Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ludzie listy piszą

18.08.2012

Od początku 2012 roku do Sejmu przysłano blisko 10 tys. listów. Rekordowa ilość protestów i petycji wpływa za kadencji rządu PO - PSL. Polacy pisali głównie w obronie TV Trwam czy ogrodów działkowych, a także w sprawie reorganizacji sądów rejonowych, służby zdrowia i dostępności biur poselskich.

Według danych opublikowanych na stronie internetowej sejmowej kancelarii, od początku 2012 roku do Sejmu przysłano blisko 10 tys. listów. Miesięcznie jest ich zawsze powyżej tysiąca. Najwięcej nadesłano w maju - ponad dwa tysiące. Analizą nadesłanych listów zajmuje się Biuro Korespondencji i Informacji Kancelarii Sejmu. 

Przez wiele miesięcy listy do Kancelarii Sejmu wysyłali słuchacze Radia Maryja, protestujący przeciwko nieprzyznaniu TV Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie.         

Wiele listów dotyczyło również planowanej reorganizacji sądów rejonowych. Przeciwstawiający się reorganizacji Polacy oceniali m.in., że zmiana ta obciąży obywateli, którzy będą musieli dojeżdżać do dalej położonych sądów.         

Zarówno pojedyncze osoby jak i organizacje związkowe protestowały przeciwko wydłużeniu i zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat. W listach można było przeczytać, że "przesunięcie wieku emerytalnego o kilka lat oznacza w polskich realiach eutanazję". Wiele osób wyrażało poparcie dla inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie rządowej reformy emerytalnej. Zwracano również uwagę na problem braku miejsc pracy.         

Autorzy listów podkreślali jednocześnie "brak pomysłów na osłony socjalne dla osób z 35- lub 40-letnim stażem, które stracą pracę przed osiągnięciem określonego według nowych zasad wieku emerytalnego". W marcu wśród 29 protestów przeciwko planom wydłużenia wieku emerytalnego 5 listów zawierało łącznie ponad 42,5 tys. podpisów.        

Ostatecznie rządowa reforma emerytalna została przyjęta w maju.         

Ważnym tematem, który pojawił się w korespondencji była także sytuacja rodzinnych ogrodów działkowych. Polacy apelowali o pozostawienie w dotychczasowym kształcie ustawodawstwa regulującego tę sprawę. Działkowcy zwracali się do marszałek Sejmu z prośbą o wsparcie starań użytkowników działek.          

W lipcu Trybunał Konstytucyjny zakwestionował prawie połowę przepisów ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych. Zgodnie z wyrokiem TK, Sejm ma 18 miesięcy na zmianę 23 przepisów.           

Wielu obywateli pisało również o systemie opieki zdrowotnej. "W listach bardzo osobistych, często wzruszających, dzielili się swoją bezradnością wobec niemożności, z powodu biedy, zakupu leków" - zaznaczyło biuro korespondencji.  W styczniu, kiedy bardzo szeroko omawiane było porozumienie ACTA dotyczące własności intelektualnej, liczne listy kierowane do Sejmu dotyczy właśnie tego tematu. Zastrzeżenia internautów - jak podkreśliło biuro korespondencji - dotyczyły szczególnie trybu procedowania umowy, "zwłaszcza braku konsultacji ze społeczeństwem", a "korespondenci oburzali się na brak dostępu do tekstu umowy w języku polskim i nieinformowanie obywateli o planowanych działaniach Rady Ministrów".            

Również na początku roku ważnym tematem w debacie publicznej, który znalazł odzwierciedlenie także w korespondencji do Sejmu, była lista leków refundowanych. W listach ostro krytykowano zaistniałą wówczas sytuację.        

Liczna korespondencja dotyczyła także działalności samego Sejmu, m.in. obecności krzyża na sali posiedzeń. Krytykowane było też zachowanie niektórych posłów podczas obrad Sejmu, m.in. fakt, że czytają wówczas gazety, korzystają z tabletów czy rozmawiają przez telefon. Proponowano jednocześnie rozdzielenie terminów posiedzeń Sejmu i posiedzeń komisji.         

"Pusta sala obrad wzbudza negatywne emocje wśród obywateli. Ostro krytykowani byli posłowie, którzy po wyborach zmienili ugrupowanie polityczne" - zaznaczyło biuro korespondencji.         

Autorzy listów do Sejmu skarżyli się również na pracę biur poselskich, zwracając uwagę na utrudniony dostęp do posłów.        

W listach postulowane było ponadto zniesienie reklam w mediach, ograniczenie kadencji wójtów do dwóch, czy wzywano polskie władze do zajęcia stanowiska w sprawie sytuacji w Tybecie.

TLa/PAP

[fot. PAP]
Słowa kluczowe:

listy

,

rząd

,

petycje

Warto poczytać

 1. studia-dfdsffdsfsf 29.05.2017

  CBOS: wyższe wykształcenie jest masowe

  81 proc. badanych uważa, że kształcenie na wyższych uczelniach w Polsce jest masowe.

 2. photography-700138960720 28.05.2017

  Polskę w 2017 r. odwiedziło 17,5 mln turystów

  Do Polski przyjechało w ubiegłym roku 17,5 mln, czyli o 4,5 proc. więcej niż rok wcześniej, turystów zagranicznych.

 3. mother-and-daughter-2078075960720 26.05.2017

  GUS dzieli się danymi nt. polskich matek

  Polskie mamy w większości mają wyższe wykształcenie, na pierwsze dziecko decydują się przeciętnie w wieku 27 lat. Matki z rodzin wielodzietnych są na ogół aktywne zawodowo - wynika z danych GUS i Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus". W piątek obchodzimy Dzień Matki.

 4. protest-4646161280 25.05.2017

  CBOS: Młodzież bez zaangażowana w politykę

  Ponad połowa najmłodszych badanych (od 18 do 24 roku życia) deklaruje się jako niezaangażowani (52 proc.) w politykę.

 5. economy-2245121stef 24.05.2017

  W maju wyraźna poprawa nastrojów konsumenckich

  Obliczane przez GUS wskaźniki ufności konsumenckiej osiągnęły rekordowy poziom.

 6. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.05.2017

  Rekordowe oceny polskiej gospodarki

  Tak dobrych wyników oceny polskiej gospodarki jeszcze w historii nie było. Według najnowszego badania CBOS aż 42 procent Polaków dobrze ocenia sytuację gospodarczą w Polsce.Ocena ta wzrosła od początku roku aż o 11 proc.

 7. imigranci-fdshfbsdjhfbj 22.05.2017

  Miliony uchodźców w 2016 r.

  "Osoby te w końcu będą musiały szukać schronienia gdzie indziej, jeśli nie zostanie im ono zapewnione w ich własnym kraju"

 8. student-849822960720 20.05.2017

  Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni

  - Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook