Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Muzułmanie na świecie oddani wierze - raport

01.05.2013

Większość muzułmanów na świecie uważa, że islam powinien kształtować nie tylko ich osobiste życie, ale też społeczeństwa i politykę; wielu chce, by szariat był oficjalnym prawem. Muzułmanie są głęboko oddani swej wierze - wynika z raportu PEW Reserch Center.

Raport pt. "Muzułmanie na świecie: religia, polityka i społeczeństwo" został przygotowany przez amerykański PEW Research Center na podstawie ponad 38 tys. bezpośrednich wywiadów z wyznawcami islamu w 39 krajach. 

"We wszystkich tych krajach, poza nieliczną garstką, większość muzułmanów uważa, że islam to jedyna prawdziwa religia, prowadząca do wiecznego życia. Wielu jest przekonanych, że przywódcy religijni powinni mieć wpływ na politykę" - czytamy w raporcie. W większości krajów wielu muzułmanów jest zdania, że szariat, czyli tradycyjne prawo islamskie, które reguluje zarówno zwyczaje religijne jak i codzienne życie muzułmanów, powinno być uznane za oficjalne prawo danego kraju.

Takie zdanie wyraziło co prawda tylko 8 proc. muzułmanów w Azerbejdżanie, ale aż 99 proc. muzułmanów w Afganistanie, a także solidna większość w krajach Bliskiego Wschodu, Północnej Afryki, czy Afryki Subsaharyjskiej oraz Południowej Azji, włączając w to 71 proc. muzułmanów w Nigerii, 72 proc. w Indonezji, 74 proc. w Egipcie oraz 89 proc. na terytoriach palestyńskich.

Raport odnotowuje jednakże różnice w postrzeganiu szariatu. Zdecydowanie więcej poparcia mają we wszystkich krajach muzułmańskich zasady, które pozwalają rozstrzygnąć kłótnie rodzinne, sprawy małżeńskie czy zasady podziału majątku. Mniej poparcia mają natomiast surowe zasady dotyczące sankcji, jak np. obcinanie ręki złodziejom czy karanie śmiercią osób, które przeszły z islamu na inną wiarę. 

W większości badanych krajów, większość muzułmanów - zarówno kobiet jak i mężczyzn - przyznała też, że kobieta musi być zawsze posłuszna mężowi. Taką opinię wyraziło 92 lub więcej proc. muzułmanów w Iraku, Maroku, Tunezji, Indonezji, Afganistanie i w Malezji. Z drugiej strony w wielu ankietowanych krajach, większość respondentów uznała, że kobieta sama powinna decydować o tym, czy chce nosić kwef.

Autorzy raportu wskazują też na różnice między muzułmanami żyjącymi w USA, a tymi w reszcie świata. "Amerykańscy muzułmanie znacznie częściej mają bliskich przyjaciół, którzy nie podzielają ich wiary i są znacznie bardziej otwarci na pogląd, że wiele religii - nie tylko islam - może prowadzić do wiecznego życia w niebie" - ocenia raport PEW.

Tylko niewielu amerykańskich muzułmanów popiera samobójcze zamachy lub inne formy przemocy przeciwko cywilom przeprowadzane w imię islamu. Dla 81 proc. muzułmanów w USA takie akty nigdy nie mają usprawiedliwienia, podczas gdy dla 7 proc. są "czasem usprawiedliwione", a tylko dla 1 proc. "często usprawiedliwione". Na świecie większość muzułmanów też odrzuca takie samobójcze zamachy i inne akty przemocy przeciwko cywilom, ale mniejszość, która wyraża zrozumienie dla takich działań jest jednak dość liczna. Np. w Bangladeszu aż 26 proc., w Egipcie 29 proc., w Afganistanie 39 proc., a w Palestynie 40 proc. muzułmanów stwierdziło, że takie zamachy są przynajmniej czasem usprawiedliwione.

Ponadto z raportu wynika, że przytłaczająca większość muzułmanów na całym świecie uznaje za niemoralne takie zjawiska czy wybory jak homoseksualizm, aborcja, eutanazja czy spożywanie alkoholu. Bardziej różnorodne są postawy wobec poligamii czy rozwodów. Np. poligamia jest akceptowalna tylko przez 4 proc. muzułmanów w Bośni i Hercegowinie oraz Azerbejdżanie i aż przez 86 proc. muzułmanów w Senegalu i 87 proc. w Nigerii.

W większości krajów na pytanie o tzw. honorowe zabójstwa większość muzułmanów stwierdziła, że ich nie akceptuje. Tylko w dwóch krajach: Afganistanie i Iraku, większość muzułmanów przyznała, że przyzwala na egzekucje kobiet, które dopuściły się zdrady małżeńskiej albo seksu przedmałżeńskiego, czym - w ich mniemaniu - naraziły swe rodziny na wstyd.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)


Słowa kluczowe:

islam

,

muzułmanie

,

wiara

,

Koran

Warto poczytać

 1. mid-epa05600576 24.10.2016

  Uchodźcy masowo zakłamują swój wiek

  Co czwarty nieletni uchodźca w Wielkiej Brytanii nie jest nieletni.

 2. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 3. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 4. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 5. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 6. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

 7. industry-406905960720 19.10.2016

  NIK: Nieprawidłowa ochrona ważnych obiektów

  Obiekty kluczowe dla funkcjonowania i bezpieczeństwa państwa i obywateli nie są dostatecznie chronione - wynika z kontroli NIK.

 8. money-14540131920 18.10.2016

  GUS: wzrost wynagrodzeń we wrześniu

  Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 4.217,96 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,9 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook