Jedynie prawda jest ciekawa

Kuriozalne problemy z budową dróg

24.03.2014

Gminy wydają ogromne środki na budowę oraz remonty dróg. Jednak problem pojawia się z realizacją inwestycji. W Polsce jest wiele przykładów, jak opieszale działają samorządy, firmy budowlane, oraz system.

„Portal Samorządowy” przedstawił na swojej stronie kilka przykładów przeciągających się w czasie inwestycji.

Za pierwszy przykład takiego działania podano drogę wojewódzką 932 w Świerklanach (woj. śląskie). Remont drogi stale przeciągał się w czasie z powodu problemów technicznych. Za przykład można podać moment, gdy samochód osobowy wjechał na świeżo wylany asfalt, co oznaczało konieczność ponownego zrywania nawierzchni. Koszt remontu – 4 mln zł.

Dalej widzimy przykład małej drogi powiatowej w świętokrzyskiej Leśnicy. Przebudowa dwukilometrowego odcinka tej drogi zyskała dofinansowanie z Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych. Jednak nikt nie uwzględnił starego niemieckiego cmentarza, który leży na terenie planowanej inwestycji, co może skomplikować pracę. Czas, pieniądze i cierpliwość obywateli narażane są na straty...

Prawie 20 lat czekali mieszkańcy powiatu lubańskiego na remont drogi wojewódzkiej 357 Radomierzyce – Lubań. Jak donosi „Portal Samorządowy”:

„Naprawa ośmiokilometrowego odcinka ruszyła pod koniec ubiegłego roku. Po zakończeniu inwestycji okazało się, że droga przypomina szachownicę”. Żyć nie umierać.

Zupełnie inny problem mają mieszkańcy małopolskiej Bochni. Tam gmina spiera się z powiatem o... chodniki. Władze gminy chcą budować dogodne miejsca do poruszania się na poboczach, jednak starosta powiatu mówi nie. Okazuje się, że kilku radnych nie miałoby dogodnego dojścia do swoich posesji. Można tylko powiedzieć „Polska samorządowa”.

Oto kolejny przykład. Droga wojewódzka 703 Poddębice – Łęczyca. W grudniu zeszłego roku mieszkańcy Jankowa i okolicznych miejscowości w gminie Łęczyca zagrozili wstrzymaniem przebudowy drogi wojewódzkiej nr 703. Powód? W planach przebudowy nie uwzględniono zjazdów do ich działek.

Czytaj cały raport o polskich drogach na budowa-i-z-remontami-drog,58030,51223.html" target="_blank">Portalu Samorządowym!

lz

[fot: sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook