Jedynie prawda jest ciekawa

Kraj chce opuścić 1,2 miliona Polaków

27.04.2015

Zdecydowanych na emigrację jest o 250 tys. osób więcej niż w roku ubiegłym.

Odsetek osób rozważających emigrację zarobkową utrzymuje się na wysokim poziomie i stale rośnie – wynika z raportu workservice.pl. Jak donosi portal oznacza to, że co piąty Polak, aktywny bądź potencjalny uczestnik rynku pracy, nie wyklucza takiej możliwości w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Według najnowszych ustaleń odsetek zdecydowanie planujących wyjazd z kraju wzrósł do 6,4% w tym roku, wobec 5% w 2014 r. To oznacza, że zdecydowanych na emigrację jest o 250 tys. osób więcej niż w roku ubiegłym. „Tak jak w ubiegłym roku co piąty (20,7%) Polak jest gotowy rozważyć emigrację, jeśli zajdzie taka potrzeba lub możliwość. Zdecydowanie planujących wyjazd jest dziś 6,4% Polaków, czyli o 1,4 pp. więcej niż w roku poprzednim (blisko 1,275 mln osób vs. 1,025 mln w 2014 r.). „Oznacza to, że o 250 tys. osób wzrosła liczba zdecydowanych na podjęcie pracy za granicą” - czytamy na portalu.

Wyniki badania workservice.pl wskazują, że perspektywa emigracji najrzadziej kusi osoby dobrze wykształcone, a najczęściej posiadających wykształcenie średnie i podstawowe. Wśród rozważających emigrację najczęściej znajdowały się także osoby uczące się lub studiujące (29%) i zatrudnione na pełen etat (25%). Kluczowym determinantem, który ma wpływ na decyzję o podjęciu pracy za granicą jest wysokość wynagrodzenia uzyskiwanego w Polsce.

„Wyższe zarobki to główny powód, który skłania 78% osób rozważających wyjazd do szukania pracy za granicą. W dalszej kolejności badani wskazywali podniesienie standardu życia (44%), czy brak odpowiedniej pracy w Polsce (37%). Istotne znaczenie dla wybranych osób ma także podróżowanie i zwiedzanie świata (35%), lepsza służba zdrowia (29%) oraz lepsze warunki socjalne (19%).” - czytamy na portalu.

Jako kierunek emigracji Polacy najczęściej wskazywali Wielką Brytanię (27%), Niemcy (26%), Norwegię (11%) i Holandię (9%). Podobnie jak w ubiegłym roku wśród preferowanych kierunków wyjazdów dominowały kraje Unii Europejskiej (72%).

 

Spory wpływ na decyzję o wyjeździe dla wielu naszych rodaków ma również sytuacja na Ukrainie. Wyniki badania potwierdzają, że konflikt za naszą wschodnią granicą może mieć wpływ na decyzję o emigracji 32% aktywnych lub potencjalnych uczestników rynku pracy. Dla 3,5% zdarzenia na Ukrainie mają już dziś wpływ na decyzję o wyjeździe z Polski. 

ŁS / workservice.pl

Fot. YouTube

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook