Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kto w Polsce powinien zarabiać najwięcej

20.09.2013

W hierarchii dochodów najwyżej oceniani są przez ankietowanych CBOS dyrektorzy dużych przedsiębiorstw. Po nich respondenci wskazują na prezydenta.Według badanych, szefowie przedsiębiorstw zarabiają średnio ponad 25,6 tys. zł miesięcznie - wynika z sierpniowego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Na drugim miejscu - według ankietowanych - znalazł się prezydent, którego średni dochód miesięcznie wynosi ponad 20,3 tys. zł. Taki też - w opinii Polaków - powinien być wierzchołek hierarchii dochodów w naszym kraju. CBOS przypomina jednocześnie, że dziewięć lat temu Polacy uważali, że zarobki osób sprawujących funkcje kierownicze w gospodarce nie powinny przekraczać uposażenia prezydenta.

Zdaniem respondentów grupy zawodowe najmniej zarabiające, spośród tych, których dotyczyło pytanie, to sprzątaczki (ponad 1400 zł) i sprzedawcy sklepowi (ponad 1600 zł). Również ich pozycja w hierarchii dochodów nie budzi zastrzeżeń większości badanych.

Według badań CBOS, nieco odmiennie kształtuje się kolejność poszczególnych zawodów i funkcji, które znalazły się na mniej skrajnych pozycjach w hierarchii zarobków postrzeganych i postulowanych. W większości przypadków postrzegana pozycja poszczególnych grup zawodowych w hierarchii dochodów nie odbiega jednak znacząco od oczekiwań badanych. Wyjątek stanowią księża i posłowie.

W ocenie ankietowanych w hierarchii dochodów dwudziestu czterech grup zawodowych księża otwierają drugą dziesiątkę, a osiągane przez nich dochody (ponad 5,4 tys. zł) są postrzegane jako niemal identyczne z zarobkami inżynierów (5,3 tys. zł). Obecnie dochody księży postrzegane są przez Polaków jako zbliżone do tych, jakie osiągają przedstawiciele innych profesji wymagających wyższego wykształcenia. Natomiast - zdaniem respondentów CBOS - powinny one plasować się w dolnej części hierarchii i być zbliżone raczej do najniższych postulowanych wynagrodzeń.

Zdaniem respondentów CBOS, posłowie zaliczani są do pierwszej piątki najlepiej zarabiających (ponad 12,2 tys. zł) spośród dwudziestu czterech grup zawodowych, a ich dochody postrzegane są jako zbliżone do dochodów prywatnych przedsiębiorców. Badani oczekują natomiast, aby posłowie pod względem swych dochodów plasowali się raczej w środku hierarchii i byli wynagradzani mniej więcej tak samo jak oficerowie wojska (ponad 6 tys. zł).

Z badan wynika, że Polacy oczekiwaliby zdecydowanego spłaszczenia obecnego zróżnicowania dochodów. W ocenie ankietowanych dochody najlepiej zarabiającej grupy (dyrektorzy dużych przedsiębiorstw) stanowią osiemnastokrotność najniższych dochodów sprzątaczki.

Zgodnie z ich postulatami, ta rozpiętość powinna być dwuipółkrotnie mniejsza. Zdaniem ankietowanych spłaszczenie dochodów powinno objąć przede wszystkim górne strefy hierarchii.

Polacy zdecydowanie wyższe dochody skłonni byliby przyznać jedynie dyrektorowi dużego przedsiębiorstwa i prezydentowi (odpowiednio: ponad siedmiokrotnie i sześciokrotnie najniższego wynagrodzenia). W pierwszej piątce najlepiej zarabiających powinni znaleźć się także prywatny przedsiębiorca, profesor uniwersytetu i minister.

Blisko trzy czwarte badanych jest zdania, że zbyt niskie są obecnie dochody sprzedawców sklepowych i sprzątaczek (uważa tak 73 proc. i 71 proc.). Po dwie trzecie ankietowanych sądzi, iż zaniżone są dochody robotników niewykwalifikowanych i pielęgniarek. Niewiele mniej (63 proc.) sądzi, że problem ten dotyczy też robotników wykwalifikowanych pracujących w fabrykach. Ponad połowa respondentów (54 proc.) przyznałaby podwyżki  obecne dochody górników (46 proc.), policjantów (44 proc.), właścicieli małych sklepów (42 proc.), urzędników średniego szczebla (38 proc.), inżynierów (36 proc.) i rolników indywidualnych (35 proc.).

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 1-12 sierpnia tego roku na liczącej 904 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.  

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


PAP/JKUB

[fot. PAP/Tytus Żmijewski]

Warto poczytać

 1. DmitryMedvedevandAleksandrLukashenko18July2012jpeg 22.01.2017

  Białoruś: W 2016 r. mniej represji

  Zmniejszyła się skala represji i łamania praw człowieka, ale nie miały miejsce zmiany systemowe.

 2. human-8749791280 21.01.2017

  Policja: Oszuści zagrażają naszym dziadkom

  „Mówimy też o tym ludziom młodym, tym prawdziwym wnukom, aby rozmawiali z seniorami i ostrzegali przed oszustami”.

 3. hacker-1569744960720 19.01.2017

  Coraz więcej cyberataków na NATO

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek w wywiadzie dla "Die Welt", że liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi była w 2016 roku o 60 proc. większa niż rok wcześniej. Za większością tych ataków stały zdaniem ekspertów inne państwa.

 4. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 5. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 6. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 7. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook