Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Krótsze oczekiwanie na przejściach granicznych z Ukrainą

13.07.2013

W trakcie wakacji turyści powracający z Ukrainy autokarami przez podkarpackie przejścia graniczne w Medyce i Korczowej nie powinni oczekiwać na przekroczenie granicy dłużej niż 30 minut.

Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP rzeczniczka Izby Celnej w Przemyślu (Podkarpackie) Edyta Chabowska, takie są założenia nowej koncepcji obsługi ruchu autokarowego na granicy pod nazwą Second Line.

"Koncepcja ta przewiduje specjalne procedury na wypadek spiętrzenia ruchu autokarów turystycznych i wydłużającej się kolejki tych pojazdów. Czas przekroczenia granicy przez turystów podróżujących autokarami nie powinien być dłuższy niż 30 minut. Czas ten będzie liczony od chwili wjazdu na terminal po polskiej stronie granicy" - zaznaczyła rzeczniczka.

Chabowska dodała, że nowe rozwiązania bazować będą na analizie ryzyka i maksymalnym uproszczeniu kontroli.

Podczas kontroli autokaru wykorzystywane będą na szeroką skalę urządzenia specjalistyczne oraz psy służbowe. Podczas największego natężenia ruchu autokary będą uzyskiwały zezwolenie na wjazd do Polski, ale z zastrzeżeniem możliwości przeprowadzenia kontroli celnej w dowolnym miejscu na trasie planowanego przejazdu. Rzeczniczka podkreśliła, że takie rozwiązania sprawdziły się podczas Euro 2012.

Podkarpaccy celnicy od wielu lat obserwują znaczne nasilenie ruchu autokarów turystycznych w okresie wakacji. Zdaniem Chabowskiej to efekt licznych wycieczek z Polski na Ukrainę i jednocześnie rosnącego ruchu turystycznego z Ukrainy do naszego kraju.

"Podczas ubiegłorocznych wakacji, tylko w lipcu i sierpniu przez drogowe przejścia graniczne w Medyce i Korczowej przejechało (...) ponad 5300 autokarów, którymi podróżowało blisko 270 tys. osób. W wielu przypadkach wśród podróżnych były małe dzieci i osoby w podeszłym wieku" - zaznaczyła Chabowska.

W okresie wakacyjnego szczytu ruchu turystycznego, przez Medykę i Korczową wjeżdża do Unii Europejskiej średnio 50 autokarów na dobę.

W ubiegłym roku przejście graniczne w Korczowej przekroczyło prawie 2,7 mln osób, a w Medyce ponad 4,5 mln osób.

mc,PAP
[fot. sxc.hu]

Słowa kluczowe:

Polska

,

Ukraina

,

granica

,

turystyka

,

autokar

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook