Jedynie prawda jest ciekawa

Lepsze zabezpieczenia banków, mniej wyłudzeń

23.10.2012

Prawie 98 mln zł - to łączna kwota kredytów, które próbowano wyłudzić z banków w Polsce od początku lipca do końca września br. - wynika z opublikowanego we wtorek raportu InfoDok, przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

W III kwartale odnotowano 1539 prób wyłudzeń - jest to o 200 więcej niż w kwartale poprzednim; wzrosły też kwoty, które chciano w ten sposób uzyskać - w II kwartale br. nie przekraczały średnio kilku milionów złotych. W okresie lipiec - wrzesień br. rekordzista próbował wyłudzić 20 mln zł i była to największa próba od ponad 12 miesięcy. Jak wynika z raportu, łączna kwota potencjalnych wyłudzeń (98 mln zł) w III kwartale br. jest większa o ponad 38 mln zł w porównaniu z II kwartałem br. Skuteczniejsze blokowanie takich prób możliwe było dzięki rosnącej liczbie dokumentów zastrzeżonych w systemie bankowym. Z raportu InfoDok wynika, że w III kw. ich liczba wzrosła do 1 mln 148,2 tys., czyli o 3 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem tego roku. Dziennie zastrzeganych jest 317 dokumentów - wynika z raportu InfoDok.

Zdaniem ekspertów Związku Banków Polskich, nawet osoba, która nigdy nie miała konta i nie korzystała z usług bankowych, po utracie dokumentów powinna zgłosić ten fakt do najbliższego banku, aby jej dane szybko trafiły do bazy dokumentów zastrzeżonych.

PAP/run

fot. sxc.hu

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook