Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Milion samobójstw rocznie

08.09.2012

Dane Światowej Organizacji Zdrowia mogą przerazić. Liczba samobójstw na świecie rośnie. Według WHO co 40 sekund ktoś na świecie odbiera sobie życie.

Niebawem przypada Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała z tej okazji raport, w którym podsumowuje przerażające liczby. Co czterdzieści sekund ktoś na świecie popełnia samobójstwo; oznacza to, że rocznie odbiera sobie życie milion osób.

Dane okazują się jeszcze bardziej poważne, jeśli zestawimy je z ofiarami wojen czy zabójstw - te razem wzięte nie osiągają liczby samobójstw. WHO wyliczyła także, jak duży odsetek osób próbował targnąć się na swoje życie - okazuje się, że co dwudziesty człowiek na świecie próbował się zabić. Samobójstwo jest też drugą co do częstości przyczyną śmierci nastolatków.

Najgorzej sytuacja wygląda na Litwie i w Rosji, gdzie odnotowano najwięcej samobójstw. Z kolei najrzadziej na swoje życie targają się mieszkańcy Ameryki Południowej. WHO podkreśla jednak, że brakuje danych z wielu krajów Afryki i Azji.

Te smutne statystyki objęły także wiek, w którym ludzie popełniają samobójstwo - najczęściej czynią to osoby po 75 roku życia. Jak wynika z danych WHO, trzykrotnie częściej od kobiet zabić próbują się mężczyźni. Z kolei wśród kobiet występuje więcej nieudanych prób. 

ll, tvp.info

[Fot. sxc.hu]

Słowa kluczowe:

życie

,

samobójstwo

,

Rosja

,

Litwa

,

statystyki

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook