Jedynie prawda jest ciekawa

Latem krew jeszcze bardziej potrzebna

21.08.2012

Caritas Polska oraz Narodowe Centrum Krwi apelują o oddawanie krwi. Stacje krwiodawstwa przypominają, że lato jest szczególnym czasem - w tym okresie zdarza się dużo wypadków, a krwi często brakuje, ponieważ wielu dawców wyjeżdża na urlopy.

Caritas Polska - które wraz z NCK prowadzi kampanię "Podaruj krople miłości" - wystosowało apel zachęcający do honorowego oddawania krwi, przypominając, że w okresie urlopów szpitale częściej niż zwykle zmagają się z niedoborem zasobów krwi.

"Taka sytuacja występuje obecnie. Centra krwiodawstwa podejmują wszelkie możliwe działania, kierują apele do dawców, aby pozyskiwać jak największe ilości krwi, głównie tzw. rzadkich grup. Niemniej czas urlopów powoduje, że mniej dawców odwiedza centra krwiodawstwa. Dlatego prosimy serdecznie wszystkich ludzi dobrej woli o dar serca - podarowanie jakże cennej cząstki siebie bliźniemu. Podarujmy chorym krew jeszcze w okresie wakacji" - czytamy w apelu Caritas.

W Warszawie krew oddawać można w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Saskiej 63/75, a także w każdą środę w ambulansie NCK przy PKiN (obok stacji metra Centrum) w godz. 10-15. Do końca wakacji ambulans będzie czekał na krwiodawców także w dodatkowych terminach: 23, 25, 27 oraz 30 sierpnia.

W ramach akcji Caritas "Podaruj krople miłości" krew będzie można oddać w Warszawie  31 sierpnia przy ul. Floriańskiej 3 w godz. 11-16 oraz 14 września przed kościołem św. Anny w godz. 11-16.30, a także 26 sierpnia w Łochowie (na terenie diecezji bydgoskiej) (Kujawsko-Pomorskie), na placu przy kościele w godz. 8.30-14.

Lista punktów, w których można oddać krew, znajduje się na stronie www.nck.gov.pl. Pełny harmonogram zbiórek krwi prowadzonych w mobilnych punktach poboru znajduje się na stronach regionalnych stacji krwiodawstwa.

Krew potrzebna jest głównie osobom, które straciły własną krew w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, osobom z zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także pacjentom z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii.

Krew lub jej składniki może oddać zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, która waży ponad 50 kg. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, wraz z badaniami trwa ok. godziny. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem, trzeba też wypełnić kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia. Do oddania krwi kwalifikuje lekarz po zmierzeniu ciśnienia i przeprowadzeniu wywiadu; przed oddaniem krwi pobierana jest próbka, badany jest poziom hemoglobiny.

Każdy dawca otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4,5 tys. kcal. - osiem tabliczek czekolady.

Tylko 15 proc. Polaków posiada grupę krwi Rh ujemną, dlatego też często stacje krwiodawstwa borykają się z niedoborami w tych grupach. W związku z tym osoby z grupą Rh ujemną proszone są o systematyczne oddawanie krwi.

Jak wynika z danych NCK, najwięcej osób ma grupę A Rh+ (32 proc.), 0 Rh+ (31 proc.). Znacznie rzadsze są grupy: B Rh+ (15 proc.), AB Rh+ (7 proc.) oraz ujemne: 0 Rh- (6 proc.), A Rh- (6 proc.), B Rh- (2 proc.) oraz AB Rh- (1 proc.).

sv, PAP

[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook