Inditex(ZARA, Massimo Dutti) Amancio Ortega, które majątek wynosi 64 mld dolarów.

Czwarte miejsce należy do finansisty Warren Buffett, którego dorobek szacuje się na 58 mld dol. Na piątek pozycji jest właściciel Oracle Larry Ellison z majątkiem wartości 48 mld dol.

Na liście „Forbes” znalazło się tym razem pięciu Polaków.

Najwyżej notowanym Polakiem jest Jan Kulczyk, który zajmuje 430 miejsce. Jego majątek w dolarach wynosi 3,8.

Następnym Polakiem jest Zygmunt Solorz-Żak, który zajął 446. pozycję z majątkiem 3,5 mld dolarów.

Twórca Getin Holdingu Leszek Czarnecki zajmuje 731 miejsce, a Michał Sołowow znalazł się na 764. miejscu.

Na liście pierwszy raz pojawił się twórca grupy CCC Dariusz Miłek. wyceniono na 1 mld dol. co dało mu 1565. miejsce w rankingu.

Forbes, lz

[fot: sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook