Jedynie prawda jest ciekawa

Młodzi uzależnieni od sieci

17.03.2014

Badania dotyczące czasu, który młodzi ludzie spędzają w sieci, bezwzględnie pokazuję, że co drugi nastolatek zaniedbuje naukę, ponieważ spędza zbyt dużo czasu przed komputerem. Młodzi mówią wprost – bez komputera, życie jest nudne.

Dziennik „Rzeczpospolita” publikuje wyniki badań zleconych przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, które pokazują, że 51 proc. badanych młodych ludzi ma problem z uzależnieniem od komputera.

„Wynika z niego, że internet jest nieodłączną częścią życia młodych ludzi – w sieci spędzają średnio ponad trzy godziny dziennie.” - czytamy w dzienniku.

Najwięcej czasu w sieci spędza młodzież licealna. Dodatkowo badanie pokazuje, że najsłabsi uczniowie korzystają z internetu o wiele więcej, od swoich lepszych rówieśników.

Jak wynika z danych opublikowanych w dzienniku: „blisko połowa badanych uczniów przyznała, że z powodu internetu zdarza im się zaniedbywać naukę”.

Tyle samo młodych ludzi zaniedbuje z powodu komputera obowiązki domowe, nie przesypia nocy, a nawet nie zjada posiłków.

Młodzi w sieci najczęściej szukają nowych znajomości. Do ulubione zajęcie zwłaszcza licealistów, którzy często „czatują” lub spędzają czas na serwisach społecznościowych.

Eksperci twierdzą, że rodzice powinni mieć wpływ na strony, odwiedzane przez ich pociechy.

„Do myślenia rodzicom powinno dać to, że syn czy córka spędza wolny czas głównie w świecie wirtualnym, zamiast spotkać się z kolegami, iść do kina czy zagrać w piłkę” - mówi jeden z ekspertów wypowiadających się dla „Rzeczpospolitej”

Rzeczpospolita, lz  

[fot:sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook