Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

MSZ pomaga polskim emigrantom

07.10.2012

Kampanie informacyjne i współpraca z polskimi i zagranicznymi instytucjami - w ten sposób polskie służby konsularne próbują zaradzić problemom polskich emigrantów zarobkowych. Te problemy to głównie nieznajomość języka kraju emigracji oraz panujących w nim realiów.

Jak wynika z informacji biura prasowego MSZ, resort monitoruje sytuację polskich emigrantów, udziela im doraźnej pomocy, a także obejmuje opieką konsularną. Liczbę polskich migrantów zarobkowych przebywających w państwach UE - według różnych statystyk - szacuje się na ok 2 mln osób.

W tym roku w kilku miastach USA po raz pierwszy poza Europą, odbędą się Dni Poradnictwa ZUS. Podczas zaplanowanych sześciu spotkań w dniach od 16 do 23 października przedstawione zostaną przez ekspertów ZUS podstawowe przepisy i zasady w ramach ubezpieczeń społecznych - podkreśla MSZ.

Według resortu urzędy konsularne w stolicach państw europejskich dostrzegając, iż większość problemów polskich emigrantów zarobkowych wynika z  nieznajomości przez nich języka kraju emigracji oraz panujących w nim realiów społecznych i prawnych, prowadzi działalność informacyjną na temat miejscowych warunków życia i pracy.

Informacje skierowane do Polaków zamieszczane są w poradnikach takich jak "Niezbędnik Polaka we Francji", czy "Vademecum Polaka w Szwecji", a także na stronach internetowych urzędów konsularnych.

Można się tam dowiedzieć m.in. o warunkach pracy oraz pobytu, sprawach meldunkowych, ubezpieczeniach zdrowotnych czy świadczeniach socjalnych. Poradniki te zostały umieszczone również na stronie internetowej MSZ (msz.gov.pl) oraz udostępnione Państwowej Inspekcji Pracy i urzędom pracy. Tego rodzaju informacje znajdują się też w wydawanym przez MSZ poradniku "Polak za granicą". Informacje na temat praw pracowniczych oraz życia w Wielkiej Brytanii znajdują się na stronie internetowej www.pracawbrytanii.eu, która została uruchomiona we współpracy z miejscowymi instytucjami i przy wsparciu finansowemu Ambasady RP w Londynie.

"Dzięki zaangażowaniu naszych placówek na terenie UE tworzone są punkty doradztwa prawnego i informacji, w których dwujęzyczni, wyspecjalizowani prawnicy bezpłatnie udzielają pomocy Polakom" - podkreśla biuro prasowe MSZ.

Jak zaznacza resort, konsulowie z powodzeniem współpracują także z polskimi instytucjami, tj.  Państwową Inspekcją Pracy, ZUS czy NFZ; konsulowie współpracują również ze związkami zawodowymi, władzami lokalnymi, w tym głównie z odpowiednikami inspekcji pracy, czy służby zdrowia, organizacjami pozarządowymi i polonijnymi.

MSZ zapewnia, że "w każdym zgłoszonym w polskich urzędach konsularnych przypadku naruszania praw pracowniczych przez zagranicznych pracodawców, konsulowe podejmują w ramach posiadanych kompetencji interwencje w instytucjach miejscowych właściwych w sprawach pracowniczych". Informują także poszkodowanych o procedurze dochodzenia roszczeń, udzielają pomocy w nawiązaniu kontaktów z miejscowymi adwokatami.

Pierwszy punkt doradztwa prawnego i informacji utworzono w 2007 roku w Barcelonie, następne powstały w Rzymie, w Mediolanie, Rzymie, Amsterdamie, Dublinie, Bolonii i Londynie. Jak podkreśla resort spraw zagranicznych, w ramach podpisanej w tym roku z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych Deklaracji o Współpracy organizowane są zagranicą Dni Poradnictwa ZUS. Wówczas prezentowane jest polskie i unijne ustawodawstwo obowiązujące w zakresie zabezpieczeń społecznych oraz procedury związane z ubieganiem się o świadczenia emerytalne. Dni poradnictwa są też okazją do rozmów z ekspertami ZUS, wyjaśniania indywidualnych problemów, uzyskiwania porad i wskazówek w konkretnych sprawach; do udziału w spotkaniach zapraszani są również przedstawiciele miejscowych instytucji właściwych w zakresie ubezpieczeń społecznych.

Dni Poradnictwa ZUS organizowane były jak dotąd w Europie; w tym roku po raz pierwszy odbędą się w kilku miastach USA: Waszyngtonie, Chicago oraz Nowym Jorku. Jak zaznacza MSZ, potrzeba organizacji tego typu spotkań wynika z coraz większej aktywności migracyjnej Polaków oraz towarzyszących jej problemów związanych ze sferą zabezpieczenia społecznego.

Ponadto, jak podkreślono, z wieloma krajami - w tym z USA - Polska zawarła umowy dwustronne o zabezpieczeniu społecznym, których postanowienia nie zawsze są zrozumiałe dla Polaków mieszkających poza ojczyzną. Według MSZ konsulowe bardzo często spotykają się z pytaniami z zakresu ubezpieczeń społecznych w swojej codziennej pracy.

PAP/run

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. human-8749791280 21.01.2017

  Policja: Oszuści zagrażają naszym dziadkom

  „Mówimy też o tym ludziom młodym, tym prawdziwym wnukom, aby rozmawiali z seniorami i ostrzegali przed oszustami”.

 2. hacker-1569744960720 19.01.2017

  Coraz więcej cyberataków na NATO

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek w wywiadzie dla "Die Welt", że liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi była w 2016 roku o 60 proc. większa niż rok wcześniej. Za większością tych ataków stały zdaniem ekspertów inne państwa.

 3. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 4. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 5. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 6. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 7. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 8. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook