Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

MSZ pomaga polskim emigrantom

07.10.2012

Kampanie informacyjne i współpraca z polskimi i zagranicznymi instytucjami - w ten sposób polskie służby konsularne próbują zaradzić problemom polskich emigrantów zarobkowych. Te problemy to głównie nieznajomość języka kraju emigracji oraz panujących w nim realiów.

Jak wynika z informacji biura prasowego MSZ, resort monitoruje sytuację polskich emigrantów, udziela im doraźnej pomocy, a także obejmuje opieką konsularną. Liczbę polskich migrantów zarobkowych przebywających w państwach UE - według różnych statystyk - szacuje się na ok 2 mln osób.

W tym roku w kilku miastach USA po raz pierwszy poza Europą, odbędą się Dni Poradnictwa ZUS. Podczas zaplanowanych sześciu spotkań w dniach od 16 do 23 października przedstawione zostaną przez ekspertów ZUS podstawowe przepisy i zasady w ramach ubezpieczeń społecznych - podkreśla MSZ.

Według resortu urzędy konsularne w stolicach państw europejskich dostrzegając, iż większość problemów polskich emigrantów zarobkowych wynika z  nieznajomości przez nich języka kraju emigracji oraz panujących w nim realiów społecznych i prawnych, prowadzi działalność informacyjną na temat miejscowych warunków życia i pracy.

Informacje skierowane do Polaków zamieszczane są w poradnikach takich jak "Niezbędnik Polaka we Francji", czy "Vademecum Polaka w Szwecji", a także na stronach internetowych urzędów konsularnych.

Można się tam dowiedzieć m.in. o warunkach pracy oraz pobytu, sprawach meldunkowych, ubezpieczeniach zdrowotnych czy świadczeniach socjalnych. Poradniki te zostały umieszczone również na stronie internetowej MSZ (msz.gov.pl) oraz udostępnione Państwowej Inspekcji Pracy i urzędom pracy. Tego rodzaju informacje znajdują się też w wydawanym przez MSZ poradniku "Polak za granicą". Informacje na temat praw pracowniczych oraz życia w Wielkiej Brytanii znajdują się na stronie internetowej www.pracawbrytanii.eu, która została uruchomiona we współpracy z miejscowymi instytucjami i przy wsparciu finansowemu Ambasady RP w Londynie.

"Dzięki zaangażowaniu naszych placówek na terenie UE tworzone są punkty doradztwa prawnego i informacji, w których dwujęzyczni, wyspecjalizowani prawnicy bezpłatnie udzielają pomocy Polakom" - podkreśla biuro prasowe MSZ.

Jak zaznacza resort, konsulowie z powodzeniem współpracują także z polskimi instytucjami, tj.  Państwową Inspekcją Pracy, ZUS czy NFZ; konsulowie współpracują również ze związkami zawodowymi, władzami lokalnymi, w tym głównie z odpowiednikami inspekcji pracy, czy służby zdrowia, organizacjami pozarządowymi i polonijnymi.

MSZ zapewnia, że "w każdym zgłoszonym w polskich urzędach konsularnych przypadku naruszania praw pracowniczych przez zagranicznych pracodawców, konsulowe podejmują w ramach posiadanych kompetencji interwencje w instytucjach miejscowych właściwych w sprawach pracowniczych". Informują także poszkodowanych o procedurze dochodzenia roszczeń, udzielają pomocy w nawiązaniu kontaktów z miejscowymi adwokatami.

Pierwszy punkt doradztwa prawnego i informacji utworzono w 2007 roku w Barcelonie, następne powstały w Rzymie, w Mediolanie, Rzymie, Amsterdamie, Dublinie, Bolonii i Londynie. Jak podkreśla resort spraw zagranicznych, w ramach podpisanej w tym roku z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych Deklaracji o Współpracy organizowane są zagranicą Dni Poradnictwa ZUS. Wówczas prezentowane jest polskie i unijne ustawodawstwo obowiązujące w zakresie zabezpieczeń społecznych oraz procedury związane z ubieganiem się o świadczenia emerytalne. Dni poradnictwa są też okazją do rozmów z ekspertami ZUS, wyjaśniania indywidualnych problemów, uzyskiwania porad i wskazówek w konkretnych sprawach; do udziału w spotkaniach zapraszani są również przedstawiciele miejscowych instytucji właściwych w zakresie ubezpieczeń społecznych.

Dni Poradnictwa ZUS organizowane były jak dotąd w Europie; w tym roku po raz pierwszy odbędą się w kilku miastach USA: Waszyngtonie, Chicago oraz Nowym Jorku. Jak zaznacza MSZ, potrzeba organizacji tego typu spotkań wynika z coraz większej aktywności migracyjnej Polaków oraz towarzyszących jej problemów związanych ze sferą zabezpieczenia społecznego.

Ponadto, jak podkreślono, z wieloma krajami - w tym z USA - Polska zawarła umowy dwustronne o zabezpieczeniu społecznym, których postanowienia nie zawsze są zrozumiałe dla Polaków mieszkających poza ojczyzną. Według MSZ konsulowe bardzo często spotykają się z pytaniami z zakresu ubezpieczeń społecznych w swojej codziennej pracy.

PAP/run

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. mid-epa05878034 30.03.2017

  UNHCR: Ogromny wzrost uchodźców z Syrii

  Według danych zgromadzonych przez tę oenzetowską agendę i rząd Turcji, poza Syrią przybywa obecnie 5 008 473 uchodźców.

 2. latvia-1352699960720 29.03.2017

  NIK: Ok. 25 tys. więźniów i aresztantów pracuje

  Najwięcej osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych - 70 proc. - jest zatrudnionych przez Służbę Więzienną.

 3. mid-epa05873313 28.03.2017

  FAO: 30 mln niedożywionych w Afryce Płn.

  W latach 2014-15 na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej niedożywienie objęło 9,5 proc.

 4. wnio5000 27.03.2017

  CBOS: 52 proc. Polaków za polityką prorodzinną państwa

  Jak podkreśla CBOS postrzeganie polityki państwa wobec rodziny zależy głównie od poglądów politycznych.

 5. pregnant-775036960720 26.03.2017

  Większość środków z 500+ wydano na bieżące potrzeby

  Większość otrzymanych środków beneficjenci programu wydali na bieżące potrzeby - oceniła prof. Monika Marcinkowska z Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego.

 6. ataki-stefek 25.03.2017

  Większość polskich firm obawia się cyberataków

  64 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC.

 7. brexit-stefczyk 24.03.2017

  UE zaniepokojona pozornym wzbogaceniem regionów po Brexicie

  "Jeżeli państwa członkowskie będą chciały utrzymać taki sam poziom finansowania, czyli 1 proc. dochodu narodowego brutto, to pieniędzy będzie mniej o 13 proc."

 8. board-16666441280 23.03.2017

  MEN: Samorządy przygotowane do reformy szkoły

  Podjęto blisko 98 proc. uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook