Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kto w Polsce powinien zarabiać najwięcej

20.09.2013

W hierarchii dochodów najwyżej oceniani są przez ankietowanych CBOS dyrektorzy dużych przedsiębiorstw. Po nich respondenci wskazują na prezydenta.Według badanych, szefowie przedsiębiorstw zarabiają średnio ponad 25,6 tys. zł miesięcznie - wynika z sierpniowego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Na drugim miejscu - według ankietowanych - znalazł się prezydent, którego średni dochód miesięcznie wynosi ponad 20,3 tys. zł. Taki też - w opinii Polaków - powinien być wierzchołek hierarchii dochodów w naszym kraju. CBOS przypomina jednocześnie, że dziewięć lat temu Polacy uważali, że zarobki osób sprawujących funkcje kierownicze w gospodarce nie powinny przekraczać uposażenia prezydenta.

Zdaniem respondentów grupy zawodowe najmniej zarabiające, spośród tych, których dotyczyło pytanie, to sprzątaczki (ponad 1400 zł) i sprzedawcy sklepowi (ponad 1600 zł). Również ich pozycja w hierarchii dochodów nie budzi zastrzeżeń większości badanych.

Według badań CBOS, nieco odmiennie kształtuje się kolejność poszczególnych zawodów i funkcji, które znalazły się na mniej skrajnych pozycjach w hierarchii zarobków postrzeganych i postulowanych. W większości przypadków postrzegana pozycja poszczególnych grup zawodowych w hierarchii dochodów nie odbiega jednak znacząco od oczekiwań badanych. Wyjątek stanowią księża i posłowie.

W ocenie ankietowanych w hierarchii dochodów dwudziestu czterech grup zawodowych księża otwierają drugą dziesiątkę, a osiągane przez nich dochody (ponad 5,4 tys. zł) są postrzegane jako niemal identyczne z zarobkami inżynierów (5,3 tys. zł). Obecnie dochody księży postrzegane są przez Polaków jako zbliżone do tych, jakie osiągają przedstawiciele innych profesji wymagających wyższego wykształcenia. Natomiast - zdaniem respondentów CBOS - powinny one plasować się w dolnej części hierarchii i być zbliżone raczej do najniższych postulowanych wynagrodzeń.

Zdaniem respondentów CBOS, posłowie zaliczani są do pierwszej piątki najlepiej zarabiających (ponad 12,2 tys. zł) spośród dwudziestu czterech grup zawodowych, a ich dochody postrzegane są jako zbliżone do dochodów prywatnych przedsiębiorców. Badani oczekują natomiast, aby posłowie pod względem swych dochodów plasowali się raczej w środku hierarchii i byli wynagradzani mniej więcej tak samo jak oficerowie wojska (ponad 6 tys. zł).

Z badan wynika, że Polacy oczekiwaliby zdecydowanego spłaszczenia obecnego zróżnicowania dochodów. W ocenie ankietowanych dochody najlepiej zarabiającej grupy (dyrektorzy dużych przedsiębiorstw) stanowią osiemnastokrotność najniższych dochodów sprzątaczki.

Zgodnie z ich postulatami, ta rozpiętość powinna być dwuipółkrotnie mniejsza. Zdaniem ankietowanych spłaszczenie dochodów powinno objąć przede wszystkim górne strefy hierarchii.

Polacy zdecydowanie wyższe dochody skłonni byliby przyznać jedynie dyrektorowi dużego przedsiębiorstwa i prezydentowi (odpowiednio: ponad siedmiokrotnie i sześciokrotnie najniższego wynagrodzenia). W pierwszej piątce najlepiej zarabiających powinni znaleźć się także prywatny przedsiębiorca, profesor uniwersytetu i minister.

Blisko trzy czwarte badanych jest zdania, że zbyt niskie są obecnie dochody sprzedawców sklepowych i sprzątaczek (uważa tak 73 proc. i 71 proc.). Po dwie trzecie ankietowanych sądzi, iż zaniżone są dochody robotników niewykwalifikowanych i pielęgniarek. Niewiele mniej (63 proc.) sądzi, że problem ten dotyczy też robotników wykwalifikowanych pracujących w fabrykach. Ponad połowa respondentów (54 proc.) przyznałaby podwyżki  obecne dochody górników (46 proc.), policjantów (44 proc.), właścicieli małych sklepów (42 proc.), urzędników średniego szczebla (38 proc.), inżynierów (36 proc.) i rolników indywidualnych (35 proc.).

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 1-12 sierpnia tego roku na liczącej 904 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.  

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


PAP/JKUB

[fot. PAP/Tytus Żmijewski]

Warto poczytać

 1. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 2. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

 3. industry-406905960720 19.10.2016

  NIK: Nieprawidłowa ochrona ważnych obiektów

  Obiekty kluczowe dla funkcjonowania i bezpieczeństwa państwa i obywateli nie są dostatecznie chronione - wynika z kontroli NIK.

 4. money-14540131920 18.10.2016

  GUS: wzrost wynagrodzeń we wrześniu

  Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 4.217,96 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,9 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

 5. transportniepelnoSI 17.10.2016

  NIK o niepełnosprawnych w komunikacji miejskiej

  "Brak lub niepełne dostosowanie komunikacji miejskiej do potrzeb osób niepełnosprawnych stanowi dla nich barierę w swobodnym przemieszczaniu się w granicach miasta" - twierdzi NIK w swoim najnowszym raporcie.

 6. old-tv-11494161920 16.10.2016

  Węgrzy o wpływie polityki na media

  Dwie trzecie Węgrów uważa, że większy wpływ na media w ich kraju ma rządzący centroprawicowy Fidesz niż lewica - takie są wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez sympatyzujący z opozycją Instytut Publicus.

 7. mac-459196960720 15.10.2016

  Cyberprzestępstwo łatwiejsze niż tradycyjne

  Cyberprzestępstwo jest mniej ryzykowne i łatwiej je popełnić niż przestępstwo tradycyjne - mówi PAP Nigel Inkster, były dyrektor w brytyjskich służbach specjalnych.

 8. architecture-15364901920 14.10.2016

  Eurostat o problemach z wynajmem mieszkań w Polsce

  Według szacunków opartych o dane Eurostatu, ponad dwóch na trzech najemców w Polsce mieszka w zbyt małym lokalu.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook