Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Masa ofiar w Syrii

22.08.2014

Prawie 200 tysięcy osób zginęło w Syrii. Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Navi Pillay przedstawiła bilans trwającej już wojny domowej w tym bliskowschodnim kraju.

Opublikowany w Genewie raport ONZ, opierający się na analizie danych pochodzących z czterech organizacji i syryjskiego rządu, ukazuje potworność konfliktu, który "zniknął z radaru opinii międzynarodowej" - wskazała Pillay.

Komisarz podkreśliła, że "łączna liczba udokumentowanych ofiar śmiertelnych ponad dwukrotnie przewyższa bilans z ubiegłego roku".

- Mimo to jest to prawdopodobnie zaniżona liczba ludzi zabitych w trzech pierwszych latach tego morderczego konfliktu - zaznaczyła Pillay.

Raport, przedstawiający stan na koniec marca, nie uwzględnia doniesień o dodatkowych 51 953 ofiarach śmiertelnych, których nie udało się zweryfikować. Autorzy dokumentu wskazują też, że wiele zgonów mogło zostać przeoczonych przez źródła uwzględniane w raporcie.

Najwięcej udokumentowanych zgonów w związku z konfliktem odnotowano na rolniczych obszarach okalających Damaszek (39 393 zabitych), a następnie w prowincjach (muhafazach) Aleppo (31 932), Hims (28 186), Idlib (20 040), Dara (18 539) i Hama (14 690).

Pillay powtórzyła swój apel o zgłaszanie do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze podejrzeń o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełniane przez wszystkie strony konfliktu.

- Paraliż społeczności międzynarodowej ośmiela i działa na korzyść zabójców, niszczycieli i katów w Syrii - powiedziała. - Rządy muszą podjąć poważne działania, by zakończyć starcia i zapobiec zbrodniom, a przede wszystkim by nie napędzać poprzez dostawy broni i innego sprzętu wojskowego tej ogromnej (...) katastrofy humanitarnej".

Według przedstawionego w czwartek bilansu opozycyjnego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w konflikcie syryjskim zginęło dotychczas 180 215 osób, z czego jedna trzecia to cywile. Rebelia przeciwko reżimowi prezydenta Syrii Baszara el-Asada rozpoczęła się w marcu 2011 roku od pokojowych protestów ulicznych, które - po ich brutalnym zdławieniu przez siły bezpieczeństwa - przekształciły się w zbrojne powstanie.

Konflikt przemienił się następnie w wojnę domową, w której zarysowały się głębokie podziały na tle wyznaniowym. Udział w konflikcie biorą m.in. siły islamistyczne, które kontrolują znaczne obszary na północy Syrii.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

Słowa kluczowe:

Syria

,

wojna

,

ofiary

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook