Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ludzie listy piszą

18.08.2012

Od początku 2012 roku do Sejmu przysłano blisko 10 tys. listów. Rekordowa ilość protestów i petycji wpływa za kadencji rządu PO - PSL. Polacy pisali głównie w obronie TV Trwam czy ogrodów działkowych, a także w sprawie reorganizacji sądów rejonowych, służby zdrowia i dostępności biur poselskich.

Według danych opublikowanych na stronie internetowej sejmowej kancelarii, od początku 2012 roku do Sejmu przysłano blisko 10 tys. listów. Miesięcznie jest ich zawsze powyżej tysiąca. Najwięcej nadesłano w maju - ponad dwa tysiące. Analizą nadesłanych listów zajmuje się Biuro Korespondencji i Informacji Kancelarii Sejmu. 

Przez wiele miesięcy listy do Kancelarii Sejmu wysyłali słuchacze Radia Maryja, protestujący przeciwko nieprzyznaniu TV Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie.         

Wiele listów dotyczyło również planowanej reorganizacji sądów rejonowych. Przeciwstawiający się reorganizacji Polacy oceniali m.in., że zmiana ta obciąży obywateli, którzy będą musieli dojeżdżać do dalej położonych sądów.         

Zarówno pojedyncze osoby jak i organizacje związkowe protestowały przeciwko wydłużeniu i zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat. W listach można było przeczytać, że "przesunięcie wieku emerytalnego o kilka lat oznacza w polskich realiach eutanazję". Wiele osób wyrażało poparcie dla inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie rządowej reformy emerytalnej. Zwracano również uwagę na problem braku miejsc pracy.         

Autorzy listów podkreślali jednocześnie "brak pomysłów na osłony socjalne dla osób z 35- lub 40-letnim stażem, które stracą pracę przed osiągnięciem określonego według nowych zasad wieku emerytalnego". W marcu wśród 29 protestów przeciwko planom wydłużenia wieku emerytalnego 5 listów zawierało łącznie ponad 42,5 tys. podpisów.        

Ostatecznie rządowa reforma emerytalna została przyjęta w maju.         

Ważnym tematem, który pojawił się w korespondencji była także sytuacja rodzinnych ogrodów działkowych. Polacy apelowali o pozostawienie w dotychczasowym kształcie ustawodawstwa regulującego tę sprawę. Działkowcy zwracali się do marszałek Sejmu z prośbą o wsparcie starań użytkowników działek.          

W lipcu Trybunał Konstytucyjny zakwestionował prawie połowę przepisów ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych. Zgodnie z wyrokiem TK, Sejm ma 18 miesięcy na zmianę 23 przepisów.           

Wielu obywateli pisało również o systemie opieki zdrowotnej. "W listach bardzo osobistych, często wzruszających, dzielili się swoją bezradnością wobec niemożności, z powodu biedy, zakupu leków" - zaznaczyło biuro korespondencji.  W styczniu, kiedy bardzo szeroko omawiane było porozumienie ACTA dotyczące własności intelektualnej, liczne listy kierowane do Sejmu dotyczy właśnie tego tematu. Zastrzeżenia internautów - jak podkreśliło biuro korespondencji - dotyczyły szczególnie trybu procedowania umowy, "zwłaszcza braku konsultacji ze społeczeństwem", a "korespondenci oburzali się na brak dostępu do tekstu umowy w języku polskim i nieinformowanie obywateli o planowanych działaniach Rady Ministrów".            

Również na początku roku ważnym tematem w debacie publicznej, który znalazł odzwierciedlenie także w korespondencji do Sejmu, była lista leków refundowanych. W listach ostro krytykowano zaistniałą wówczas sytuację.        

Liczna korespondencja dotyczyła także działalności samego Sejmu, m.in. obecności krzyża na sali posiedzeń. Krytykowane było też zachowanie niektórych posłów podczas obrad Sejmu, m.in. fakt, że czytają wówczas gazety, korzystają z tabletów czy rozmawiają przez telefon. Proponowano jednocześnie rozdzielenie terminów posiedzeń Sejmu i posiedzeń komisji.         

"Pusta sala obrad wzbudza negatywne emocje wśród obywateli. Ostro krytykowani byli posłowie, którzy po wyborach zmienili ugrupowanie polityczne" - zaznaczyło biuro korespondencji.         

Autorzy listów do Sejmu skarżyli się również na pracę biur poselskich, zwracając uwagę na utrudniony dostęp do posłów.        

W listach postulowane było ponadto zniesienie reklam w mediach, ograniczenie kadencji wójtów do dwóch, czy wzywano polskie władze do zajęcia stanowiska w sprawie sytuacji w Tybecie.

TLa/PAP

[fot. PAP]
Słowa kluczowe:

listy

,

rząd

,

petycje

Warto poczytać

 1. 28.10.2016

  CBOS: Duda i Szydło liderami rankingu zaufania

  Prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i Paweł Kukiz są liderami rankingu zaufania badania CBOS przeprowadzonego w październiku.

 2. mid-16a25071 27.10.2016

  CBOS: Rząd z dobrą oceną 45 proc. badanych

  Gabinet Beaty Szydło popierają przede wszystkim osoby identyfikujące się z prawicą (67 proc.)

 3. warsawrankingSI 26.10.2016

  Coraz lepsza sytuacja dla biznesu w Polsce

  W rankingu Banku Światowego „Doing Business 2017” Polska awansowała z 25. na 24. miejsce.

 4. niemowlecbosaborcjaSI 25.10.2016

  CBOS: Większość Polaków za zachowaniem kompromisu aborcyjnego

  Prawie powszechnie uznawana jest dopuszczalność aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, a także jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

 5. mid-epa05600576 24.10.2016

  Uchodźcy masowo zakłamują swój wiek

  Co czwarty nieletni uchodźca w Wielkiej Brytanii nie jest nieletni.

 6. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 7. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 8. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook