Jedynie prawda jest ciekawa

Mieszkańcy Ukrainy masowo opuszczają swoje domy

20.05.2014

Szacuje się, że 10 tys. ludzi opuściło swoje domu od początku trwania kryzysu na Ukrainie. Zdecydowaną większość stanowią Tatarzy. Jedną trzecią z tych uchodźców stanowią dzieci.

Wyliczenia przedstawił rzecznik Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Adrian Edwards.

"Większość osób, które się przemieściły to Tatarzy, choć władze lokalne odnotowały też ostatnio wzrost meldunków etnicznych Ukraińców, Rosjan i rodzin mieszanych. Przyczyną tych przemieszczeń jest w sposób wyraźny sytuacja na wschodzie" Ukrainy - powiedział rzecznik dziennikarzom w Genewie.

Poinformował, że w 45 proc. przepływ ludności odbywa się ku centrum kraju, a w 26 proc. - ku zachodowi.

"Ludzie mówią, że obawiają się prześladowań z powodu przynależności etnicznej lub poglądów religijnych, a także - w przypadku dziennikarzy, obrońców praw człowieka i pracowników zawodów twórczych - z powodu działalności i aktywności zawodowej" - kontynuował Edwards. Jak dodał, ONZ nie ma "jasnego obrazu" w kwestii tożsamości osób, które grożą mieszkańcom.

Rzecznik zwrócił uwagę, że niektóre osoby musiały dwukrotnie zmienić miejsce zamieszkania - wyjechać najpierw z Krymu, a potem ze wschodniej Ukrainy.

Wyjaśnił też, że UNHCR udziela pomocy najbardziej potrzebującym we współpracy z władzami lokalnymi i innymi organizacjami humanitarnymi. Około 2 tys. osób otrzymało dotąd pomoc finansową – dodał, podkreślając przy tym, że ludzie potrzebują schronienia.

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook