Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kupujesz telewizor - podpisz zgodę

15.04.2012

Sprzedawca ma obowiązek pisemnie poinformować klienta, że kupowany przez niego odbiornik nie daje możliwości odbioru naziemnej telewizji cyfrowej NTC w Polsce. Pisemną zgodę na taki zakup musi podpisać też klient - wynika z ustawy o wdrożeniu NTC.

Tradycyjne, analogowe telewizory nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. Aby odbierać NTC, konieczna jest wymiana odbiornika na cyfrowy o odpowiednich parametrach lub podłączenie do niego dekodera, czyli urządzenia nazywanego set-top-boxem (STB). Problem ten dotyczy 18,7 proc. polskich gospodarstw domowych. Osoby korzystające z płatnych platform satelitarnych i sieci kablowych nie muszą wymieniać odbiorników; jest to 73 proc. gospodarstw domowych. 8,2 proc. gospodarstw już dziś odbiera cyfrowy sygnał naziemny.

Już od ubiegłego roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy sprzedawcy przestrzegają obowiązku informowania klientów na temat parametrów odbiorników cyfrowych. Jak poinformował PAP Artur Kosim z biura prasowego UOKiK, w pierwszym kwartale tego roku skontrolowano 80 przedsiębiorców; nieprawidłowości wykryto u dwóch. Zaznaczył, że do Urzędu nie wpłynęły jak dotąd skargi na sprzedawców.

Kontrole UOKiK ma prowadzić przez cały rok. Robić to będzie także Inspekcja Handlowa. Z kolei prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj powiedziała, że UKE kontroluje urządzenia, które są wprowadzane do obrotu na terenie Polski. W tym celu Urząd podjął współpracę z izbami celnymi. - Chcielibyśmy te urządzenia badać jeszcze na etapie, kiedy ten towar wjeżdża na teren Polski - podkreśliła.

Zgodnie z obowiązującą od ponad pół roku ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej przedsiębiorca sprzedający odbiorniki cyfrowe może sprzedać taki, który nie spełnia wymagań technicznych do odbioru nadawanej na terenie Polski naziemnej telewizji cyfrowej, jedynie po poinformowaniu o tym fakcie nabywcy. Musi to zrobić na piśmie, najpóźniej w chwili sprzedaży. Ma też uzyskać od kupującego pisemne potwierdzenie zapoznania się z tą informacją. Obowiązek uzyskania od nabywcy takiego oświadczenia dotyczy także sprzedaży przez internet.

Potwierdzenie składane przez kupującego musi zawierać jego imię i nazwisko, a przedsiębiorca jest zobowiązany do przechowania dokumentu przez dwa lata, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zostało złożone.

Przedsiębiorca jest także zobowiązany do umieszczenia w widocznym i łatwo dostępnym dla klientów  miejscu informacji o tym, że jedynie odbiorniki cyfrowe zgodne z wymaganiami określonymi w przepisach umożliwiają odbiór NTC na terenie Polski.

Za niedopełnienie ustawowych obowiązków Inspekcja Handlowa może nałożyć na sprzedawcę karę w wysokości od tysiąca do 50 tys. zł.

Wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiorników cyfrowych służących do odbioru NTC reguluje rozporządzenie ministra infrastruktury. Zgodnie z nim, aby poprawnie odebrać i zdekodować sygnał wizji naziemnego sygnału telewizyjnego, odbiorniki muszą obsługiwać formaty SDTV i HDTV, kodowane w systemie MPEG-4 część 10. By prawidłowo odbierać sygnał fonii, odbiornik musi też obsługiwać formaty mono, stereo i dwa dźwięki, aż do dźwięku dookólnego 5.1., kodowane w systemie MPEG-2 Warstwa II i E-AC-3 (Dolby Digital Plus).

Posiadacze dekoderów (STB) bądź telewizorów obsługujących tylko starszy standard kompresji MPEG-2 mogą zakupić moduł CI, który służy do konwersji sygnału zakodowanego w standardzie MPEG-4 do MPEG-2 (posiadany sprzęt musi jednak być wyposażony w gniazdo CI). Nie wszystkie moduły współpracują ze wszystkimi rodzajami przystawek - przed zakupem należy się skonsultować ze sprzedawcą.

Użytkownicy posiadający komputer mogą dokupić odbiornik telewizji cyfrowej podłączany np. przez port USB, złącze ExpressCard lub PCI-E. Przy zakupie należy zwracać uwagę na zgodność z przyjętym standardem, podobnie jak w przypadku STB.

Szczegółowe informacje dotyczące wymagań technicznych dla odbiorników cyfrowych można znaleźć na stronie internetowej cyfryzacja.gov.pl. Poradnik dla odbiorców telewizji naziemnej dostępny jest też na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: krrit.gov.pl.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. mother-and-daughter-2078075960720 26.05.2017

  GUS dzieli się danymi nt. polskich matek

  Polskie mamy w większości mają wyższe wykształcenie, na pierwsze dziecko decydują się przeciętnie w wieku 27 lat. Matki z rodzin wielodzietnych są na ogół aktywne zawodowo - wynika z danych GUS i Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus". W piątek obchodzimy Dzień Matki.

 2. protest-4646161280 25.05.2017

  CBOS: Młodzież bez zaangażowana w politykę

  Ponad połowa najmłodszych badanych (od 18 do 24 roku życia) deklaruje się jako niezaangażowani (52 proc.) w politykę.

 3. economy-2245121stef 24.05.2017

  W maju wyraźna poprawa nastrojów konsumenckich

  Obliczane przez GUS wskaźniki ufności konsumenckiej osiągnęły rekordowy poziom.

 4. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.05.2017

  Rekordowe oceny polskiej gospodarki

  Tak dobrych wyników oceny polskiej gospodarki jeszcze w historii nie było. Według najnowszego badania CBOS aż 42 procent Polaków dobrze ocenia sytuację gospodarczą w Polsce.Ocena ta wzrosła od początku roku aż o 11 proc.

 5. imigranci-fdshfbsdjhfbj 22.05.2017

  Miliony uchodźców w 2016 r.

  "Osoby te w końcu będą musiały szukać schronienia gdzie indziej, jeśli nie zostanie im ono zapewnione w ich własnym kraju"

 6. student-849822960720 20.05.2017

  Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni

  - Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.

 7. gielda-rfdersd 19.05.2017

  Spada liczba giełdowych dłużników

  Zadłużenie spółek notowanych na głównym rynku GPW wyniosło 27,3 mln zł.

 8. pieniadze-edswe 18.05.2017

  Długi alimentacyjne Polaków rosną

  Na koniec kwietnia wyniosły prawie 10,5 mld zł, a kwota ta przyrasta o ok. 100 mln zł miesięcznie.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook