Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Militarna współpraca polsko-ukraińska

07.12.2012

Blisko 70 przedsięwzięć w ramach polsko-ukraińskiej współpracy wojskowej powinno dojść do skutku w 2013 r. To nie pierwsze kontakty polsko-ukraińskie na polu militarnym.

W Odessie spotkali się w sprawie wspólnych przedsięwzięć militarnych ministrowie obrony RP Tomasz Siemoniak i Ukrainy Dmytro Sałamatin. Podpisali też porozumienie dotyczące kodyfikacji sprzętu wojskowego.

W piątek szef MON rozpoczął dwudniową wizytę na Ukrainie. Po rozmowach z ministrem Sałamatinem Siemoniak podkreślał, że chce, by było jak najwięcej praktycznych przejawów kooperacji.

- Stawiamy we współpracy polsko-ukraińskiej na to, aby była to współpraca na poziomie wojskowym, która dotyczy ćwiczeń, szkolenia, wymiany kursantów i wykładowców - powiedział szef MON na konferencji prasowej. "Ponad połowa przedsięwzięć spośród 70 przewidzianych na rok 2013 dotyczy właśnie takich rzeczy" - dodał.

Jak mówił Siemoniak, Ukraina jest bardzo chętna, by uczestniczyć w manewrach w Polsce i zapraszać polskie wojsko do ćwiczeń u siebie. 

- Ukraina chce bliskiej współpracy z NATO i chce jak najbardziej zbliżać się swoją armią do standardów natowskich, widzi w Polsce głównego i naturalnego partnera - ocenił szef MON.

Ministrowie podpisali w piątek międzyresortowe porozumienie o współpracy w sprawie kodyfikacji. Określa ono zasady wzajemnej wymiany danych identyfikacyjnych i świadczenia usług dotyczących uzbrojenia i sprzętu wojskowego użytkowanego w obu krajach w ramach funkcjonowania systemu kodyfikacyjnego NATO. W systemie tym uczestniczą 64 kraje, w tym 36 spoza sojuszu.

- To porozumienie nie ma może jakiejś efektownej nazwy, ale bez takiego wspólnego języka nasze ministerstwa i nasze siły zbrojne miałyby kłopot, żeby się porozumieć - powiedział Siemoniak.

Sałamatin ocenił natomiast, że umowa pozwoli obu krajom jeszcze lepiej współpracować.

Jak relacjonował Siemoniak, Ukraina jest też bardzo zainteresowana polskimi doświadczeniami w reformowaniu i profesjonalizacji sił zbrojnych. Niedawno prezydent Wiktor Janukowycz ogłosił plan profesjonalizacji armii do 2017 r. Ma być ona zredukowana do 70 tys., a - jak mówił minister Sałamatin - od 2014 r. Ukraińcy chcą przejść w całości na służbę kontraktową, choć przeszkodzić w tym mogą trudności finansowe.

Rozmowy w Odessie dotyczyły też planowanego utworzenia polsko-litewsko-ukraińskiej brygady. Litpolukrbrig wciąż nie powstała, choć w grudniu 2011 r. Polska i Ukraina deklarowały, że porozumienie o utworzeniu jednostki zostanie podpisane na początku 2012 r.

- Intensywnie pracujemy i dokumenty są praktycznie gotowe - zapewnił Siemoniak. Zwrócił uwagę, że obecnie po wyborach na Litwie zmienia się rząd. "Jak tylko będziemy wiedzieli, kto ze strony litewskiej jest odpowiedzialny, to myślę, że dojdzie do spotkania trójstronnego i tam sobie wszystko ustalimy. Po polskiej stronie nie ma przeszkód - podkreślił.

- Jestem przekonany, że w najbliższym czasie załatwimy tę sprawę - mówił z kolei Sałamatin.

List intencyjny w sprawie utworzenia Litpolukrbrig przedstawiciele resortów obrony trzech państw podpisali w listopadzie 2009 r. Zaangażowanie w tworzenie i działanie brygady miało wspierać starania Ukrainy o integrację z NATO, zacieśnić współpracę wojskową tych trzech państw i stworzyć podstawy do powołania na bazie brygady kolejnej Grupy Bojowej UE.

Brygada ma być wykorzystywana w międzynarodowych operacjach pokojowych pod mandatem ONZ, UE i NATO. Zgodnie z planem pododdziały wydzielane do brygady z Litwy, Polski i Ukrainy pozostaną w dotychczasowych miejscach stałej dyslokacji i podporządkowane będą dowódcy brygady na czas ćwiczeń i misji. Na kwaterę główną dowództwa jednostki wyznaczono Lublin.

W 2009 r. zapowiadano, że wstępną gotowość brygada osiągnie w 2011 r., a pełną zdolność operacyjną - w 2013. W marcu 2011 r. MON podawało, że obie te daty przesunięto - odpowiednio na koniec 2012 i koniec 2013 r. Aby brygada rzeczywiście powstała, musi zostać podpisana umowa międzyrządowa między Polską, Litwą i Ukrainą.

Slaw/ PAP

[FOTO: Wikipedia]

Słowa kluczowe:

Polska

,

Ukraina

,

współpraca

,

militaria

Warto poczytać

 1. warsawrankingSI 26.10.2016

  Coraz lepsza sytuacja dla biznesu w Polsce

  W rankingu Banku Światowego „Doing Business 2017” Polska awansowała z 25. na 24. miejsce.

 2. niemowlecbosaborcjaSI 25.10.2016

  CBOS: Większość Polaków za zachowaniem kompromisu aborcyjnego

  Prawie powszechnie uznawana jest dopuszczalność aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, a także jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

 3. mid-epa05600576 24.10.2016

  Uchodźcy masowo zakłamują swój wiek

  Co czwarty nieletni uchodźca w Wielkiej Brytanii nie jest nieletni.

 4. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 5. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 6. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 7. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 8. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook