Jedynie prawda jest ciekawa

Ludzie wierni są bardziej hojni

10.06.2014

Ludzie wierzący są bardziej hojni niż niewierzący, gdy chodzi o pomoc charytatywną - wynika z badania, przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii na zlecenie sieci lokalnych radiostacji BBC. Najhojniejsi okazali się sikhowie i żydzi, a na kolejnych miejscach uplasowali się chrześcijanie, hinduiści i muzułmanie.

Ogółem 70 proc. ankietowanych Brytyjczyków dało pieniądze na pomoc charytatywną w ciągu minionego miesiąca. O ile jednak w przypadku ludzi niewierzących były to 2/3 badanych, to wśród wierzących ich liczba wynosiła niemal 80 proc.

Hojność dla ubogich okazało 100 proc. ankietowanych sikhów, 82 proc. praktykujących żydów i 78 proc. praktykujących chrześcijan.

- Wiara religijna powinna motywować ludzi do okazywania wielkoduszności i dobrze, że te cyfry to odzwierciedlają - skomentował ks. Martyn Atkins, sekretarz generalny Kościoła metodystycznego.

Dodał jednak, że dawanie pieniędzy to tylko fragment większej całości. - Dla wielu ludzi więcej niż pieniądze może znaczyć doznana uprzejmość lub fakt, że ktoś ma dla nich czas. Ale każdy akt wielkoduszności, choćby mały, świadczy o hojnym i kochającym Bogu oraz pomaga zmienić świat na lepsze - zaznaczył protestancki duchowny.

KAI, lz 

[fot: sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook