Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Młodzi ludzie coraz szybciej sięgają po narkotyki

26.09.2013

Coraz częściej młodzi ludzie sięgają po narkotyki. Zaczynają brać w wieku 15-16 lat, ale zdarzają się też 11-letni narkomani. Stwierdza się również wzmożoną ilość młodych dilerów. Rekordzista sprzedający narkotyki miał 12 lat.

Z danych śląskiej policji wynika również, że wbrew obiegowym opiniom do najpopularniejszych miejsc dystrybucji narkotyków wcale nie należą szkoły; środki odurzające kupuje się zazwyczaj na ulicach i w blokach.

Problemowi narkomanii wśród nieletnich poświęcona była czwartkowa konferencja w historycznej sali Sejmu Śląskiego w Katowicach. Poza rodzicami wzięli w niej udział policjanci, specjaliści sanepidu lekarze i eksperci w dziedzinie uzależnień.

"Faktem jest, że jedna czwarta, a nawet jedna trzecia, ogółu sprawców czynów zabronionych z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii to są osoby nieletnie. To wynika z poczucia bezkarności; przeświadczenia, że nie wiążą się z tym żadne konsekwencje: sąd mi niczego nie zrobi, podobnie kurator, szkoła, a tym bardziej rodzice" - powiedziała podinsp. Grażyna Słomska z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

W ocenie policji, zagrożenie przestępczością narkotykową w regionie od lat utrzymuje się na podobnym poziomie. Policjanci notują coraz więcej przestępstw, ale trudno mówić o skokowych zmianach. Niepokój budzi obniżający się wiek inicjacji - teraz już do 11. lub 12. roku życia.

"W ubiegłym roku mieliśmy w województwie najmłodszego dilera i zażywającego jednocześnie - 12-latka. To jest sytuacja patowa, bo taką osobę można jedynie oddać pod nadzór rodziców" - podkreśliła podinsp. Słomska.

Według policjantki, wbrew stereotypowi, szkoły wcale nie należą do najpopularniejszych miejsc dystrybucji narkotyków. W całym 2012 r. śląska policja odnotowała niewiele ponad 200 przestępstw narkotykowych w szkołach. Wobec ponad 7 tys. stwierdzonych ogółem przestępstw narkotykowych w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku to znikoma liczba - przekonują mundurowi.

"Nie wiem, jak jest w innych województwach, ale w Śląskiem szkoły są bardzo wyczulone na tym punkcie i nie wpuszczają obcych osób na swój teren. Szkoły są bardzo wrażliwe także dlatego, że chodzi także o konflikty rodzinne i problem terroryzmu" - zaznaczyła policjantka. Przypomniała, że wielu szkół pilnują ochroniarze, a w części placówek działają systemy monitoringu na korytarzach. To odstrasza dilerów lub wręcz uniemożliwia im penetrację szkół.

Uczestniczący w konferencji przedstawiciele sanepidu zwracali uwagę, że mimo nowych regulacji prawnych poważnym problemem pozostają dopalacze. Ten rodzaj środków odurzających może być szczególnie niebezpieczny, bo nie do końca wiadomo jaki jest ich skład - producenci ciągle go zmieniają w miarę jak kolejne substancje trafiają na listę zakazanych. Ponadto producenci, deklarując na opakowaniu, że dany produkt nie jest przeznaczony do spożycia, są zwolni z badań wpływu produktu na zdrowie - wskazywali przedstawiciele sanepidu.

W ocenie specjalistów, młodzi ludzie próbują narkotyków najczęściej pod wpływem kolegów, poddając się swoistej modzie panującej w grupie. Wielu funduje sobie też "weekendowy reset" - z dużą ilością alkoholu i środków odurzających lub po prostu eksperymentuje z różnymi substancjami z ciekawości.

Policjanci podkreślają, że ważniejsze od ścigania przestępczości narkotykowej jest zapobieganie. Chodzi o uświadomienie młodym ludziom, że branie narkotyków niesie z sobą nie tylko konsekwencje zdrowotne i prawne, ale odbija się na każdej dziedzinie życia – przekonywali. 

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP,lz

[fot: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

narkotyki

,

problem

,

policja

Warto poczytać

 1. studia-dfdsffdsfsf 29.05.2017

  CBOS: wyższe wykształcenie jest masowe

  81 proc. badanych uważa, że kształcenie na wyższych uczelniach w Polsce jest masowe.

 2. photography-700138960720 28.05.2017

  Polskę w 2017 r. odwiedziło 17,5 mln turystów

  Do Polski przyjechało w ubiegłym roku 17,5 mln, czyli o 4,5 proc. więcej niż rok wcześniej, turystów zagranicznych.

 3. mother-and-daughter-2078075960720 26.05.2017

  GUS dzieli się danymi nt. polskich matek

  Polskie mamy w większości mają wyższe wykształcenie, na pierwsze dziecko decydują się przeciętnie w wieku 27 lat. Matki z rodzin wielodzietnych są na ogół aktywne zawodowo - wynika z danych GUS i Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus". W piątek obchodzimy Dzień Matki.

 4. protest-4646161280 25.05.2017

  CBOS: Młodzież bez zaangażowana w politykę

  Ponad połowa najmłodszych badanych (od 18 do 24 roku życia) deklaruje się jako niezaangażowani (52 proc.) w politykę.

 5. economy-2245121stef 24.05.2017

  W maju wyraźna poprawa nastrojów konsumenckich

  Obliczane przez GUS wskaźniki ufności konsumenckiej osiągnęły rekordowy poziom.

 6. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.05.2017

  Rekordowe oceny polskiej gospodarki

  Tak dobrych wyników oceny polskiej gospodarki jeszcze w historii nie było. Według najnowszego badania CBOS aż 42 procent Polaków dobrze ocenia sytuację gospodarczą w Polsce.Ocena ta wzrosła od początku roku aż o 11 proc.

 7. imigranci-fdshfbsdjhfbj 22.05.2017

  Miliony uchodźców w 2016 r.

  "Osoby te w końcu będą musiały szukać schronienia gdzie indziej, jeśli nie zostanie im ono zapewnione w ich własnym kraju"

 8. student-849822960720 20.05.2017

  Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni

  - Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook