Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Muzułmanie na świecie oddani wierze - raport

01.05.2013

Większość muzułmanów na świecie uważa, że islam powinien kształtować nie tylko ich osobiste życie, ale też społeczeństwa i politykę; wielu chce, by szariat był oficjalnym prawem. Muzułmanie są głęboko oddani swej wierze - wynika z raportu PEW Reserch Center.

Raport pt. "Muzułmanie na świecie: religia, polityka i społeczeństwo" został przygotowany przez amerykański PEW Research Center na podstawie ponad 38 tys. bezpośrednich wywiadów z wyznawcami islamu w 39 krajach. 

"We wszystkich tych krajach, poza nieliczną garstką, większość muzułmanów uważa, że islam to jedyna prawdziwa religia, prowadząca do wiecznego życia. Wielu jest przekonanych, że przywódcy religijni powinni mieć wpływ na politykę" - czytamy w raporcie. W większości krajów wielu muzułmanów jest zdania, że szariat, czyli tradycyjne prawo islamskie, które reguluje zarówno zwyczaje religijne jak i codzienne życie muzułmanów, powinno być uznane za oficjalne prawo danego kraju.

Takie zdanie wyraziło co prawda tylko 8 proc. muzułmanów w Azerbejdżanie, ale aż 99 proc. muzułmanów w Afganistanie, a także solidna większość w krajach Bliskiego Wschodu, Północnej Afryki, czy Afryki Subsaharyjskiej oraz Południowej Azji, włączając w to 71 proc. muzułmanów w Nigerii, 72 proc. w Indonezji, 74 proc. w Egipcie oraz 89 proc. na terytoriach palestyńskich.

Raport odnotowuje jednakże różnice w postrzeganiu szariatu. Zdecydowanie więcej poparcia mają we wszystkich krajach muzułmańskich zasady, które pozwalają rozstrzygnąć kłótnie rodzinne, sprawy małżeńskie czy zasady podziału majątku. Mniej poparcia mają natomiast surowe zasady dotyczące sankcji, jak np. obcinanie ręki złodziejom czy karanie śmiercią osób, które przeszły z islamu na inną wiarę. 

W większości badanych krajów, większość muzułmanów - zarówno kobiet jak i mężczyzn - przyznała też, że kobieta musi być zawsze posłuszna mężowi. Taką opinię wyraziło 92 lub więcej proc. muzułmanów w Iraku, Maroku, Tunezji, Indonezji, Afganistanie i w Malezji. Z drugiej strony w wielu ankietowanych krajach, większość respondentów uznała, że kobieta sama powinna decydować o tym, czy chce nosić kwef.

Autorzy raportu wskazują też na różnice między muzułmanami żyjącymi w USA, a tymi w reszcie świata. "Amerykańscy muzułmanie znacznie częściej mają bliskich przyjaciół, którzy nie podzielają ich wiary i są znacznie bardziej otwarci na pogląd, że wiele religii - nie tylko islam - może prowadzić do wiecznego życia w niebie" - ocenia raport PEW.

Tylko niewielu amerykańskich muzułmanów popiera samobójcze zamachy lub inne formy przemocy przeciwko cywilom przeprowadzane w imię islamu. Dla 81 proc. muzułmanów w USA takie akty nigdy nie mają usprawiedliwienia, podczas gdy dla 7 proc. są "czasem usprawiedliwione", a tylko dla 1 proc. "często usprawiedliwione". Na świecie większość muzułmanów też odrzuca takie samobójcze zamachy i inne akty przemocy przeciwko cywilom, ale mniejszość, która wyraża zrozumienie dla takich działań jest jednak dość liczna. Np. w Bangladeszu aż 26 proc., w Egipcie 29 proc., w Afganistanie 39 proc., a w Palestynie 40 proc. muzułmanów stwierdziło, że takie zamachy są przynajmniej czasem usprawiedliwione.

Ponadto z raportu wynika, że przytłaczająca większość muzułmanów na całym świecie uznaje za niemoralne takie zjawiska czy wybory jak homoseksualizm, aborcja, eutanazja czy spożywanie alkoholu. Bardziej różnorodne są postawy wobec poligamii czy rozwodów. Np. poligamia jest akceptowalna tylko przez 4 proc. muzułmanów w Bośni i Hercegowinie oraz Azerbejdżanie i aż przez 86 proc. muzułmanów w Senegalu i 87 proc. w Nigerii.

W większości krajów na pytanie o tzw. honorowe zabójstwa większość muzułmanów stwierdziła, że ich nie akceptuje. Tylko w dwóch krajach: Afganistanie i Iraku, większość muzułmanów przyznała, że przyzwala na egzekucje kobiet, które dopuściły się zdrady małżeńskiej albo seksu przedmałżeńskiego, czym - w ich mniemaniu - naraziły swe rodziny na wstyd.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)


Słowa kluczowe:

islam

,

muzułmanie

,

wiara

,

Koran

Warto poczytać

 1. economy-2245121stef 24.05.2017

  W maju wyraźna poprawa nastrojów konsumenckich

  Obliczane przez GUS wskaźniki ufności konsumenckiej osiągnęły rekordowy poziom.

 2. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.05.2017

  Rekordowe oceny polskiej gospodarki

  Tak dobrych wyników oceny polskiej gospodarki jeszcze w historii nie było. Według najnowszego badania CBOS aż 42 procent Polaków dobrze ocenia sytuację gospodarczą w Polsce.Ocena ta wzrosła od początku roku aż o 11 proc.

 3. imigranci-fdshfbsdjhfbj 22.05.2017

  Miliony uchodźców w 2016 r.

  "Osoby te w końcu będą musiały szukać schronienia gdzie indziej, jeśli nie zostanie im ono zapewnione w ich własnym kraju"

 4. student-849822960720 20.05.2017

  Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni

  - Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.

 5. gielda-rfdersd 19.05.2017

  Spada liczba giełdowych dłużników

  Zadłużenie spółek notowanych na głównym rynku GPW wyniosło 27,3 mln zł.

 6. pieniadze-edswe 18.05.2017

  Długi alimentacyjne Polaków rosną

  Na koniec kwietnia wyniosły prawie 10,5 mld zł, a kwota ta przyrasta o ok. 100 mln zł miesięcznie.

 7. IMK4ERW1704MG4021 17.05.2017

  Polacy zadowoleni z 500+

  Większość rodaków uważa, że program pomógł rodzinom.

 8. MK9bt17059013IMG5251t59189a4bm800xd1b32dc7 16.05.2017

  Coraz lepsze wyniki polskiej gospodarki

  PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie w pierwszym kwartale 2017 r. o 4,0 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku - poinformował we wtorek w tzw. szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook