Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

MSW: Raport o handlu ludźmi

08.11.2015

16 osób zostało skazanych, a 103 otrzymały status pokrzywdzonego w prokuratorskich postępowaniach dot. przestępstwa handlu ludźmi, m.in. wykorzystywania seksualnego, zmuszanie do pracy - wynika z raportu MSW o stanie bezpieczeństwa w Polsce w 2014 r.

Handel ludźmi jest jednym z najbardziej okrutnych rodzajów przestępczości; jednocześnie, ze względu na złożony charakter, jest niezmiernie trudny do wykrycia.

Jak podkreśla MSW, przestępstwo handlu ludźmi w Polsce przez wiele lat związane było głównie z wykorzystaniem seksualnym. W ostatnich latach działalność polskich grup przestępczych zajmujących się handlem ludźmi i eksploatacją seksualną objęła Europę Zachodnią i Południową, jak również Wyspy Brytyjskie. "Sprawcy, rekrutując Polki, sprowadzali je do Wielkiej Brytanii, gdzie wykorzystując ich krytyczne położenie finansowe, zmuszali do świadczenia usług seksualnych w prowadzonych przez siebie agencjach towarzyskich" - stwierdza raport.

Kolejnym problemem jest prostytucja przydrożna, która w Polsce dotyczy przede wszystkim obywatelek Bułgarii. "Werbunek kobiet do prostytucji następuje w ich kraju. Większość kobiet ma świadomość tego, czym będzie się zajmowała. Wykorzystywane do prostytucji kobiety są uzależnione psychicznie i materialnie od utrzymujących je +przemytników+. Identyfikują się ze sprawcami, nie są chętne do nawiązywania współpracy z organami ścigania" - wskazują eksperci MSW.

Drugą najczęściej pojawiającą się formą wykorzystania jest zmuszanie do pracy lub popełniania drobnych przestępstw, takich jak kradzieże kieszonkowe czy sklepowe. Jak podkreślają autorzy raportu, sposób działania sprawców polega na wprowadzeniu przyszłych pokrzywdzonych w błąd co do warunków pracy i zakwaterowania. Obiecane wynagrodzenia nie są wypłacane. Ofiary mają ograniczoną swobodę poruszania się i brak możliwości korzystania z telefonów. Odbierane są im również dokumenty.

Najszybciej rozwijającą się metodę działań zorganizowanych grup przestępczych, zajmujących się procederem handlu ludźmi, jest wykorzystywanie osób do wyłudzania kredytów i świadczeń socjalnych.
"Działalność ta została zdominowana przez polskie grupy przestępcze, wykorzystujące z jednej strony luki w działaniu systemów finansowych i opieki społecznej państw, takich jak Niemcy czy Wielka Brytania, z drugiej zaś trudną sytuację materialną osób pokrzywdzonych i chęć podjęcia przez nich pracy" - podkreślono w raporcie.

Dużym problemem jest także proceder żebractwa organizowany w Polsce zazwyczaj przez obywateli Europy Południowo-Wschodniej pochodzenia romskiego. Ofiarami tego przestępstwa stają się również Polacy w krajach Europy Północno-Zachodniej. W 2014 r. policja zatrzymała siedmiu mieszkańców województw mazowieckiego i lubelskiego, którzy w ciągu kilku lat wykorzystali do żebractwa co najmniej 150 osób. Podejrzani organizowali wyjazdy do pracy w Finlandii. Według ich zapewnień miała to być praca w sektorze handlu, a w rzeczywistości przywiezieni do Finlandii ludzie musieli zajmować się żebractwem i zbierać datki pod pozorem rzekomej choroby lub kalectwa.

W 2014 r. policja wykryła 76 przestępstw handlu ludźmi, w których zarzuty postawiono kilkunastu osobom. Większość z nich dotyczyła prostytucji i pornografii, a także pracy przymusowej. Popełniono także 264 przestępstwa związane ze stręczycielstwem, sutenerstwem i kuplerstwem. W tych sprawach zarzuty przedstawiono 162 podejrzanym.

Straż Graniczna w zeszłym roku zidentyfikowała 48 osób jako potencjalne ofiary handlu ludźmi. Byli to głównie cudzoziemcy (21 obywateli Filipin, 6 - Sri Lanki, 5 - Ukrainy, 4 - Wietnamu, 4 - Bułgarii, 3 - Rumunii, 1 - Kenii) oraz 4 Polacy.

W Prokuraturze Generalnej zarejestrowano 65 postępowań przygotowawczych; 28 osób zostało oskarżonych; skierowano 15 aktów oskarżenia; 19 postępowań umorzono; 103 osoby zostały pokrzywdzone. Jak wynika z danych resortu sprawiedliwości, w 2014 r. w sądach okręgowych za przestępstwo handlu ludźmi skazano 16 osób.

Przestępstwo handlu ludźmi jest zagrożone karą więzienia od trzech do 15 lat.

ansa/PAP

[fot. sxc. hu]

Warto poczytać

 1. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 2. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 3. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 4. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 5. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

 6. jakfajniebyctatayoutube 11.01.2017

  Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

  "Jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - podają organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą".

 7. mid-17107051 10.01.2017

  Amerykańskie wojsko w Polsce. WIDEO

  Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve.

 8. szydelko 09.01.2017

  Kalendarium zmian reformy edukacji

  1 września 2017 r. wrócą 8-letnie szkoły podstawowe i rozpocznie się wygaszanie gimnazjów.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook