Jedynie prawda jest ciekawa

Litwini boją się o niepodległość

31.03.2014

Po tym jak Rosja zagarnęła Krym, ponad połowa Litwinów widzi zagrożenie dla niepodległości własnego kraju. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego na zamówienie portalu Delfi.

29,2 proc. badanych wyraża opinię, że ostatnio wzrosło zagrożenie dla niepodległości kraju, 22,9 proc. jest zdania, że istniało ono zawsze.

30,6 proc. Litwinów uważa, że żadnego zagrożenia dla kraju nie ma, 17 proc. nie ma zdania na ten temat.

Z sondażu przeprowadzonego w dniach 15-20 marca, w którym udział wzięło 1007 respondentów wynika też, że w związku z ostatnimi działaniami Rosji na Ukrainie, wśród Litwinów wzrasta liczba osób gotowych bronić swego kraju. Przed czterema laty gotowość obrony kraju wyrażało 29,8 proc., obecnie odsetek ten wzrósł do 41,6.

Z najnowszych analiz amerykańskiego wywiadu, do których dotarła telewizja CNN, wynika, że Rosja zgromadziła wystarczające siły, aby planować szybkie zajęcie terenów sięgających aż po Naddniestrze. Amerykanie mówią też o realnym zagrożeniu dla krajów bałtyckich.

We wtorek w przestrzeni powietrznej państw bałtyckich rozpoczną się dwudniowe ćwiczenia NATO, których celem będzie wykazanie gotowości Sojuszu do realizacji jego zobowiązań.

W związku z trwającym kryzysem na Ukrainie USA już na początku marca ogłosiły zwiększenie pomocy militarnej dla sojuszników w NATO, w tym dla Polski i krajów bałtyckich. Pentagon wysłał dodatkowe sześć myśliwców F-15 do Litwy, Łotwy i Estonii w ramach misji patrolowej wojsk powietrznych Baltic Air Policing.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


PAP/JKUB

[fot. Wikimedia Commons/Marcin Białek/lic. c.c. 3.0]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook