Jedynie prawda jest ciekawa

Wartość depozytów w bankach przewyższa wartość kredytów

19.07.2016

Według wyliczeń analityków z PKO BP, wartość depozytów w sektorze bankowym przekroczyła wartość udzielonych kredytów. Taka sytuacja miała ostatnio miejsce 8 lat temu.

Analitycy dodają, że od początku roku zaangażowanie kredytowe banków rosło wyraźnie wolniej niż saldo przyjętych przez nie depozytów. W maju, po raz pierwszy od lipca 2008 r., wartość zdeponowanych w bankach pieniędzy przekroczyła wartość udzielonych kredytów o 5,1 mld zł (czyli o prawie 0,5 proc.).

W tym wzroście istotną rolę odegrały rachunki bankowe jednostek samorządu, na których czasowo deponowane są środki na wypłaty świadczeń z programu Rodzina 500 plus. Eksperci banku PKO BP podkreślają również wysoki poziom depozytów sektora przedsiębiorstw.Jest to skutek dobrych wyników finansowych firm i stosunkowo wolnego tempa ich rozwoju. Efektem tego, wolne środki nie są od razu przeznaczane na inwestycje, tylko trafiają do banków.

Dwunastoprocentowego wzrostu wartości depozytów nie był w stanie zrównoważyć wyraźnie wolniejszy wzrost wolumenu kredytów. Wartość kredytów konsumpcyjnych w ciągu roku (od maja 2015 do maja 2016) wzrosła o 9,8 proc. W segmencie kredytów dla przedsiębiorców wzrost wyniósł 7,1 proc. rok do roku, zaś wartość kredytów hipotecznych zwiększyła się już tylko o 4,3 proc.

wkt/next.gazeta.pl

[fot. Fratria]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook